Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Son yıllarda alerji şikayetlerindeki artış dikkat çekici. Tüm dünyada giderek kirlenen doğal kaynaklar kadar beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler de bu durumun baş sorumlusu gibi görünüyor. Senenin belli zamanlarında ortaya çıkan mevsimsel hassasiyet bir tarafa bırakılacak olursa, suya karşı bile alerjik reaksiyon gösteren insanların varlığı gerçekten korkutucu. Şimdilik bu tür uç örneklere çok ender rastlanması tek tesellimiz. En sık rastlanan alerjik tepki ise kaşıntı olmalı. Olur olmaz zamanda kendini gösteren ve karşı koymanın çok güç olduğu bu durum, kişinin sağlığı kadar sosyal hayatı için de bir tehdit.

Alerji Nedir?

Alerjik kaşıntılar

Alerji, vücudumuzun yabancı olarak algıladığı şeylere (antijen) verdiği aşırı tepki olarak tanımlanır. Bu “şeyler” tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır ve vücudun tepkileri de inanamayacağınız kadar “aşırı” olabilir. Vücuda giren yabancı bir maddeyle (antijen) karşılaşan metabolizmamız, ondan kurtulmak için koruyucu maddeler imal eder. Antikor denen bu maddeler antijenle savaşmaya başlar. Bu savaş sırasında vücutta ısı artışı, şişkinlik, kızarıklık ve ağrı meydana gelir. Fakat bu sırada vücut bu yabancıyla nasıl mücadele edeceğini öğrenir, ona karşı güç kazanır.

Normal şartlarda vücut için son derece faydalı işler yapan ve onu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda fazla aktiftir ve olur olmaz pek çok şeye aşırı reaksiyon gösterir.

Alerjenler vücuda besinlerle ağızdan, solunum yoluyla havadan ya da temas yoluyla cildimizden girebilirler. Normal şartlarda vücut bu maddelerle bir kez karşılaştığında artık tanıması ve tepki vermemesi gerekir. Ama aşırı duyarlı kişilerde durum farklı olur ve vücut bu maddelerle her karşılaştığında üstelik her seferinde daha çabuk ve daha şiddetli reaksiyon verir.

Alerjik Reaksiyonlar Nelerdir?

Alerji kaşıntısı

Alerjenler çok farklı yollardan vücuda girerler. Vücudun verdiği tepkiler de çok farklı yerlerde ve şiddette olur. Başta kaşıntı olmak üzere, döküntü, öksürük, hapşırık, ishal, kusma gibi reaksiyonlar en sık rastlananlardır. Bunlar kısa süreli ve hafif reaksiyonlar olabilir. Ama bazen kişinin hayatını tehlikeye sokacak kadar ciddi boyutlara da ulaşabilir.

Örneğin solunum yoluyla vücuda giren bir alerjen kişinin solunum yollarında şişmeye sebep olur ve nefes almasını engeller. En sık rastlanan alerjik reaksiyonlardan biri olan kaşıntı ise, sebebi de bilinmiyorsa, hiç beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan ve büyük rahatsızlık veren bir durumdur.

Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Soğuk kompres ve buz uygulaması

Neye alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız, ne zaman, nerede karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Kaşıntıya sebep olan etken yediğiniz bir şeyde olabilir, ellerinizi yıkadığınız sabun da, giysinizin kumaşı da, taktığınız saatin kayışı da… Kaşıntıya bazen döküntüler de eşlik edebilir. Döküntüsü olmayan kaşıntıların teşhisi zordur ve kişi neye müdahale etmesi gerektiğini bilemez.

Alerji kaşıntısına iyi gelen bir formülden bahsetmek çok güç. Çünkü kaşıntıdan kurtulmak için kullandığınız herhangi bir şey de vücudunuzda alerjik reaksiyona sebep olabilir. Örneğin kaşıntılı durumlarda kolonya kullanmak yaygın bir alışkanlıktır. Oysa kolonyada alkol vardır ve alkol yangıyı artırır. Kaşıntı tedavisinin ilk adımı, sebebini bulmak ve bunu ortadan kaldırmak. Bu durumda alerji kaşıntısına iyi gelecek uygulamalardan çok, kaşıntı karşısında yapılmaması gerekenlerden bahsetmek daha isabetli olur.

 • Kaşıntıdan, kaşıyarak kurtulamazsınız. Tersine daha çok kaşınırsınız. Çünkü vücudunuz siz kaşıdıkça daha çok kaşıntı medyatörü salgılar.
 • Vücudunuza temas yoluyla cildinizden giren bir alerjen söz konusu ise, mesela bir çiçeğe dokunduktan hemen sonra kaşıntı başladıysa suyla yıkayarak alerjeni vücuttan uzaklaştırmak ilk etapta yapılacak en doğru hareket olur. Bu sırada başka reaksiyonlara sebep olabilecek katkı maddeli sabunlar, kimyasallar kullanmayın. Hatta bölgeyi kurulamak için havlu da kullanmayın.
 • Böcek ısırmalarından kaynaklanan alerjik kaşıntılarda aceleyle karar verip, etkinliğinden emin olmadığınız ürünler kullanmayın. Bölgeye diş macunu, soğan, sarımsak gibi geleneksel fakat aslında daha büyük sorunlara neden olabilecek şeyler sürmeyin.
 • Cildinizin kurumasına izin vermeyin. Cilt yapınıza uygun nemlendiriciler kullanın.
 • Alerjiniz olsun ya da olmasın, güneşe çıkarken çok dikkatli olun. Koruyucu güneş kremleri kullanın.
 • Giysilerinizin ve vücudunuza temas eden diğer tekstil ürünlerinin, pamuklu kumaşlardan imal edilmiş olmasına özen gösterin. Yün ve sentetik kumaşlar çok fazla alerjen içerirler.
 • Kaşınan yere kolonya sürmeyin. İmkanınız varsa buzla kompres yapın ya da soğuk suyla, ovalamadan yıkayın.
 • Esanslı, renklendiricili sabunlar yerine içinde kimyasal barındırmayan hafif sabunları tercih edin. Çamaşır ve bulaşık deterjanlarınızı seçerken de içinde bulunan bileşiklere dikkat edin.
 • Sıcak su kaşıntıyı artırır. Bunun yerine olabildiğince soğuk, ılık banyoyu tercih edin.
 • Rutubetli ortamlarda mantarlar, bakteriler çok hızlı çoğalır. Öte yandan kuru ve sıcak hava cildi kurutur ve çatlamasına sebep olur. Yaşadığınız ortamın nem dengesini sağlamak için gerekirse nem veren makineler kullanabilirsiniz.
 • Kaşıntı tedavisinde ağızdan alınan ya da sürülerek kullanılan antihistaminik ilaçlar etkili olur. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.