Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akupunktur Kanser Yapar mı?

Akupunktur Nedir?

Akupunktur, vücudun bilimsel olarak belirlenmiş noktalarına, ince özel uçlu iğneler batırılarak yapılan, diğer adı tamamlayıcı tıp olan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur iğneleri genellikle, altın, gümüş ve çelikten yapılan özel iğnelerdir. Bu iğneler uzundur ancak hasta vücuduna uygulama yapılırken, hasta bunu hissetmez.

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Yapılan araştırmalara göre, vücudun belirlenen noktalarına ve buradan geçen sinirlerin uyarılıp, vücudun hormon salgılayarak rahatlama sağlanmasıdır. Seanslar halinde uygulanan akupunktur tedavisi, hastalık şiddetine göre kaç seans olacağı uzman kişilerce belirlenir ve tedaviye başlanır.

Akupunktur iğneleri bir takım özel yöntemler ile hastanın acı duymaması sağlanır ve deri altına veya kas içine batırılır, bazı durumlarda akupunkturu uygulayan uzman iğneleri günlerce çıkarmayabilir, sinirlerin uyarılması anlamında arada bir iğneleri hareket ettirir. Hasta bu durumda acı hissetmez ancak karıncalanma hissi duyabilir.

Akupunktur tedavisi, seansları uzun yıllar süren tedavi değildir, hastalığın şiddetine göre en çok yirmi ya da yirmi beş seans kadar sürer.

Bazı ağrılar da üç seans sonra hasta rahatlama hissederken, bazı hastalar da bu on seansa kadar çıkabilmektedir.

Akupunkturun Tedavi Ettiği Hastalıklar Nelerdir?

Akupunkturun tedavisinde kullanıldığı hastalıklara örnek olarak, diz ve sırt ağrıları, baş ağrısı, mide ağrısı, adet krampları, yüksek tansiyon, depresyon, kemoterapinin yan etkilerini azaltmak için, menopoz tedavisinde, sigara ve alkol bağımlılarında, kanser ağrılarını azalmasına yardımcı olarak kullanılan, tamamlayıcı tedavi şeklidir.

Bazı kişilerin ise kilo vermek adına akupunktur tedavisine başladıkları ve başarılı sonuçlar alındığı gözlenmektedir.

Akupunkturun Yan Etkisi Var mıdır?

Akupunkturun yan etkisi yok denecek kadar azdır. Eğer iğneler steril edilerek başka hastalara da uygulanıyorsa enfeksiyon olma olasılığı yüksektir.

Yanlış noktalara batırılması, iğnenin hatalı olması yan etkilere sebep olabilecek ayrıntılardır.

Özellikle kanser hastalarının bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için, kişilerin kullandıktan sonra atılacak iğneleri tercih etmeleri önerir.

Akupunktur iğnelerinin batırıldığı sırada ağrı olması, morarma ve kanama olması, uyuklama ve yorgunluk hissi, baş dönmesi, enfeksiyon ise diğer yan etkiler olarak belirtilebilir.

Akupunktur Alternatif Bir Tedavi midir?

Akupunktur tedavisi, alternatif bir tedavi şekli değil, doktorların uyguladıkları tedavilere tamamlayıcı bir tedavi şeklidir.

Akupunkturun Kanser Tedavisindeki Yeri Nedir?

Akupunktur gibi alternatif veya tamamlayıcı olan tedavi şekilleri hastanın tamamıyla iyileşme amacıyla kullanılmaz. Sadece, kanser gibi tedavi gören hastaların acılarını, ağrı ve sızılarını bazen de ataklarını, en alt seviyeye çekebilmek adına kullanılan tamamlayıcı tıptır.

Evet, kanser hastalarının tedavileri süresince bu tedaviden faydalanmaları, acılarını azaltmak adına uygun olan doğru bir uygulamadır.

Akupunktur Tedavisini Kim Uygulayabilir?

Sağlık bakanlığının yayınladığı yönetmeliğe göre, akupunktur Komisyonun izin verdiği eğitim kurslarından belge alan tıp doktorları ve kendi alanlarında uygulamaları kaydıyla diş hekimleri uygulayabilmektedir.

Verilen eğitimlerin yetersizliği ve uygulayacak güvenilir eğitimli uzmanların bulunması zordur, o yüzden iyice araştırma yapmadan ben uzmanım diyen herkese inanmayın.

Akupunktur Kansere Sebep Olur mu?

Yani akupunktur, tek başına bir tedavi şekli değildir. Kısa vade de ağrı ve acı azaltmada etkilidir.

Kanser hasarlarında, kemo terapi ve radyo terapi sonrasın görülen, halsizlik, bulantı, kusma, ağızda oluşan kuruluk, ateşlenme, terleme, nefes almada güçlük, elde ve ayaklarda uyuşma, duyma güçlüğü gibi sorunların azaltılmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak, akupunktur kanser yapmaz, ancak kanser olan kişilerin ruhsal ve psikolojik olarak rahatlamasına yardımcı olur.

Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir noktanın da altını çizmek gerekir, akupunktur tedavisi uygulayacak kişi ve merkezlerin çok iyi araştırılması ve seçilmesi, uzman olmayan kişilere yaptırılmaması gerekmektedir.

Gittiğiniz merkezde diploması olan ve uzman olan kişiye akupunktur uygulamasını yaptırmanız gerekmektedir. Orada çalışan ama diploması olmayan kişilere dikkat etmeniz de fayda vardır.

Çok iddialı şekilde kesinlikle tedavi ediyorum diyen kişilere fazla itibar edilmemeli, en doğru uzmanı bulmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.