Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alerji Hastalığı

Çoğu insanın metabolizması, zararlı olmayan birtakım maddelere ya da yiyeceklere karşı çok fazla duyarlı olarak, aşırı reaksiyon göstermektedir. Alerjen adı verilen bu tür maddeler ya da yiyecekler, insan vücudunu koruma işlevine sahip olan bağışıklık sistemiyle temas halinde olması durumunda, zararlı olmadığı halde insan vücudu, buna karşı çok yüksek oranda antikor üretmektedir. Bu duruma alerji adı verilmektedir. Alerjik bazı maddelere karşı çok fazla duyarlı bir bünyesi olan kişilere atopik kişiler denir. İnsan vücudu alerjen bir maddeyle ilk defa karşılaştığı zaman aşırı reaksiyon gösterir ve aynı zamanda alerjen maddeyi hafızasına kaydeder. Eğer tekrar o maddeyle temas halinde olursa, eskiden tanınan bir alerjen madde olduğu için insan vücudu hemen koruyucu madde üreterek, aşırı duyarlılık gösterir.

Toplumun yüzde otuzunda birtakım maddelere karşı alerji bulunmaktadır. Alerji daha çok genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak alerji durumunun ortaya çıkış sebebinde çevresel etkenlerin hiç etkisi bulunmamaktadır. Bir insan ne kadar alerjik maddelere maruz kalırsa, alerjik hastalıklar o kadar çok ortaya çıkmaktadır. Bu durumda insanların sadece alerjik maddelere yatkın olması yeterli bir sebep değildir. Aynı zamanda mevsimsel geçişlerde ortaya çıkan çiçek polenlerde alerjiye neden olmaktadır. Her mevsimde görülen alerjilerin yoğunluğu değişmektedir.

Alerjen Maddeler Nelerdir?

İnsan vücudunun birtakım maddelere ve besinlere karşı çok duyarlı olması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık durumudur. Bazen ev tozuna, gözle görülemeyecek kadar küçük olan böceklere ve polenlere karşı alerji olabilir. Bu alerji türleri en sık görülenler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kedi, köpek ya da tüy döken başka evcil hayvanların tüyleri, birtakım yiyecekler, güneş, bazı ilaçlar, parazitler, küf mantarı, kimyasal maddeler ve kirli hava alerjen özelliğine sahip olmaktadır. Bu tür alerjik sebeplerin insan vücuduna teması sonucunda, solunuma, sindirime ya da ciltle vücuda girerek, birtakım reaksiyona neden olmaktadır. Aynı zamanda insan vücudunda alerjiye neden olan polenlerin, havada bulunma oranı ve havada kalma süresi alerjinin ortaya çıkmasında çok önemli bir faktördür. Havada kalma özelliğine sahip olmayan bazı tür polenler alerjiye neden olmaz. Bazı bitkilerin polen yapısı, bitkiyle aynı yapıya sahip omlarından dolayı bu bitkilere karşı da alerji ortaya çıkmaktadır.

Alerjik Hastalıklar

İnsan vücudunda yer alan her organ farklı alerjen maddelerine karşı duyarlılık göstererek, birtakım reaksiyona neden olmaktadır. Herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan bir kişinin, alerjiye neden olan diğer maddelere karşı da duyarlı olması şart değildir. Bir kişi sadece bir tane alerjik maddeye karşı duyarlılığı olabileceği gibi, birden çok alerjik maddeye karşı da duyarlılığı olabilir. İnsan vücudunun birtakım maddelere karşı alerjik reaksiyon göstermesi sonucunda birtakım hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar alerjik astım, alerjik orta kulak iltihabı, burun nezlesi, egzama, atopik dermatit, böcek sokması sonucunda ortaya çıkan alerji, alerjik sinüzit, gıda alerjisi, alerjik göz nezlesi, bazı ilaçlara karşı olan alerji ve güneş alerjisi gibidir. Bu alerjik hastalıklar temas sonucunda tekrarlayıcı bir etki göstermektedir. Alerjik rahatsızlıklar insanların yaşam kalitesini sınırlandırır ve aynı zamanda insanların performansını da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bazı alerjik durumlar anaflaksi adı verilen ve ani ölümle sonuçlanan çok ciddi bir hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle şiddetli belirtiler ortaya çıktığı zaman mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Alerjik kaynaklı hastalıkların belirtileri birbirinden tamamen farklıdır. Alerjik hastalıklarda ortaya çıkan belirtiler bir başka kişide ortaya çıkmayabilir, yani her kişide alerjik hastalıkların belirtisi farklıdır. Mesela, bir insanın cildinde ortaya çıkan alerjide kaşıntı, kuruma, kabarıklık, kızarıklık ve aynı zamanda döküntü gibi belirtiler oluşmaktadır. Burun nezlesinde ise burunda kızarıklık, kaşıntı, akıntı ya da hapşırma ortaya çıkmaktadır.

Alerjik Hastalıklar Neden Olur?

İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi, çevrede yer alan ya da insan vücudunda burun, nefes yolları, bağırsaklar ve aynı zamanda deriden içeri giren zararlı maddelere karşı kendini korumak için birtakım tepkiler vermektedir. Bu tür tepki ile bağışıklık sisteminde yer alan hücrelerde bulunan zararlı maddeleri ortadan kaldırır ya da insan vücuduna girişini tamamen engeller. Alerjik hastalıklarda ise insan vücudunun bağışıklık sistemi genel olarak vücut için zararlı olmayan maddelere karşı bir farklılık göstermez ancak vücut için zararlı olduğu zaman büyük reaksiyon verir. İnsan vücudunun her türlü zararlı maddeye karşı koruma işlevine sahip olan bağışıklık sisteminin, iki çeşit savunma şekli bulunmaktadır. Bunlar humoral ve hücresel savunmadır. Humoral ve hücresel savunma şekli haricinde, dış ortam ile direkt temas sonucunda organların özel savunma mekanizmaları da bulunmaktadır. Sağlıklı bir insanda savunma sistemi içerisinde bir denge bulunmaktadır ama alerjik hastalığı olan bireylerde bu denge tamamen bozulmuştur. Bu nedenle alerjik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Alerjik hastalıklar sadece genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkmamaktadır, aynı zamanda sigara kullanımı, enfeksiyon, psikolojik durum ve çevresel faktörlerin bir araya gelmesiyle de ortaya çıkmaktadır.

Alerji Hastalığının Belirtileri

İnsan vücudunun birtakım maddelere karşı duyarlılığının olması durumunda birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır ama önce insanların neye karşı alerjilerinin olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Tam olarak neye alerjiniz olduğunu öğrenmek için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun yapacağı birtakım test ve tetkikler sonucunda neye karşı alerjiniz olduğunu öğrenebilirsiniz. İnsan vücudunda ortaya çıkan duyarlılığın belirtileri kişiden kişiye büyük farklılıklar göstermektedir. Aynı zamanda alerjik belirtilerin şiddeti de her insanda farklılık göstermektedir. Genel olarak insan vücudunda ortaya çıkan alerjik belirtiler ise kaşıntı, hırıltılı nefes alıp, verme, nefes darlığı, hapşırma, kızarıklık ve şişliklerdir. Alerjik hastalıkların bazen belirtileri uzun süre görülmez ama bazen aniden tekrar ortaya çıkabilir. Neye karşı alerjiniz varsa, ona göre ortaya çıkan belirtiler de tamamen değişmektedir.

Alerjik hastalıklar genel olarak geçici olduğu ve alerji yapan maddelerden uzak durulduğu zaman tekrarlamayan bir rahatsızlık olması sebebi ile çok önemsenmez. Ama alerjik hastalıkların bazılarının daha sonraki aşamaları daha şiddetli olmaktadır ve sonunda ciddi, tedavisi zor olan hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle neye karşı alerjiniz olduğunu mutlaka doktorunuza başvurarak öğrenmeniz gerekmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi alerjik hastalıklarda da erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Böylece daha sonra ortaya çıkabilecek ciddi durumların önüne geçmiş olursunuz.

Alerjik Hastalıkların Tedavisi

Alerjik hastalıkların tedavisi hayat boyu olmasına rağmen düzenli olarak, her gün ilaç kullanılmasına gerek yoktur. Doktorunuzun uygun gördüğü tedavi ile alerjik hastalığınız kontrol altına alınmaktadır ve aynı zamanda belirtilerin şiddeti azaltılmaktadır. Kullanılan ilaca ve tedaviye rağmen alerjik hastalıklar tamamen geçmez, sadece ortaya çıkış süreci azalır. Çünkü alerjik hastalıklar belirli bir zaman sonra tekrarlama özelliğine sahiptir, çok nadir olarak tamamen geçen hastalıklar bulunmaktadır. Alerjik hastalıklara uygulanan tedavi ve kullanılacak olan ilacın dozu tamamen farklıdır. Polene karşı alerjisi olan bireylerde enflamasyonu önleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan bu ilaçlar burunda ortaya çıkan tıkanıklık, kaşıntı, akıntı ve aynı zamanda hapşırmanın azalmasına yardımcı olmaktadır. Alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç ise antihistaminiklerdir. Bu ilacın kullanılması sonucunda alerjik nezle belirtilerini ortadan kalkmaktadır. Alerjik hastalıkların tedavisi için ilacın yanı sıra, aynı zamanda aşı da olabilirsiniz.

Alerjiyi engellemek için alerji kaynaklı etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer hayvan tüyüne karşı alerjiniz varsa, evinizde havyaların tüyünün olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda hayvan türü yastık, yorgan ve yatak kullanmamalısınız. Evin her gün, günlük temizliği yapılmalıdır, evde tozun olmaması gerekmektedir. Toza karşı alerjisi olan insanlar toz olan ortamlarda bulunmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.