Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aknelere Karşı Yeşilçay Tedavisi

Akneler daha çok ergenlik çağındaki gençleri ilgilendiren bir sorun olarak bilinse de aslında her insanın hayatının belli bir döneminde karşılaştığı, çok daha yaygın bir deri hastalığıdır. Bu yazımızda, herkesi ilgilendiren bu hastalığa karşı yeşil çaydan nasıl faydalanabileceğinizi anlattık.

Akne Nedir, Neden Olur?

Bilimsel olarak Akne Vulgaris olarak isimlendirilen akneler, yağ bezleri ve kıl köklerinden oluşan yapının kronik bir hastalığıdır. Genellikle ergenlik çağının doğal bir seyri olarak kabul edilen akneler, 19. yüzyılın başından itibaren artık kendi başına bir deri hastalığı olarak kabul edilmektedir. Ve hemen her insan hayatının bir evresinde mutlaka bu hastalıkla karşılaşmaktadır.

En çok sırt, yüz ve kollarda görülen aknelerin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Basit olarak anlatmak gerekirse; bazı salgıların (androjen ve sebum gibi) kıl diplerini tıkamasıyla ortaya çıkan, bazen iltihaplı olabilen, deriden kabarık, sivilce olarak da adlandırılan oluşumlardır diyebiliriz. Çoğu zaman hiçbir sebebe bağlı olmadan gelişir. Bazen de altta yatan ve salgıların artmasına sebep olan başka bir hastalığın belirtisi olarak görülebilir.

Akne vulgaris, cildiye uzmanı bir doktor tarafından fiziki muayeneyle kolayca teşhis edilebilir. Ender de olsa başka hastalıklarla karıştırmamak için laboratuar tetkikleri istenebilir. Tıbbi tedavide hastanın yaşı, hikayesi, şikayetleri dikkate alınır. Sanılanın aksine, akne oluşumunun temizlikle ya da yediklerimizle ilgisi yoktur. Fakat bazı akneler bazı gıdalara reaksiyon gösterebilirler. Yeri ve görünümü farklılıklar gösteren aknelerin şiddeti de beyaz nokta, siyah nokta, nodül ya da kist şeklinde değişiklikler gösterir. Akne vulgaris hayati önemi olan bir hastalık değildir belki ama, kişinin fiziki görünüşünü bozarak psikolojik sorunlara sebep olabilen bir hastalıktır.

Yeşil Çay Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde ve tüm dünyada en çok tüketilen içecek olan Camellia Sinensis bitkisinin yani bildiğimiz siyah çayın ta kendisidir yeşil çay. Siyah çay, bu bitkinin fermente edilmiş halidir. Bu da, çay bitkisinde bulunan pek çok etken madde, fermantasyon işlemiyle etkisini kaybediyor demektir. Yani yeşil çay siyah çaya oranla çok daha faydalı. Yeşil çayın sayılamayacak kadar çok faydası, bileşiminde bulunan kafein ve kateşin maddelerinden kaynaklanır. Bu iki madde dışında yeşil çayda ayrıca A, E, C, B5, H ve K vitaminleriyle, manganez, çinko, krom ve selenyum vardır. Bilinen en önemli faydaları;

  • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye de yardımcı olması,
  • Çok güçlü antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilenmesine olan katkısı,
  • Kanserden korunmaya ve kanser tedavisine yardımcı olması,
  • Bağışıklık sistemine sağladığı destek,
  • Hafıza fonksiyonlarını destekleyerek özellikle Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etki göstermesi,
  • Çok güçlü bir antimikrobiyal olması
    şeklinde sıralanabilir. Yeşil çayda, sadece suda çözünebilen değerli bileşikler vardır. Suyun sıcaklığı arttıkça bu bileşiklerin faydalı etkileri de giderek azalır. Bu yüzden gerek çay olarak içmek için, gerekse haricen kullanmak için hazırlanan yeşil çay yaprakları kaynatılmamalıdır. Kaynadıktan sonra 1-2 dakika bekletilen suya atılarak ve bir kapakla üzeri örtülerek demlenmesi en doğru yoldur.

Akne Tedavisinde Yeşil Çayın Kullanımı

Yeşil çayın yukarıda sıraladığımız en bilindik faydaları arasında yer alan, bağışıklık güçlendirici ve antimikrobiyal özellikleri, akne tedavisinde de faydalanabileceğimiz özellikler olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar yiyecek – içeceklerle akne oluşumu arasında direk bir ilişki olmasa da, genel anlamda sağlıklı bir vücut, her türlü hastalıkla daha etkin mücadele edebilir. Akne hastalığıyla mücadele sırasında da, tıbbi tedaviye destek olması bakımından vücudu güçlü tutmak, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığını aksatmadan devam ettirmek çok önemlidir.

Yeşil çayın siyah çaya oranla çok daha fazla etken maddeler taşıdığını söylemiştik. Bu durumda gün içinde içilen tüm çayların yeşil çay olması doğru bir davranış olmaz; özellikle düşük tansiyon şikayeti olanlar için. Yeşil çay tüketimini günlük 2-3 fincanla sınırlı tutmak isabetli olacaktır. Yeşil çayı içerek vücut direncini içerden başlayarak güçlendirmenin yanı sıra, haricen yani vücut yüzeyinden uygulanabilecek yeşil çay formüllerinden de söz edebiliriz. Bunların yapımında marketlerde ambalajlı olarak satılan poşet çayları değil, aktarlarda açık olarak satılan, işlem görmemiş yeşil çayı tercih etmelisiniz. Yeşil çayda antioksidan olarak kateşin dışında bir de, P vitamini olarak da bilinen flavonol bulunmaktadır. Flavonoller hücre yaşlanmasını geciktirir ve iltihap oluşmasını engeller.  Bu sayede aknelerin sebep olduğu yangıyı azaltır. Peeling tarzı uygulamalar, eğer ciltte akne oluşumu varsa, uygun değildir. Ciltte tahrişe sebep olarak sivilcelerde ve şikayetlerde artışa, mevcut sivilcelerin enfeksiyon kapmalarına yol açar. Fakat sağlıklı deride, gözenekleri açarak akne oluşumunu önlemeye yönelik olarak yapılabilir.

1. Yeşil Çay Maskesi -Limon ve Zeytinyağı İle-

Bir avuç yeşil çay (kurutulmuş ya da taze yapraklar olabilir), yarım limonun suyu ve 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağıyla birlikte çekilerek bulamaç haline getirilir. Cildi tahriş etmemesi için çay yapraklarının tamamen ezilmesi gerekir. Bunun için gerekirse zeytinyağı miktarını artırabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan maske, yumuşak hareketlerle cilde yayılır ve yarım saat kadar bekletilir, ılık suyla durulanır. Akneye meyilli cilt tiplerinde düzenli olarak haftada 1-2 defa rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir. Her uygulamada, yeni hazırlanmış maskenin kullanılması, karışımın uzun süre bekletilmemesi daha faydalı olacaktır.

2. Yeşil Çay Maskesi -Yoğurt İle-

Bir yemek kaşığı yoğurdun içine -tercihen kendi mayaladığınız, ev yoğurdu- elinizle koparıp ufalayarak 5-6 yeşil çay yaprağı ekleyip hafifçe karıştırın. Yeşil çay yapraklarındaki etken maddelerin yoğurda nüfuz etmesi için mümkünse 1 gece, değilse 1-2 saat dinlendirin. Ilık suyla yıkayıp hafifçe kuruladığınız yüzünüze bu yoğurtlu yeşil çay maskesini sürüp, yüzünüzde kuruyana kadar bekleyin. Yatarak beklemeniz isabetli olur çünkü ne yaparsanız yapın yoğurdun sulanmasına engel olamazsınız, üstünüze akar. Bu uygulamadan sonra yüzünüzü ılık suya batırılmış bir parça pamukla ve yumuşak hareketlerle temizleyin.

3. Yeşil Çay Kremi

  • 2 Yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 Tatlı kaşığı yeşil çay

Bir cam kasenin içine, oda sıcaklığında katı halde bulunan hindistan cevizi yağını ve taze yeşil çay yapraklarını elinizle kopararak koyun ve bir çatal yardımıyla karıştırın. Bir saat kadar bu şekilde dinlendirdiğiniz karışımı sürülebilir hale getirmek için eriterek süzmemiz gerekiyor. Bunun için, cam kaseyi, içinde kaynar su bulunan başka bir kabın üzerine yerleştirin. Sürekli karıştırarak alttaki suyun sıcaklığıyla hindistan cevizi yağının erimesini sağlayın. Sıvı hale gelen hindistan cevizi ve yeşil çay karışımını, içine temiz bir tülbent yerleştirdiğiniz tel süzgeçten geçirin ve süzün. Hindistan cevizi yağı soğudukça tekrar katılaşmaya başlayacaktır. Bu sırada yine bir çatal yardımıyla sürekli karıştırarak soğumayı hızlandırın ve karışımı krem haline getirin. Özellikle aknelerden geriye kalan izlerin iyileşme süresini kısaltmak için kullanılabilecek bu krem kırışıklıkların giderilmesi için de faydalı olacaktır.

4. Yeşil Çay Toniği

Bir litre kaynamış suya, iki çorba kaşığı yeşil çay eklenir. Üstü kapatılarak 15 dakika kadar demlenen çay süzülerek cilt temizliğinde kullanılır. Düzenli kullanımda cildi sıkılaştırır, sivilce oluşumunu engeller, yaraların iyileşme süresini kısaltır.

Akne tedavisinin sabır gerektiren bir süreç olduğu ve mutlaka bir doktor gözetiminde yapılması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. Akneleri birkaç kullanımda ya da kısa bir süre içinde iyileştirebilecek hiç bir ilaç ya da doğal yöntem yoktur. Akne oluşumuna sebep olan mekanizma her insanda vardır ve hayatın bir döneminde bu mekanizma faaliyete geçerek az ya da çok akne oluşumuna sebep olabilir. Vücut sistemlerinin sağlıklı işleyişini bozmamak için sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, aknelerin ortaya çıkmasını engellemek için de önemli bir adımdır. Bunun yanı sıra güneş ışınlarının akneyi arttırabileceği de unutulmamalıdır. Yediklerimiz akneye sebep olmaz belki ama şikayetleri artırabilirler. Akne şikayeti olanlar hangi besinlerin şikayetlerini artırdığına dikkat ederek bunlara karşı mesafeli yaklaşabilirler. Akne tedavisinde amaç, iltihap oluşumuna meydan vermeden deri döküntülerinin oluşumunu geriletmek, iz bırakmalarını engellemek ve bu döküntülerin kişiye verdiği psikolojik baskıyı ortadan kaldırmak olmalıdır. Bunun için de mutlaka bir cilt doktoruna danışmalı ve şikayetlerin derecesi ve şiddetine göre bir tedavi planı yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.