Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ALERJİK ASTIM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alerjiler tümüyle bağışıklık sistemi ile alakalı bir durumdur. Bağışıklık sistemimizin görevi, vücudumuzu, bakteri ve virüs gibi mikroplara karşı korumaktır. Fakat eğer, bir alerji durumu var ise, bağışıklık sistemimiz zararsız olan maddelere karşı da vücudu savunacaktır. Vücut, alerji tetikleyici bir etken ile karşılaştığı zaman, IgE antikorları adı verilen molekülleri salgılamaya başlar. Bu antikorların salgılanması ile birlikte, şişme, burun akıntısı ve hapşırık şeklinde vücut reaksiyon göstermeye başlar.

Alerjik astımı olan kişilerde, solunum yollarının etrafındaki kaslar daralmaya başlar. Bu durumda hava yolları kendisini iltihaplandırmaya başlar ve mukus salgısı altında kalır.

Alerjik astım, astım hastalığının en yaygın olarak gözlenen bir türüdür. Çocukların % 90’ı yetişkinlerin ise % 50’si alerjik astım ve astım problemi yaşamaktadır. Alerjik astım etkilerini, alerjiye sebep olan toz, polen ya da küf gibi alerjenlerin solunmasıyla birlikte göstermektedir. Eğer astım ya da alerjik astım probleminiz var ise, soğuk havada egzersiz yaptıktan sonra, duman ya da toz soluduktan sonra, bazen de ağır kokular solunduğunda, hastalık semptomları daha da kötüleşmektedir. Aslında alerjenler her yerdedir ve alerjik astımı olan kişiler, tetikleyici etmenleri çok iyi tanımak zorunda kalacaktır.

Oluşum Nedenleri

Alerjik astıma sebep olan faktörlere çok az miktarlarda maruz kalınsa bile, alerji durumu meydana gelecektir. Alerjik astımın oluşmasına sebep olan alerjenler, çok küçük miktarda bile olsa solunduğunda, akciğerlere ulaşırlar ve kişide etkilerini göstermeye başlarlar. Alerjik astımın oluşmasına sebep olan etmenler aşağıda verildiği gibidir;

 • Ağaçlardan uçuşan polenler, ağaçlar, yabani otlar ve çimen,
 • Küf sporları ve küf parçacıkları,
 • Hayvan tüyü ve salyası,
 • Toz zerrecikleri,
 • Hamamböceği atıkları.

Fakat, alerjik astımın oluşmasına sadece bu faktörlerin sebep olmadığını unutmayınız. Bunun yanı sıra, diğer bazı faktörler, alerjik astım oluşmasına sebep olmasalar bile, hastalık seyrini şiddetlendirebilir ve hastalığı tetikleyebilirler. Bu tetikleyici alerjenler, astım ataklarının oluşmasına sebep olabilirler ve şu şekilde sınıflandırılmışlardır;

 • Sigara dumanı, mum dumanı, tütsü dumanı ya da havai fişek dumanları,
 • Hava kirliliği,
 • Soğuk hava şartları,
 • Soğuk havada yapılan egzersizler,
 • Keskin kimyasal kokular ya da keskin kokulu gazlar ve dumanlar,
 • Parfümler, oda spreyleri ya da diğer kokulu ürünler,
 • Tozlu odalar ve ortamlar.

Alerjik Astım Belirtileri

Alerjik astım belirtileri genellikle alerjik olmayan astım belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Alerjik astımın belirtilerinden olan bazı semptomlar şu şekildedir;

1.Öksürük

GTY_coughing_jef_150410_16x9_992

Alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi, alerjik astım belirtilerinde de öksürük çok sık yaşanmaktadır. Vücudun hassas olduğu madde ile teması halinde, özellikle bu alerjen maddenin solunması halinde, hastada öksürük meydana gelecektir. Alerjik astımdaki öksürükler, daha çok kuru öksürüklerdir ve bazen saatlerce sürebilir. Öksürüğe sebep olan alerjen ortamdan uzaklaşma durumu olmadan da bu öksürük hali düzelmeyecektir.

2.Hapşırma

Woman-sneezing

Tıpkı alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi, alerjik astımı olan kişilerde de hapşırma durumu söz konusudur. Özellikle alerjik astımı tetikleyen, herhangi bir maddenin solunması durumunda, hapşırma hemen oluşmaktadır. Üstelik, alerjik astımdaki hapşırma, normal grip ya da nezle hapşırmasından daha farklıdır. Buna göre, alerjik astımda yaşanan hapşırmalar, kesintisiz olarak ve uzun bir süreç boyunca devam etmektedir. Hapşırma durumu, alerjilerde ve alerjik astımda çok yaygın olarak gözlenen bir durumdur.

3.Nefes Darlığı

shortness-of-breath-during-exercise-01

Alerjik astım ve astım, solunum yollarının etrafındaki doku kaslarının daralmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı, alerjik astımı, astımı ya da alerjisi olan kişiler, çok sık olarak nefes darlığı yaşayabilmektedirler. Özellikle toz, polen ya da herhangi bir koku solunduğu zaman, hatta bu faktörlerin bulunduğu ortamda durulduğu zaman dahi, nefes darlığı kendini gösterebilmektedir. Nefes darlığı, alerjik astımda hastaların sıkıntı yaşamasına sebep olmaktadır. Böyle bir durumda, hemen açık havaya çıkılmalı ya da alerjen madde ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

4.Hızlı Nefes Alıp Verme

open-uri20150718-15084-1wqfebd

Alerjik astımın sebep olduğu nefes darlığına bağlı olarak, nefes alıp vermede bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Nefes darlığı nedeni ile kaliteli ve etkin şekilde yapılamayan solunum işlemi, nabızda ve kalp atışlarında değişiklikler yaşanmasına sebep olabilir. Buna göre, alerjik astımı olan kişilerde, hızlı soluk alıp verme ya da nefes alıp vermede bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Hızlı nefes alıp verme hali, alerjen madde ile etkileşimde bulunulması halinde meydana gelmektedir ve bu alerjen maddeden uzaklaşmadan da etkisini kaybetmemektedir. Bu nedenle, böyle bir durumda, alerjen maddeden uzaklaşmak ya da açık havaya çıkmak ve temiz hava almak, bu semptomun etkisini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

5.Göğüs Sıkışması

heart-attack-horiz_large

Alerjik astımda yaşanan nefes darlığı ve öksürük, göğüs bölgesinde ağırlık yaşanmasına sebep olabileceği gibi, göğüste sıkışma yaşanmasına da neden olabilmektedir. Göğüs sıkışmasının dışında, göğüs bölgesinde yaşanan baskı hissi de, alerjik astım belirtilerinden biridir. Buna göre, özellikle alerjen maddenin solunması halinde, hastanın göğüs bölgesinde baskı ve sıkışma artabilmektedir.

6.Burun Akıntısı

140331140601-sneezing-woman-horizontal-large-gallery

Soğuk algınlığı, grip ya da nezle de olduğu gibi, alerjik astım durumununda da burun akıntıları yaşanabilmektedir. Toz, polen ve küf  solunması ya da herhangi bir alerjen gıdanın tüketilmesi sonucu, kısa bir süre sonra hastanın burun akıntısı başlayabilmektedir.

7.Hırıltı

10-Effective-Home-Remedies-To-Treat-Wheezing1

Bronşların tıkanmasına sebep olan alerjenler akciğerlerin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda ise, alerjik astımda, tıkanıklık ve hırıltı yaşanmaktadır.

Tanı ve Test

Doktorlar alerjik astım tanısını koyabilmek için öncelikle hastanın şikayetlerini dinleyerek, sorunları tespit etmeye çalışmaktadırlar. Doktor daha sonra alerjik astım oluşup oluşmadığını belirleyebilmek için, genellikle iki farklı türde test yapmaktadır. Alerjik astım tanısında yaygın olarak kullanılan bu testler şu şekildedir;

 • Bir miktar alerjen maddenin, ince bir iğne yardımı ile cilt üzerine batırılması ile yapılan test yönteminde, doktor 20 dk sonra oluşan kırmızı tümseklerin boyutunu ölçerek, teşhis koymaya çalışmaktadır.
 • Diğer tanı yöntemi ise, kan tahlilidir. Fakat alerjik astım tanısının konulması için yapılan bu kan tahlilleri biraz daha özeldir. Buna göre, spesifik IgE ya da SiGe testi, alerjik astım olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Alerjik astımda, alerjenlerden korunarak semptomların daha da kötüleşmesini önlemek mümkündür. Fakat, eğer alerjik astım atakları devam ediyor ise ya da çok şiddetli şekilde yaşanıyor ise, bazı ilaçlar ve uygulamalar devreye girmek durumundadır.

Bu durumda, alerjik astım tedavisinde kullanılabilecek olan ilaçlar ve bazı uygulamalar şu şekilde sıralanmıştır;

 • Uyku getirmeyen burun alerji ilaçları ve spreyleri (reçetesiz olarak satılan, genel Claritin gibi),
 • Tuzlu durulama ve dekonjestan (kan toplanmasını gideren ilaç) burun spreyi. Fakat tuzlu durulama ve dekonjestan burun spreyi sadece birkaç gün süreyle kullanılmalıdır,
 • Anti iltihap ilaçlar,
 • Bu yöntemlerin işe yaramaması halinde, nazal steroid spreyler ve daha güçlü antihistaminikler etkili olabilir.
 • Eğer tüm bu yöntemlerin ve ilaçların hiç biri tedaviye yardımcı olmamış ise, doktor alerjik astıma sebep olan alerjen türüne göre, alerji iğnesi uygulayabilir.

Çoğu astım tedavisinde reçeteli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar;

Solunum yollarını açmaya yardımcı olan, içine çekmek yoluyla etki gösteren steroidler, iltihaplanma ile mücadele eder.

Ayrıca, bronkodilatatör ilaçlar ise, bronşları rahatlatarak solunum yollarının açılmasına yardımcı olmaktadır. Eğer yaygın olarak uygulanan bu alerjik astım tedavisinin her hangi bir etkisi olmamış ise;

 • Xolair,
 • Kandaki IgE seviyesini azaltmaya yardımcı olan, enjekte ilaçlar kullanılabilir.

Diğer bazı ilaçlar ise, alerjik astımdan kaynaklanan şişmeleri ve uzun vadede astımın kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, bazı ilaçlar, solunum yollarını tıkayan ve daraltan, kimyasal alerjenlerin olumsuz etkilerini önlemektedir.

Bunun dışında alerji iğneleri ve tabletleri, bağışıklık sistemine, özel alerjenlere karşı kendini nasıl savunmaları gerektiğini öğretmektedir. Böylece bu iğne ve ilaçlar yardımı ile alerjik astımın etkileri azaltılabilmektedir.

Alınacak Önlemler

Alerjik astım oluşmasına sebep olabilecek alerjenlerden olabildiğince uzak durmak ve bu maddelerden kaçınmak, alerjik astım için alınabilecek en iyi önlemlerden biridir. Bu doğrultuda yapılabilecek bazı uygulamalar ve önlemler şu şekildedir;

 • Polen mevsimi geldiğinde, olabildiğince dışarı çıkmamak ve camları kapalı tutmak,
 • Tozdan uzak durmak, yastık, yorgan, nevresim ve çarşafları havalandırmak,
 • Çarşafları haftada bir sıcak su ile yıkamak,
 • Toz toplayan eşyaları, giysileri ya da kalın perdeleri kullanmaktan kaçınmak,
 • Eğer evde alerjik astımlı çocuk var ise, yıkanabilen peluş oyuncaklar satın almayı tercih etmek,
 • Halıları olabildiğince sıklıkla havalandırmak ve tozunu almak,
 • Eğer evde nem sorunu varsa, küf önleyici hava yumuşatıcılar kullanmak ve evde her hangi bir sıhhi tesisat varsa onları tamir ettirmek,
 • Evde evcil hayvan beslenmesi durumu var ise, bu evcil hayvanı yatak odasından uzak tutmak,
 • Mutfak ile banyoyu küf oluşumundan ve hamam böceklerinden korumak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.