Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akupunktur ile Zayıflama Yöntemi

Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi de fazla kilolar. Ne yazık ki birçoğumuz bu kilolardan nasıl kurtulacağı, hangi yöntemi tercih edeceği konusunda çok kararsız. Günümüzde dış görünüşe her geçen gün daha da çok önem verildiğini düşünürsek davranış şekillerinin insanların fiziki yapısına yönelik bir hal aldığını ve bu yüzden herkesin daha iyi bir görüntüye sahip olmak için spor salonlarından, diyetisyenlerden çıkmadığını anlayabiliriz. Zayıflamak için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de akupunkturdur.

İstikrarlı ve kararlı olduktan sonra sağlığınıza da dikkat etmek koşuluyla akupunktur da dahil olmak üzere neredeyse bütün zayıflama yöntemleri olumlu sonuç verir. Başlangıçta şunu belirtmekte fayda var, hangi egzersizi hangi zayıflama yöntemini kullanırsanız kullanın, bol kilo ve kalori almanızı sağlayan bir beslenme alışkanlığınız varsa o alışkanlığı değiştirmeden başarıya ulaşmanız zor olacaktır. Kilo verseniz bile kısa sürede verdiğiniz kiloları tekrar almanız, hatta eski kilonuzun bile üstüne çıkmanız ihtimal dahilindedir.

Akupunktur Nedir?

Vücuttaki belirli bölgelere iğnelerin batırılması ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Akupunkturun çalışma prensibi, insan beyninde yer alan ve limbik sistem adı verilen bölgenin fonksiyonlarını düzenleyip vücutta etki yaratmasına dayanır. Limbik sistemimiz, otonom sinir sistemi üstünde bir taraftan organlarımızın işlevlerini yönetirken diğer yandan da stres içeren uyaranlara karşı bedenimizi sağlıklı bir yapıda tutmaya çalışır.

Akupunktur ile kişinin strese karşı direnci artar, hastalıklara karşı daha güçlü bir yapıya sahip olur ve gösterdiği direnç ile eskiye nazaran daha az hasta olur. Hormonal sistemin çalışmasını denetleyip düzenleyen akupunktur sayesinde iç organların da daha işlevsel çalışması amaçlanır. Akupunkturun avantajlarından bir tanesi de hastanın kendini sakin ve huzurlu hissetmesi, hastada sedatif bir etki oluşturmasıdır. Akut ve kronik ağrıları bulunan hastalarda akupunktur sayesinde endorfin adı verilen ve insan beyninin bazı kısımlarında salgılanan, morfin gibi ağrı kesici özellikte salgılar üretilmesini sağlar ve ağrılara karşı etkili bir tedavi yöntemi olur.

Akupunktur ile Zayıflama Yöntemi

Akupunktur aynı zamanda açlık duygusunun regüle edilmesine yardımcı olur ve biyolojik saati dengeleme konusunda insanlara önemli destek sağlar. Bu sayede kilolarından şikayetçi olan insanların zayıflaması için akupunktur desteğine başvurulur.

Akupunkturun bir başka avantajı da yoksunluk, yani abstinans, sendromunun tedavisine yardımcı olmasıdır. Bu sayede alkol ve sigara bağımlılığını azaltır, hatta biraz daha destek ile tamamen ortadan kaldırabilir. Bu da zayıflama için önemlidir, çünkü alkol ile sigara insanlarda ciddi oranlarda kiloya yatkın bir özellik göstermektedir.

Akupunktur ile zayıflama yönteminde iğnelerin kulak çevresindeki kimi bölgelere batırıldığı biliniyor. Bu bölgelerde insanların zayıflamasına destek olması beklenen iştah azaltıcı, obeziteyi ve oburluğu engelleyici, metabolizmaya hız kazandırıcı, şişmanlığa sebep olan problemleri ortadan kaldırıcı ve yeni hayat tarzına adapte olma sırasında karşılaşılacak komplikasyonları azaltıcı uyaranların aktive edilmesi ile tedavi gerçekleştirilir. İnsanların akupunktur sonrasında yemeğe karşı daha az istekli olması ve zayıflama süreçlerinde, aç hissettikleri zaman eskiye kıyasla daha rahat, gerginlikten uzak bir yapıya bürünmeleri beklenir.

Akupunktur ile sigara ve alkol bağımlılıklarının da azaltıldığını düşünürsek, akupunktur ile zayıflama yöntemi sayesinde hem kilolarınızdan hem de kötü alışkanlıklarınızdan kurtulup daha sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz.

Akupunktur Yöntemleri

Çin’de doğan ve kimi hastalıkların tedavisi için uygulandıktan sonra bütün dünyaya yayılan ve bilimsel bir altyapı kazanan akupunktur Dünya Sağlık Örgütü’nün de onayını almayı başarmıştır. Akupunktur iğne kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemi olarak bilinse de iğne korkusu olanlar için iğnesiz akupunktur, lazerli akupunktur gibi alternatif teknolojik gelişmeler yaşanmıştır. Akupunktur, ister iğneli, ister iğnesiz, isterse lazerli olsun bütün çeşitleriyle temelde aynı mantığa dayanır ve hemen hemen aynı katkıyı verir. Yalnızca uygulama şeklinde bir farklılık söz konusu olabilir.

İğneli akupunktur yönteminde vücudun belli bölgelerine iğneler batırılarak yöntem uygulanırken iğnesiz akupunkturda ise adından da anlaşılacağı üzere iğneler ile haşır neşir olmadan söz konusu bölgelere elektriksel akımlar verilir ve o bölgeler bu akım sayesinde uyarılır. Lazerli akupunkturda da söz konusu bölgeler üzerinde lazer teknolojisi kullanılarak bir çalışma yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.