Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ALERJİ NEDEN OLUR?

Diğer insanların çoğunda olmayan ancak sizin bağışıklık sisteminizin herhangi bir şeye olan tepkisine alerji denir. Alerjisi olan insanlar birden çok nesneye karşı hassas olabilmektedirler. Normalde bağışıklık sisteminiz mikroplar ile savaşabilmektedir. Çoğu alerji durumunda bu durum tersine döner ve bağışıklık sistemi aktivitesini kaybeder. Bu durumda mikroplar ve çevrenin her ikisi de rol almaktadır.

Alerjiler pek çok çeşitli semptoma sebep olmaktadır. Bunlar kaşıntı, kızarıklıklar, şişlikler, astım, burun kızarıklığı veya hapşırma gibi tepkiler olarak gerçekleşir. Alerji çeşitleri minimum düzeyden ciddi alerjik varyasyonlara kadar çeşitlilik gösterebilmektedir. Bazı tip alerjiler insan hayatını tehdit edebilir düzeydedir. Tedavileri ise çeşitli ilaçlar, alerji hapları ve diğer tedavi yöntemleri şeklinde gerçekleştirilmektedir. Birazda alerji çeşitlerinden bahsedecek olursak;

 • Toz alerjisi,
 • Belirli yiyeceklere karşı alerji,
 • Cilt alerjisi,
 • Göz alerjisi,
 • Hayvanlara karşı alerji,
 • Haplara karşı alerji,
 • Sinüzit alerjisi ve diğer spesifik maddelere karşı alerji farklı formlarda görülebilmektedir.

Herhangi bir şeye karşı alerjiniz olduğunu öğrendiğinizde alerjinin uzun vadede yaşamınızı ne kadar etkileyeceği ile ilgili kafanızda birtakım sorular oluşur. Ancak bu sorular için verilebilecek herhangi bir net yanıt bulunmamaktadır. Halen alerji hakkında bilinmeyen pek çok şey bulunmaktadır. Bunlar alerjinin nasıl ortaya çıktığı ve gelişmeye uğradığı gibi birtakım soruları kapsamaktadır.

Alerji Neden Olur?

Alerjinin suçlusu olarak havadaki herhangi bir polen veya yakın bir arkadaşınızın kedisi dahi sebepler arasındadır. Ancak bu durumun temel açıklaması bağışıklık sisteminizin aslında zararsız olan bir takım şeyleri zararlı olarak nitelendirmesi olarak ifade edilebilir. Bu tip bir alerjiye karşı vücut antikor üretir ve savaşır. Genel olarak alerjiye neden olan etmenler aşağıdaki gibidir.

1.Havadaki Alerjenler

alerjik-nezle

Genel olarak bahar aylarında rastlanan bir alerji türüne neden olur. Çiçeklerin açmaya başlaması ile birlikte havadaki polen miktarı artar. Bu artış ile birlikte polene hassasiyeti olan insanlar bu durumdan kötü bir şekilde etkilenir ve hapşırmaya başlarlar. Polen haricinde bu duruma sebep olan diğer maddeler ise hayvan tüyü, toz tanecikleri ve küftür.

2.Yiyecekler

alerji yem

Alerjiye sebep olan bir diğer etmen ise birtakım yiyeceklerdir. Vücut, tepki olarak yiyeceklere karşı da alerji gösterebilir. Bu yiyecekler genel olarak sıralanacak olursa, özellikle yer fıstığı, fındık, buğday, soya, balık, deniz kabuğu, yumurta ve süt olarak ifade edilir. Diğer yiyeceklere karşı da vücut alerji geliştirebilir ancak en temel olarak yukarıda saymış olduğumuz yiyeceklerden kaynaklı bir alerji ortaya çıkar.

3.İlaçlar

alerji ilaç

Ayrıca kullanılan ilaçların bir kısmı kişilerde alerji oluşmasına sebep olabilir. Bu durum çeşitli yan etkiler ile kendini göstermektedir. Bu yan etkiler ise kızarıklık, kaşıntı ve benzeri pek çok fiziksel belirtiyi içerebilir. Özellikle penisilin veya penisilin bazlı antibiyotikler bu alerjiye sebep olurlar.

4.Kauçuk

alerji1

Plastik ve kauçuk gibi maddelere karşı da alerji meydana gelmektedir. Bu durum genelde cilt tahrişleri olarak gerçekleşse de dokunulduğu sürece ortaya çıkan belirtileri kapsamaktadır.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Yazının bu kısmında alerji olup olmadığınızı anlamak için ortaya çıkan birtakım belirtilerden bahsedeceğiz. Alerji belirtileri maruz kaldığınız maddeye bağlı olarak ortaya çıkmakta ve bu etmenler hava yolları, sinüsler, cilt ve sindirim sistemi olarak açıklanabilir. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Yemek alerjisine karşı ortaya çıkan belirtiler dudaklarda, yüzde, boğazda veya dilde meydana gelen şişmeler, ağızda karıncalanma, kurdeşen oluşumu ve anafilaksi yani aşırı duyarlılık,
 • Böcek sokmasına karşı oluşan alerjiler ise tüm vücutta kurdeşen veya kaşıntı oluşumu, öksürük, göğüs sertliği, nefes darlığı, ödemde büyük oranda şişliklerin oluşması,
 • İlaçlara karşı oluşan alerjinin belirtileri ise kurdeşen oluşması, cilt kaşıntıları, kızarıklıklar, yüzde şişlik olması ve anafilaksi,
 • Saman nezlesi belirtileri ise hapşırma, burunda veya gözlerde kaşıntı oluşması, burun tıkanıklığı, gözlerin sulanması, kızarması veya şişmesi gibi belirtiler olarak ortaya çıkar.

Birtakım yiyeceklerden sonra veya böcek sokmasından sonra ortaya çıkan belirtiler anafilaksi olarak ifade edilir ve ciddi tehlikeleri barındırmaktadır. Anafilaksi ile birlikte bilinç kaybı, kan basıncında düşüş, ciddi nefes darlıkları, baş dönmesi, hızlı ve zayıf olarak atan bir nabız, mide bulantısı, kusma veya cilt kaşıntıları gibi durumlarda ortaya çıkar.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Alerji durumu ortaya çıktığında bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Alerjinin türünü ve neye karşı alerjiniz olduğunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca tedavi işlemi için gerekli yöntemler ve ilaçları hakkında da doktor tavsiyesi alabilirsiniz. Çok ciddi alerji durumları da gerçekleşebilmektedir. Böyle bir durumda ambülans çağırmanız sizlerin sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Alerji Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahip olan kişilerin, alerji reaksiyonları göstermesi daha yüksek bir risk içermektedir. Bunlar;

 • Aile geçmişi içerisinde astım veya alerji geçmişi bulunan kişilerin egzema, kurdeşen ve saman nezlesi olabilme ihtimalleri oldukça yüksektir.
 • Ufak yaştaki çocuklarda alerji gelişebilme ihtimali yetişkinlere göre daha fazladır. Ancak bazı durumlarda çocuklarda meydana gelen alerjiler ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar.
 • Astım alerjik reaksiyonlar ile oldukça alakalıdır. Aile geçmişinde olmasının dışında astım hastalarının alerji risklerini daha fazla bulundurması oldukça yaygın olarak bilinen bir gerçektir.

Alerji Teşhisi Nasıl Yapılır?

Alerji şüphesi ile gittiğiniz bir hastanede doktorunuz tarafından alerji olup olmadığını belirlemek amacı ile bir takım sorular sorulur ve testler yapılır. Bunlar arasında;

 • İşaretler ve belirtiler hakkında detaylı sorular sorulur.
 • Fiziksel bir teste tabi tutulursunuz.
 • Belirtilere ait bir rapor oluşturulur ve olası tetikleyiciler belirlenir.

Eğer yiyeceklere karşı bir alerjiniz varsa;

 • Alerji oluşumuna yakın zamanda yemiş olduğunuz besinlerin bir listesi istenir.
 • Çeşitli alerjik tepkilere neden olan yiyecekleri, yemek listenizden çıkarmanız istenir.

Ayrıca alerji testini net ve doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için aşağıdaki testlere de başvurulur. Bunlar;

 • Kan Testi: Kanınızda ki alerjiye sebep olan miktarı ölçülmek sureti ile bağışıklık sisteminizin bir takım alerjenlere karşı vereceği tepkiler belirlenir. Bir kan örneği alınarak laboratuvar ortamında incelenir. Elde edilen veriler bir rapor halinde hazırlanır.
 • Cilt Testi: Alerjiye sebep olabilecek bir takım maddeler cildinize değdirilerek, alerjik bir tepkinin verilip verilmeyeceğini ölçmek üzere yapılan bir cilt testidir.

Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjik reaksiyonlara karşı yapılan tedavi işlemi aşağıdaki kısımları kapsar.

 • İlk olarak doktorunuz tarafından alerji türü belirlenir ve alerjiyi tetikleyen unsurlar ortaya çıkarılır. Daha sonrasında ise alerjiye sebep olan etmenlerden uzak durmanız istenmektedir. Bu tedavi işlemi için atılması gereken ilk adımdır.
 • Bir diğer adım ise ilaç tedavisidir. Alerji tipine göre bağışıklık sisteminizi indirgeyen ve belirtileri ortadan kaldıran bir ilaç belirlenir. Bu ilaçlar göz damlası, sprey veya oral ilaçlar olarak doktorunuz tarafından verilebilir.
 • İmmunoterapi işlemi ile de, ilaçlar tarafından hafifletilemeyen belirtiler için başka bir tedavi yöntemi uygulanır. Saf alerjen ekstrası vücudunuza enjekte edilir. Böylece alerji etmenlerine karşı bağışıklık kazanmış olursunuz.

Alerji her ne kadar önem verilen bir rahatsızlık olmasa da, çok ciddi hastalıklara ve rahatsızlıklara sebep olabileceğinden gereken önemin verilmesi gerekir. Herhangi bir belirti oluştuğunda derhal bir doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.