Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alçıdaki Ayağın Morarması Durumunda Ne Yapılmalı?

Ayak bileği eklemi en çok yaralanan eklemlerden birisidir. Özellikle de spor yapan kişilerde sık sık ayak bileği eklemlerinde çıkık, burkulma ve kırık gibi şikayetler görülebilir. Yalnızca sportif aktiviteler sonrasında değil, günlük aktiviteler esnasında da ayak bileği yaralanmaları meydana gelebilir. Genelde düzgün olmayan bir zeminde ayağın içe ya da dışa dönmesi sonucu bağlar yırtılabilir.

Burkulma, şiddetli düşme ya da çeşitli kazalar geçirilmesi ile ayak kemiklerinde kırıklar da ortaya çıkabilir. Ayak bileği burkulmasından sonra şişlik ve ağrı gibi şikayetler genelde iki hafta içerisinde geriler. Lakin ayak kemiklerinde ortaya çıkan kırıklarda ayağın on beş ile otuz gün arasında alçıya alınması gerekir. Ayak bileğinde alçı durumunda, bazı kişilerde ayakta şişlik ve morarma gibi durumlar görülebilir.

Alçıdaki Ayağın Morarması Durumu Neden Olur?

Alçıya alınan ayak bölgesi hareketsiz kaldığı için kan akışı ve damarlar, vücudun geri kalanı gibi sağlıklı ve hareketli olmaz. Kimi zaman kan dolaşım sisteminde bu yüzden bozukluklar meydana gelebilir. Bu bölgelerde kan sirkülasyonunda ortaya çıkabilecek sorunlar, alçıya alınan ayak bölgesinde morluklar oluşmasına sebep olur. Ayrıca alçıya alınan ayak bölgesinde enfeksiyon meydana gelebileceği ihtimalini unutmamalı, bu bölgenin temiz ve korunaklı olmasına dikkat edilmelidir.

Alçıya alınan ayak bölgesinde morarma, akıntı, alçılı bölgenin kötü kokma sorunu ve alçının renk değiştirmesi gibi sorunlar yaşanıyor ise bu durum bir enfeksiyon varlığına işaret edebileceği için ihmal edilmemelidir. Mümkün olan en kısa sürede uzman bir doktora gidilerek muayene olunmalıdır.

Alçıdaki Ayağın Morarması Durumunda Neler Yapılabilir?

Vücutta herhangi bir bölgede meydana gelen kırık veya çıkıklardan sonra birçok tedavi yöntemine başvurulabilir. Bazı zamanlarda ilaç tedavisi ya da cerrahi işlem uygulanırken, bazen de kırık bölgenin alçıya alınması yöntemi uygulanır. En çok da kırık bölgenin alçıya alınma yöntemi uygulanır.

  • Ayak ya da kolda meydana gelen kırık ve çıkık gibi durumlardan sonra, alçıya alınan ayak bölgesinin tedavi süreci hemen sonlanmayabilir. Kırık olan bölgede kemiklerin kaynaması ve bunun düzgün olabilmesi için alçılı bölgenin çoğu şeyden muhafaza edilmesi gerekir.
  • Alçılı bölgeye çok ağırlık verilmesi ya da alçılı bölgenin çok fazla şekilde hareket ettirilmesi gibi durumlar, alçı yapısını bozabilir ve buna bağlı olarak da kemiklerde kaynamanın gerçekleşmesine engel olabilir.
  • Bunun dışında alçılı ayak bölgesinin bir süre su ile temas etmemesi de önemlidir. Sıvı temasını engellemek amacı ile koruyucu su torbaları kullanılabilir.
  • Alçının uygulandığı ayak bölgesinde ilk günlerde hafif ağrı ve şişlikler oluşabilir. Fakat bu ağrılar, alçının yapısında bozulma ya da alçıya alınan bölgede çok fazla hareket ettirme durumunda artabilir ve uykusuz gecelere sebep olabilir.
  • Alçılı ayakta morarma durumunda yapılması gereken en önemli şey kan damarlarının dilatosyonunu yani bu damarların genişlemesini sağlamaktır. Bunun için ayak yukarıya kaldırılarak kan akışı sağlanmalıdır. Kişi ayağını hafif hafif hareket ettirmeye çalışmalıdır. Bu işlem sağlıklı bir şekilde uygulanırsa, zaman geçtikçe ayağın renginde değişim olduğu da görülebilir.
  • Morarma sorunu için buz uygulamasının yapılması da önerilebilir. Fakat morarma yoksa, sıcak su uygulaması yapmak daha yararlı olur.
  • Zaten alçı açıldığı zaman doktor gerekli bilgi ve tavsiyeleri verir. Bir süre sonra hala şikayetler devam ediyor ise bir ortopedi uzmanına başvurulması daha uygundur.
  • Ayakta morarma gibi sorunların olmaması ya da bunların azaltılabilmesi isteniyor ise, alçılı ayağa yeterince özen gösterilmesi gerekir. Alçı ayakta kırık kemiğin kaynamasının ardından çıkarılır. Oynar bir eklem olarak bilinen ayak bileği uzun süre alçıda kalabilir. İleri yaşlarda hastaların alçıda kalma süreci daha uzun olabilir.
  • Alçı ayaktan çıktıktan sonra, ayak çok fazla aktif olarak kullanılmamalı ve zorlayıcı hareketler yapılmamalıdır. Koruma amacı ile ayağa geçici bandaj uygulaması yapılması gerekir. Kaslar pasif hareketler ile ısıtıldıktan sonra, aktif hale geçerek hareket edilebilir. Yürümek isteniyorsa yorucu olmadan başlanmalıdır. Bir ay süresince alçılı ayak pasif hareketler ile normal düzenine hazırlanabilir. Böylece morarma gibi durumlar da önlenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.