Beyaz kan hücresi ya da akyuvarlar, vücut için oldukça önem arz eden parçalardır. Vücut direnci olan bağışıklık sisteminin bir parçası olan beyaz kan hücreleri, miktar açısından vücutta sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Plazma ve çeşitli kan hücrelerinden meydana gelen kan, akıcı bir yapıdadır ve bu hayati sıvının en önemli görevi, vücudun her bölümüne, bütün bölümlerine oksijenin ve besinlerin taşınmasıdır.

Kan da çeşitli kan hücreleri bulunmaktadır. Bunlar, alyuvarlar yani kırmızı kan hücreleri, akyuvarlar yani beyaz kan hücreleri ve platelettir. Bu sebeple beyaz kan hücreleri vücut için oldukça önemlidir. Vücut sisteminin, vücut direncinin en önemli hücrelerinden biridir. Bu hücreler, vücuda dışarıdan gelen zararlı organizmaların yok edilmesi konusunda mücadele verir ve oluşabilecek enfeksiyonların engellenmesi için çabalar. Beyaz kan hücrelerinin ömrü kısadır. Genelde birkaç gün veya birkaç hafta ömürleri vardır. Akyuvarlar, hastalıkların teşhis noktasında da önemlidir.

Akyuvarlar, enfeksiyon durumlarında, bazı kronik hastalıkların meydana gelmesinde ve lösemi gibi ciddi hastalıkların oluşması sırasında akyuvar sayısında yükselme meydana gelir. Savunma ve direnç, bağışıklık hücrelerinden oluşan lökositlerin toplamına akyuvar adı verilir. Yükselmesinin yanında bazı hastalıklar lökositlerin düşmesine ve yapısının bozulmasına neden olur. Bazı kanser durumları, kemik iliğiyle alakalı problemler ya da AIDS gibi durumlar akyuvar sayısı ya da lökosit sayısının düşmesine neden olur.

Beyaz kan hücreleri, birçok sağlık probleminin ortaya çıkarılmasında önemli bir tanı sistemidir. Enfeksiyonların, kemik iliği sorunları gibi hastalıkların ortaya çıkmasında önemlidir. Kemik iliğinin fonksiyonel olup olmadığının belirlenmesinde de yine akyuvarlar kullanılır. Akyuvarlar, lökositlerin toplamını ve miktarlarını gösterir.

Bazı durumlar akyuvarların sayısında artışa neden olduğu söylenebilir. Lökositoz adı da verilen bu duruma, anemi, enfeksiyonlar, alerjik durumlar, eklem iltihapları, dokuların zarara uğraması, lösemi gibi kanser türleri ve psikolojik olarak meydana gelen stres nedenli de yükselebilir.

Bazı birkaç durum ise, beyaz kan hücrelerinin düşmesine neden olabilir. Lökopeni olarak da bilinen bu duruma, tedavi süreçleri olan kemoterapi, radyoterapi, anemi, karaciğer problemleri ve viral enfeksiyonlar gibi bağışıklıkla alakalı problemler neden olabilir. Bunların yanı sıra bazı mineral ve vitaminlerde meydana gelen eksilme, beyaz kan hücrelerinin düşmesine neden olur. Bakır ve çinko bu açıdan önemli minerallerdir. Bağışıklık sistemine zarar veren ilaç tedavileri de ayrıca, beyaz kan hücrelerinin yani akyuvarların sayısında bir azalmaya yol açabilir. Bazı antibiyotikler, idrar söktürücü ilaçlar ve kanser tedavi süreci olan kemoterapi sürecinde kullanılan ilaçlar. Akyuvarların sayısının düşmesi, görevi olan vücut bağışıklığının korunması konusunda başarısız olmasına ve vücudun dıştan gelen zararlılara karşı korunamamasına neden olur. Bireyin vücudu zayıf düşer.

Akyuvar Eksikliğinin Zararlı Sonuçları

Kanda bulunan akyuvar ya da beyaz kan hücrelerinin sayısında azalma meydana geldiğinde kötü sonuçlar oluşabilir. Akyuvarlar, bireyin vücut direncinin korunmasında, bireyin vücudunun bağışıklık sisteminin sağlanmasında görev alırlar. Kanda bulunan bu önemli parçaların sayıları azalırsa, birey dıştan gelen zararlı etkilere karşı savunma yapamaz duruma düşer. Bireyin hayatına mal olabilecek durumlar, mantar enfeksiyonu, zatürre, parazitler gibi ve bunlar gibi durumlar, bireyin vücudunu etkisiz hale getirebilir. İnsanların hayatlarını tehdit eden bu gibi durumlar, organ yetmezliği meydana gelmesi ya da tekrarlayıcı enfeksiyon hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

Bu önemli durumlarda bir an önce tedavi şarttır. Akyuvar eksikliği önemli bir sağlık problemidir. Doktorunuza başvurmanız önem arz eder. Eğer vücudunuzdaki akyuvarlarda azalma meydana geldiğinden haberdar iseniz ve bunun yanı sıra aşırı ateş, birden beliren ağrılar, üşüme, titreme gibi durumlarda meydana geliyorsa hemen doktora görünmeniz önemlidir. Boğaz bölgesinde yaraların oluşması, ağızda yara belirmesi, idrar torbasında enfeksiyon oluşumu, idrar yaparken yanma hissi ve idrarda kan görülmesi gibi sorunların oluşması durumunda da yine doktorunuza görünmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

Akyuvar Eksikliğinin Tedavisi

1.İlaç Tedavisi

u_24-06-2015-010710antibiyotik-ilac

Eğer akyuvar ya da beyaz kan hücrelerinizde sürekli olarak bir düşme meydana geliyorsa, doktor ya da uzmanınız size uygun tedavi koşullarını ortaya koyacaktır. Bu durumda, doktorunuz ya da uzmanınız genelde ilaç tedavisi önerimi yapar.

İlaç tedavisi süresinde, bireylerin bağışıklık sistemleri sağlıklı şekilde ilerlemez. Özellikle bu durum kanser tedavisi gören hastalarda meydana gelir. İnsanların bağışıklık sistemlerinin sağlıklı şekilde çalışmaması, vücudun dış etkilerden daha fazla etkilenmesine, enfeksiyonların oluşma riskini arttırıcı etki yapabilir. Doktor ya da uzmanınız bunu engellemek içinde bazı ilaçlar önererek bu durumu önlemeye çalışır.

2.Diyet

nocanvas_alkalin-diyeti-nhhw2

Pişmemiş etler bakteri içerdiğinden dolayı yememek önemlidir. Suşi gibi bu tarz etler bağışıklığın az olduğu süreçte vücudu daha fazla tehdit edici özelliğe sahip olur.

Yenilecek olan sebze ve meyvelerin daha iyi temizlenmesi, yıkanmasına dikkat etmek de önemlidir. Tüketilecek olan süt ürünlerinin de pastörize olanlarına yönelmek sağlıklı olacaktır.

3.Ek Besin Alımı

a.Zakkum Özü

IMG_0090

Yapılan araştırmalar, zakkum özünün akyuvar sayısında kesin olarak arttırıcı etkiler bıraktığı görülmüştür. Bu nedenle de vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek dışarıdan meydana gelebilecek olan bulaşıcı hastalıkların engellenmesine karşı koruma sağlar.

b.Geven Kökü

sari-geven

Bu da, zakkum özü gibi akyuvarların sayısının artmasına destek olur ve vücudun dışarıya karşı korunmasına, virüslerin engellenmesine destek olur.

c.Çinko Alımı

Zinc Supplements

Çinko, bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Vücudun, dış etmenlere karşı korunmasında ve onlarla mücadele etmesinde oldukça etkili bir faktördür.

d.Selenyum

SELENIUM-200-MCG_4a1642994bf9c6caa84a321b35b12a6e_1

Akyuvarların hareketliliğini arttırıcı etki sağladığı bilinmektedir. Lökositlerin gelişmesine destek olur.

e.C Vitamini

c-vitamini-eksikligi

C vitamini, en önemli vitamin desteklerinden biridir. Vücudun bağışıklığının korunmasında ve geliştirilmesinde etki sağlar. Akyuvarların etkisinin en üst seviyeye çıkarılmasına önemli derecede destek olur. Bağışıklığın güçlendirilmesi ile dıştan gelen faktörlere karşı hemen müdahale etmesine yardımcı olur.

f.Diğer Destekler

gebelikte_yesil_cay

Sibriya ginsengi ve Asya ginsengi, vücudun bağışıklığının korunmasında etkilidir. Ekinezya, akyuvarların korumacı etkisini ön plana çıkarıcı etki yapar ve bağışıklığı destekler. Ve yeşil çay da, beyaz kan hücrelerinin sayısının arttırılmasına destek olur.