Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akne ve Siyah Noktalar Yeşil Çay

Özellikle ergenlik döneminden itibaren ciltte bulunan çok fazla siyah nokta ve akne bulunması hem erkekleri hem de kadınları oldukça rahatsız eder. Siyah nokta ve akne sorunu genel olarak insanların kendilerini kötü hissettiği zaman, stresli olduğu dönemlerde ya da beslenme alışkanlığıyla doğrudan alakalı bir durum. Bazı kişilerde ise bu sorun kişinin çok yağlı bir cilt tipine sahip olmasından kaynaklanır.

Siyah nokta ve akne sadece gençlerin değil her yaştan insanın yakındığı bir durum. Bu durumdan kurtulmak için çeşitli kremler ve lazer tedavileri uygulanır. Aynı zamanda evde de hazırlayabileceğiniz farklı çözümler bulunuyor. Siyah nokta ve akne tedavisinde evde uygulanan çözümlerin başında yeşil çay kullanımı gelir. Yeşil çay kullanılarak hazırlanan tarfileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Yeşil Çay ve Beyaz Kil Maskesi

Yeşil çay cilt yüzeyine yerleşen siyah nokta ve akne gibi sorunları çıkarmada, cildi dezenfekte etmede çok etkili bir bitki. Bu nedenle cilt sorunlarında çok sık kullanılır. Cilt yüzeyinizde meydana gelen sorunlarda kullanılan beyaz kil ve yeşil çay maskesi, aynı zamanda ciltteki damarların belirginliğini azaltarak, kanamayı durdurur. Düzenli kullanım sonrasında cildinize parlaklık ve canlılık kazandırır.

Siyah nokta ve akne gibi sorunlarınızdan doğal yollarla kurtulabilmeniz için aşağıda yer alan tarifi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

3 poşet yeşil çay,

1 tatlı kaşığı beyaz kil

Hazırlanışı:

3 poşet yeşil çayı, yarım bardak sıcak suya ilave edin. Yeşil çay demlenene kadar bir süre bekleyin. Yeşil çayın renginin çıkması sonlanınca yeşil çayı sudan çıkarın. Yeşil çayın içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz kili ilave edin ve bir süre karıştırın. Macun kıvamına geldiğinde bir kaşık yardımıyla tüm cildinize sürün. Siyah nokta ve aknenin daha fazla olduğu kısıma daha fazla sürmeniz gerekir. Bu maskeyi 15 dakika boyunca cildinizde tutun ve sonrasında soğuk suyla durulayın. Yeşil çay maskesini düzenli bir şekilde haftada 2 kere uyguladığınızda değişimi hemen fark edeceksiniz.

2. Yeşil Çay ve Elma Sirkeli Tonik

Yeşil çay içerisinde yer alan yüksek oranda antioksidan ve polifenoller sayesinde, ciltte yer alan toksinleri en aza indirme, cilt yüzeyinde meydana gelen iltihaplanmayı azaltma ve aynı zamanda cilt sorununa neden olan bakterileri yok etme gücüne sahiptir. Yeşil çay cilt yapısındaki aşırı yağlanmayı azaltır, akneyi yavaş yavaş kurutur ve siyah noktanın çıkmasını önler. Yeşil çay ve özellikle elma sirkesi cilt için çok faydalı besinler arasında yer alır. Çünkü elma sirkesi siyah noktalara ve akneye, cilt iltihaplanmasına karşı çok etkili bir besindir. Cildin özellikle pH dengesini belirli bir seviyede tutar. Yeşil çay ve elma sirkesi kombinasyonu siyah nokta ve akne için cildinizde güçlü bir koruma kalkanı oluşturur.

Malzemeler:

3 poşet yeşil çay yeşil çay,

1 yemek kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı:

3 poşet çayı demlenmesi için bir su bardağı sıcak suyun içerisine koyun. Yeşil çayın demlenmesi için 5 dakika bekleyin ve poşet çayları bardaktan çıkarın. Üzerine 1 yemek kaşığı elma sirkesini ilave edin ve karıştırın. Karışımı boş bir sprey kabına boşaltın ve iki gün boyunca buzdolabında bekletin. Bu süre sonunda karışım cildinize kullanmak için hazır olacak. Toniği cildinize sürmeden önce sprey şişesini iyice çalkalayın ve daha sonra cildinize sıkın. Cildinizi durulamadan ve gece kreminizi sürmeden önce cildinizi en az yarım saat bekletin. Daha sonra cildinizi durulayın ve nemlendirici kreminizi uygulayın. Toniği geceleri olmak üzere düzenli bir şekilde haftada 3 kere kullanabilirsiniz.

3. Yeşil Çayla Buhar Banyosu

Yeşil çayla uygulanması gereken buhar banyosu, aslında normal buhar banyosundan farksız. Yeşil çayın yapısında yer alan maddeler gerek içtiğinizde gerek cildinize sürüp, bakım yaptığınızda büyük oranda fayda sağlayacak. Yeşil çayın içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde çok faydalı bir bitkidir. Aynı zamanda yeşil çay büyük oranda tanik asidi içermesi sebebiyle cilt yüzeyinde yer alan iltihaplanma ve şişlikleri azaltır. Siyah nokta ve akne tedavisi için çok sık kullanılan bir bitki. Cilt yüzeyinde fazla yağlanmayı azaltarak, akne ve siyah noktanın oluşumunu önler. Vücut bakımı için de güvenle kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

Sıcak su,

Poşet yeşil çay

Hazırlanışı:

İlk olarak bir tencereye bir yarısına kadar su ilave edin ve kaynatın. Daha sonra kaynayan suyun içerisine 5 adet poşet yeşil çay atın. Yeşil çay demleninceye kadar bekleyin. Demlendikten sonra yüzünüzü tencerenin üzerine doğru yaklaştırın ve cildiniz buhar banyosundan maksimum fayda sağlaması için kafanızın üzerine bir havlu örtün. Buharın dışarı gitmesini engelleyin. Cildinizi buhara doğru çok yakın tutmayın, belirli bir mesafede, cildinizi yakmayacak bir şekilde olması gerekir. Yeşil çay buharı cildinize işlemeye başladığı anda cildiniz rahatlayacak ve yumuşak bir yapıya sahip olacak. Yüzünüzü 10 dakika boyunca yeşil çay buharına tutun. Bu süre sonrasında cildinizi havluyla çok bastırmadan kurulayabilirsiniz. Siyah nokta ve aknelerden çok kolay bir şekilde kurtulabileceğiniz bu yöntemi düzenli bir şekilde haftada 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.