Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akneli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Herkesin sahip olduğu bir cilt tipi vardır. Ciltler yağlılık ve kuruluk bakımından üçe ayrılır. Cilt tiplerini yağlı, kuru ve karma olarak sıralayabiliriz. Yapılan araştırmaların sonucunda yağlı ciltlerde akne görülmektedir. Akne, yüzde oluşan büyük ve iltihaplı sivilceye verilen isimdir. Yağlı ciltlerde ergenlik dönemiyle beraber akneler oluşmaya başlar. Akneli ciltlerin cilt bakımı oldukça zordur. Akneli cilt bakımının nasıl yapılacağı hakkında en geniş bilgileri ise bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Akneli Cilt Bakımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Herkes güzel ve duru bir cildi olsun ister. Bu ise her zaman mümkün olmayabilir. İyi bir cilde sahip olmak için çaba gösterilmesi gerekir. Eğer akneli bir cildiniz varsa bunun bakımını yapmak iki kat daha zor hale gelir. Aknelerin çıkmaya başlaması ile cilt kusuru belirir. Tırnakla, elle müdahale edilen akne daha da uzun süre ciltte kalmaya başlar. Akne oluşumunun sonucunda da ciltte önemli izler bırakır. Yüzde beliren bu akne asla el ile dokunulup sıkılmamalıdır. Çünkü akne içerisinde iltihap barındırır. Sıkıldığında tırnaktan iltihap kapabilir. İltihabın yüzün diğer bölümlerine sıçraması sonucunda da ne yazık ki yüzün geriye kalan kısımlarında da akne oluşmaya başlar. Bu nedenle akne ile mücadele etmek bir hayli zordur. Akne oluşumunun önüne geçilmesi için cilt temizliğinde büyük bir titizlik gösterilmesi gerekir. Aşağıda bu konu hakkında yer verdiğimiz maddeleri dikkate alarak akneli cilt temizliğini yapabilirsiniz.

1. Akne Kurutucu Maskeler Kullanılmalı

Cilt temizliği yapımında kullanılan piyasada satışa sunulmuş olan pek çok peeling, maske, losyon gibi ürünler vardır. Ancak yağlı ciltler ve akneye sahip olan insanların daha farklı ürünlerle cilt temizliği yapmaları gerekir. Cilt temizliği için satılan pürüzlü küçük ufak toplu temizleme jelleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Akneye sahip ciltler için bu temizleyici ürünler zararlıdır. İçerisinde bulunan ufak toplar aknenin zarar görmesine neden olur. Bu nedenle kesinlikle akneli ciltler bu tip temizleyicileri kullanmamalıdır. Ancak bunun yerine akne kurutucu tarzda temizleyiciler kullanılabilir.

Kendinize ve cildinize en uygun temizleyicinin ne olduğunu uzman doktorlardan öğrenebilirsiniz. Bu şekilde akneli ciltleri olan kişiler kesinlikle yüzlerini temizlemeden yatmamaları gerekir. Çünkü yatak ve yastık tüm gece boyunca yüzümüzle temas eder. Bu durumda akneli ciltler de gece boyunca korunmak için yatmadan önce bir cilt temizliğine ihtiyaç duyarlar. Bunun için de yüz temizliğini her sabah ve akşam mutlaka yapmaları gerekir.

2. Temizlenen Cildin Kurulanmasına Dikkat

Akneli cilt temizliği yapıldıktan sonra mutlaka kurulanmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü gün içinde kullanılan havlu ile yüz kesinlikle kurulanmamalıdır. Temizlenen cilt havluya silindiğinde aknedeki mikrop havluya bulaşır, aynı şekilde havluda bulunan mikroplar da cilde bulaşır. Bu nedenle temizlenen cildin kağıt havlu yardımıyla nazik dokunuşlarla temizlenmesine dikkat edilmelidir.

3. Akneli Cilt Temizliğinden Sonra Cilt Toniklenmeli

Temizlenen cilt temizleyici sayesinde tüm yüzeydeki gözeneklerin açılmasına neden olur. Açılan gözeneklerin de toniklenmeye ihtiyacı vardır. Bu gözenekler açıldıktan sonra tonikleme işlemi uygulanmazsa bölge mikrop kapabilir. Havada dolaşan kötü mikroplar hemen cilde yapışarak yeni bir akne oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle cilt temizliğinin yapılmasının ardından cildin hemen toniklenerek gözeneklerin temiz kalması sağlanmalıdır.

4. Kullandığınız Ürün Kozmetik Ürünse İçeriğine Dikkat Edilmeli

Kozmetik mağazalarında satılan binlerce yüz temizleme ürünü vardır. Bu yüz temizleme için kullanılan ürünlerin hemen hemen tamamı farklı cilt tipleri içindir. Akneli ciltler de eğer böyle bir temizleyici kullanıyorsa ürünün içeriği hakkında bilgi edinerek ürünü kullanmaya başlamalıdırlar. Örneğin akneli cilt temizliğinde kesinlikle pürüzlü temizleyiciler tercih edilmemelidir. Taneli temizleyiciler akneli cilde zarar verir. Akneli cilt genelde hassas cilt olarak bilir. Bu ciltler taneli temizleyici ile tahriş olabilir. İşte bu nedenle akneli ciltler için oluşturulan kozmetik ürünleri düz ve jel kıvamında olmalıdır.

5. Evde Doğal Yöntemlerle Hazırlanabilen Maskeler Kullanılabilir

Dışarıda satılan kozmetik ürünlerinin yerine evde kendinizin hazırlayarak daha doğal yöntemlerle akneli cilt temizliğini yapabilirsiniz. Bu sayede hem daha kolay hem de daha etkili yollarla cilt temizliğinizi yapabilirsiniz.

Öncelikle temizleyicilerin oluşturulmasında nar kullanılabilir. Kış aylarında nar kabuğundan elde edilen bir maske yapılabilir. Nar kabuğundan ayrılarak suda kaynatılır. Ortalama on dakika boyunca kaynayan nar kabukları sarı haline geldiğinde ocağın altını kapatın. Kaynayan nar suyunu süzün ve varsa eğer evinizde var ise sprey şişesine koyun ve buzdolabında bunu koruyun. Bu toniğin içerisine portakal suyu da damlatarak cilt temizliğinin yapılmasından sonra düzenli olarak kullanılabilir. Küçük parçalar halinde elinize pamuk alıp bir iki damla bu nar kabuğu suyunu damlatıp tüm cildinize bunu güzelce yedirebilirsiniz. Kısa bir sürede akneli cilt bakımı için böyle bir tonik hazırlayabilirsiniz.

Akneli cilt bakımı nasıl yapılmalıdır sorusuna yanıt olarak yumurta maskesini de uygulayabilirsiniz. Yumurtanın akı aknelerin kurumasına yardımcı olur. Bu nedenle bir yumurta akı ve sarısı ayrılarak akı yüze yedirilebilir. Yumurtanın akını hiçbir şekilde çırpmadan cilde sürebilirsiniz. Cildiniz zamanla kurumaya başlayacaktır. Kurumaya başlaması ile beraber cildinizi ılık bir su yardımı ile yıkayabilirsiniz. Böylece akne oluşumunu da engelleyebilir, cilt temizliğini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Diğer bir temizleme yöntemi ise cilt için hazırlanacak olan bir fesleğen maskesidir. Fesleğen güçlü bir kokuya sahiptir. Bu kokuya sahip olmasının yanında da ciltteki aknelere olumlu etki etme özelliği vardır. Fesleğen taze olarak toplandıktan sonra birazcık su ile beraber kaba koyulur. Kabın içerisinde bulunan su ve fesleğen kaynatılarak kullanıma hazır hale gelir. 5 – 10 dakika boyunca bu karışım kaynatılır. Su soğuduktan sonra da pamuk yardımı ile beraber tonikleme yöntemi ile cildinize bu karışımı uygulayabilirsiniz. Ayrıca akneli cildin temizliği için deniz tuzu da faydalıdır. Deniz tuzunda bulunan kristaller aknenin kurumasına yardımcı olmaktadır. Zaten kuruma ve kurutma yöntemi de aknenin kısa zamanda ciltten uzaklaşmasını sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.