Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

AKNE TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Akne bir cilt problemi olup, yağ veya ölü cilt hücrelerinin gözenekleri tıkaması ile meydana gelir. Eğer sadece birkaç kırmızı nokta veya sivilceye sahipseniz, yumuşak seviyede bir akneye sahipsiniz. Çok daha ciddi aknelerde ise yüzlerce sivilcenin yüzünüzü, boynunuzu, göğsünüzü ve sırtınızı kaplaması söz konusudur. Ya da çok daha büyük, katı, kırmızı yumruların oluşması demektir ki bu da oldukça acı vericidir.

Akne, ergenlik çağındaki kişilerde oldukça yaygındır. Ergenlik yıllarının ardından genellikle ortadan kalkarlar. Bazı bayanlar ise ergenlik çağında hiçbir akne oluşumu gözlenmeden bu aşamayı geçerler. Akne, yağ ve ölü cilt hücrelerinin cilt gözeneklerini tıkaması ile meydana geldiği için çeşitli şişlikler, kırmızılıklar ve irin oluşumu gözlenir.

İyi haber ise akne tedavisi için pek çok farklı tedavi yönteminin kullanılıyor olmasıdır. Ancak kullanılan kozmetik ürünlerin kullanılmaya devam etmesi veya yağ bazlı cilt ürünlerinin kullanılması aknelerin daha da kötüleşmesine neden olur. Gözenekleri tıkamayan cilt ürünleri kullanmaya özen gösterin.

Akne ayrıca genetiksel olarak da aktarılabilir. Eğer ailenizden birinde ciddi akne belirtileri gözleniyorsa bu durum muhtemelen sizde de olacaktır. Akneleri kontrol altına alabilmek için cildinizi temiz tutun. Ellerinizi sık sık ve sabun ile yıkayın. Akneleri sıkarak patlatmayın. Çünkü çok daha fazla yayılmalarına sebep olacaktır.

Akne Neden Olur?

Pek çok farklı tipte akne çeşidi vardır. En yaygın olanı ise ergenlik yıllarında yaşanır. Ergenlik başta testesteron olmak üzere hormonların seviyesini arttırır. Bu değişimlerde ciltte bulunan bezlerin daha fazla yağ üretmesine sebep olur. Üretilen bu yağlar gözeneklerden cilde aktarılır ve nem olarak saklanır.

Akne de ölü cilt hücreleri karıştığında ve cilt gözeneklerini tıkadığında oluşur. Bu karışım içerisinde bakteriler de gelişir. Karışımın etrafta bulunan dokulara sızması durumunda ise şişlikler, kırmızılıklar ve irin oluşumu gözlenir. Oluşan bu yumrulara verilen en yaygın isim sivilcedir.

Tavsiye edilen belirli ilaçlar akne gelişimine sebep olabilir. Alacağınız ilaçlar konusunda doktorunuz ile görüşerek en verimli sonucu elde edebilirsiniz. Ayrıca sadece ergenlik çağında akne oluşumu gözlenmez. Annelerinden aktarılan hormonlar sayesinde yeni doğan bebeklerde de akne oluşumu gözlenebilir.

Kısaca özetleyecek olursak; akne oluşumu yüzde, boyunda, göğüste, sırtta ve omuzlarda gerçekleşebilir. Akneler genellikle yağ üretimi, ölü cilt hücreleri, gözeneklerin tıkanması veya bakteri kaynaklı olarak meydana gelebilen bir durumdur.

Akne Belirtileri Nelerdir?

Akne en yaygın olarak boyunda, sırtta, omuzda, yüzde ve göğüste meydana gelir. Şiddeti ise yumuşak şiddet ile ileri dereceye kadar değişim gösterebilir. En azından birkaç ay ya da birkaç yıl etkisini sürdürmekte, gel git süreçleri ile ömür boyu devam edebilmektedir.

Yumuşak şiddetteki akneler zaman içerisinde gelişme gösterir ve cilt gözeneklerinde enfeksiyon oluşumu ile meydana gelir. Daha ciddi olarak oluşan akneler ise cildin kapalı alanlarında yüzlerce sivilce üretimi ile oluşur. Lezyon denilen diğer cilt sorunları ise sivilcelerden çok daha büyük ve geniştir. Oldukça acı verici olabildikleri gibi cildinizde yara izi de bırakabilirler.

Akne gelişimi sırasında küçük kırmızı yumruların oluşumu gözlenebilir. İleride sivilce olacak bu yumruların içleri irin ile doludur. Bunlar içerisinde kimileri çok daha büyük, katı ve acılı yumrular olabilir. Çoğunlukla cildin yüzeyinde oluşum gösterirler.

Akne Risk Faktörleri Nelerdir?

Akne oluşumuna eğilim aile içerisinde aktarılan bir durum olarak gözlenebilir. Eğer aile üyeleri arasında akne olan birileri varsa, bu durum sizde de akne oluşabileceğine işarettir. Akne oluşumu gençlerde başta testosteron olmak üzere hormonların aktivitesinin artması ile, bayanlarda da menstruasyon zamanlarında akne artışı gözlenir. Menstrual periyot içerisinde pek çok bayanda akne oluşumu meydana gelmektedir.

Ayrıca akne oluşum riskini arttıran birtakım diğer faktörler de bulunmaktadır. Bunlar arasında; çalışma alanınızda veya mutfak içerisinde yağlı maddelerle veya direk yağ ile cildinizin temas halinde bulunması sonucu akne oluşumu gözlenmesi yer alır. Bunun dışında kullandığınız telefonlar, cep telefonları, kasketler, sırt çantaları sürtünme ve baskıya sebep olacağı için bu bölgelerde akne oluşumu gözlenebilir. Akne oluşumu için bir diğer risk faktörü ise gündelik hayat içerisinde sıklıkla karşılaşılan stres durumlarıdır.

Akne Teşhisi Nasıl Yapılır?

Akne için doktorunuza gittiğinizde doktorunuzun medikal geçmişiniz hakkında sorduğu sorular ve bir de fiziksel test ile karşılaşacaksınız. Kadınlara ise ayrıca menstrual döngü hakkında soruların sorulması muhtemeldir. Sorulan sorulara vereceğiniz doğru cevaplar ile hormonların, akne oluşumuna olan etkisi tespit edilebilir. Eğer doktorunuz akne oluşumu için farklı medikal durumlardan şüphelenirse, daha farklı testlerin yapılması yoluna gidebilir. Genellikle bu durumların dışında daha özel bir teste tabi tutulmazsınız.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tavsiye üzerine almış olduğunuz ilaçların etkisiz olduğu durumlarda doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz muhtemelen, bulunduğunuz sağlıksal şartlara göre çok daha güçlü ilaçlar önerecektir. Dermatolojist yani cilt uzmanı cilt üzerinde herhangi bir hasar oluşturmadan, akne belirtilerini çok daha az fark edilebilir bir hale getirecektir. Alacağınız ilaçlar doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Çünkü cilt ve akne tipine göre en uygun olacak ilaç, doktorunuz tarafından karar verilebilir. Olası yan etkiler için ise yine cilt uzmanından veya doktorunuzdan tavsiye alınız. Akne tedavisinde en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri;

1.A Vitamini

This is a close-up of vegetables and fruits.

Bunlar genellikle jelleri, kremleri ve losyonları içermektedir. Retinoid ismi verilen bu ilaçlar genellikle A vitamininden ve çeşitli bileşiklerden türetilmiştir. İlk aşamada bu ilaçları cildiniz alışana kadar haftada 3 kez uygulamanız gerekmektedir. Saç foliküllerinde meydana gelen tıkanmaları bu şekilde önleyebilirsiniz.

2.Antibiyotik

antibiotics

Antibiyotik kullanımı ilaç tedavisi içerisinde yer almaktadır. Bu ilaçlar ciltte oluşan aşırı miktardaki bakterileri öldürür ve kırmızılıkları azaltır. İlaç kullanımına ilk başladığınızda sabahları antibiyotik, akşamları ise retinoidleri kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Oluşan aknelerin şiddeti ciddi ise tahrişi ve bakterileri ortadan kaldırmak için oral antibiyotikleri takviye olarak alabilirsiniz.

3.Antiandrojenler

w3

Antibiyotik kullanımı bir kısım genç kızlarda ve bayanlarda işe yaramayabilir. Bu durumda antiandrojen adı verilen ilaçlar kullanılarak yağ bezlerinde meydana gelen androjen hormonlarının etkisi ortadan kaldırılabilir. Göğüs bölgesinde hassasiyet oluşması, regli de çeşitli ağrıların yaşanması ve vücutta tutulan potasyum miktarının artması söz konusu olabilen durumlar arasındadır.

4.İsotretinoin

w4

Akne oluşumlarının çok daha kalıcı ve ciddi olduğu durumlarda ise bu tip ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Daha önce saydığımız 3 maddenin kullanıldığı ve işe yaramadığı durumlarda kullanılan tedavi yöntemidir. Çok güçlü ilaçlar olduğu için sık sık doktor kontrolü yapılmaktadır. Olası yan etkiler arasında ise depresyona bağlı intihar girişimi ihtimalinin artması yer almaktadır.

5.Işık Terapisi

w5

İlk olarak farklı dalga boylarına ve renklerine sahip olan ışıkların, akne tedavisi üzerinde araştırılması gerçekleştirilmiştir. Bir kısım araştırmalarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Genel olarak akne oluşumuna sebep olan bakterilerin yok edilmesi üzerine yapılan çalışmaları içermektedir. Mavi ışık ile yapılan bu tedavi işlemi ev ortamında dahi uygulanabilmektedir.

6.Kimyasal Soyma

w6

Kimyasal bir solüsyon olan salisilik asidin uygulanması ile gerçekleştirilen bir tedavidir. Ayrıca retinoid ilaçlar ile birlikte kullanıldığında ciltte bir kısım hasarlara sebep olduğundan her 2 ilacın birlikte kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.

7.Steroid Kullanımı

w7

Lezyon ve nodüllerin yok edilmesinde steroid ilaçları kullanılabilmektedir. Ancak cildin incelmesi, tahriş olması ve o bölgedeki damarların görünür hale gelmesi gibi çeşitli yan etkiler oluşabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.