Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alerjik Nezle

Alerjik nezle alerji kaynaklı kısa süreli bir rahatsızlık olmaktadır. Alerjik nezlede daha çok mevsimsel geçişlerde ortaya çıkan tozların havada yoğun olarak bulunması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Alerjik nezleye sahip olan insanlarda daha çok hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı çok sık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu şikayetlere sık sık göz, burun ve damak kaşıntısı da eklenmektedir.

Ülkemizde alerjik nezle rahatsızlığının görülme oranı çocuklarda yüzde iki ve otuz yedi, erişkinlerde ise yüzde sekiz ve otuz arası değerlerdedir. Alerjik nezlenin herhangi bir nedenle ortaya çıkması durumunda çocukluk ya da genç yaşta ortaya çıkmaktadır. Alerjik nezleye sahip olan kişilerde aynı zamanda egzama, astım, oral alerji sendromu da görülme sıklığı çok fazladır. Alerjik nezle hastalığında sahip olan bireylerde astım rahatsızlığı da görülmektedir.

Alerjik nezle insan vücudunun en önemli duyu organlarından biri olan burnunda yer alan hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması ile ortaya çıkmaktadır. Belirli mevsimlerde havada yoğun oranda bulunan polenlerin sebep olduğu alerjik nezle mevsimsel özelliğe sahip olmaktadır. Aynı zamanda alerjik nezlenin tüm yıl boyunca devam eden bir türü de bulunmaktadır. Yıl boyunca devam eden alerjik nezle hayvan tüyü, birtakım kimyasal deterjanlar ve aynı zamanda ev tozu sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Eğer birtakım tedbirler alınmazsa ve tedavisi yapılmazsa, ilerleyen zamanlarda astıma neden olabilir.

Neden Olur?

Birtakım sebeplerden dolayı ortaya çıkan alerjik nezleye sahip olan bireylerde en önemli nokta hastanın geçmişidir. Yani alerjik nezleyi hangi maddelerin tetiklediği ve aynı zamanda hangi mevsimde daha çok ortaya çıktığı teşhisi koymada çok önemli noktalardır. Ayrıca doktorunuzun fiziki muayene etmesinde burnun iç yüzeyi soluk ve burnun yumuşak dokuları biraz şişmiştir. Kan ya da deriden yapılan alerji testleri ile alerjik nezleye neden olan alerjik ajan ortaya çıkabilir. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda kan deri testi yapmaktadır. Mevsimsel dönemlerde ortaya çıkan alerjik nezle genel olarak havada uçuşan ağaç, çayır ve ot polenine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Alerjik nezle, bireylerin yaşadığı coğrafi bölgeye göre havadaki polen oranı değişebilir, günlük polen sayımı ile ilgili her türlü bilgiye Türkiye Ulusal Alerji Ve Klinik İmmünoloji Derneğinin internet sitesinde istediğiniz her an ulaşabilirsiniz.

Alerji nezlesi kuru ve rüzgarlı havalarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Çünkü polenler soğuk havada daha çok ortaya çıkmaktadır. Eğer alerji nezlesi tüm yıl devam ediyorsa, daha çok ev tozu akarı, küf mantarı, hamam böceği ve hayvan tüyü ev içinde görülen alerjen maddelerdendir. Ayrıca alerji nezlesinin en önemli nedeni havada yoğun oranda görülen polen ve ağaçlardır. Alerji nezlesine sahip olan bireylerde eğer tedavi mümkün değilse nefes alamama nedeni ile uyku sorunu ortaya çıkabilir. Alerji nezlesi eğer çocuklarda görülüyorsa, dikkat eksikliği, kolay odaklanamama, konsantrasyon bozukluğu, buna bağlı olarak sınavlarda görülen başarısızlık ve aynı zamanda özgüvenin azalması gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Eğer alerjik nezle yetişkinlerde görülüyorsa, anksiyete, depresyon, akademik performansta, iş üretkenliğinde hızlı bir düşüşe ve aynı zamanda yaşam kalitesinde düşme durumu ortaya çıkabilir.

Alerjik Nezlenin Belirtileri

Birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan alerjik nezle hastalığının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Alerjik nezle hastalığına sahip olan bireylerde bazı belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma ve kaşıntı, aksırma, öksürme, baş ağrısı, boğaz ağrısı, sinüslere yapılan baskı ve yüzde ağrının oluşması, gözaltının şişmesi, ve burun, boğaz, üst damakta kaşıntı gibidir. Aynı zamanda geniz akıntısı, öksürük, halsizlik, yorgunluk, koku almada yaşanan güçlük belirtileri de bulunmaktadır. Bazı hastalarda ise damak ve aynı zamanda kulak içerisinde kaşıntı da ortaya çıkabilir. Alerjik nezle hastalığının yanı sıra aynı zamanda alerjik konjunktivit hastalığı da bulunuyorsa, gözlerde meydana gelen kaşıntı, sulanma ve kızarıklık görülebilir. Alerjik nezle hastalığına sahip olan bazı kişilerde ise ağız solunumuna bağlı olan yüksek damak ve diş bozuklukları da ortaya çıkabilir. Alerjik nezle hastalığında görülen belirtiler çift taraflı olmaktadır. Belirtilerin tek taraflı ya da burun akıntısının farklı renklerde olması alerjik nezle hastalığı ile uyumlu değildir.

Alerjik nezle hastalığına sahip olan bireylerde ortaya çıkan kaşıntı nedeniyle sık sık elleriyle burunlarını yukarı doğru itme hareketini yaparlar. Kaşıntıya bağlı olarak burun ucunda yatay çizgi oluşumu ile gözaltında oluşan ödem, hafif koyu renk değişikliği de belirtiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda alerjik nezle belirtileri süresine ve şiddetine göre birtakım farklılıklar içermektedir.

Alerjik nezlede ortaya çıkan belirtiler dört günden az ya da dört haftadan kısa süreli ise aralıklı, eğer haftada dört günden çok ve dört haftadan uzun süreli ise süregelen alerjik nezle adı verilmektedir. Alerjik nezle belirtileri şiddetine göre sınıflandırılırken aynı zamanda uykuda bozulma, günlük aktivite ve egzersizde bozulma, sıkıntı verici belirtiler de bulunuyorsa ağır, hiçbirisi eşlik etmiyorsa hafif alerjik nezle olarak tanımlanmaktadır. Bahar mevsiminde ortaya çıkan alerjik nezleye mevsimsel, bütün yıl boyunca devam ediyorsa yıl boyu alerjik nezle olarak gruplandırılabilir.

Alerji Nezlenin Tedavisi

Alerjik nezleye sahip olan bireylerde uygulanacak birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca alerjik nezle tedavisinde ortaya çıkan belirtilerin tekrarlamasına neden olan alerjen maddelerden kaçınmak gerekmekte ve aynı zamanda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tür tedavi yöntemi ile alerjik nezleye sahip olan hastaların şikayetleri kontrol altına alınmaktadır. Alerjik nezlede doktorun tavsiye ettiği ilaçlar ise, alerjik nezlenin belirtilerini azaltan antihistaminikler ve aynı zamanda kortizon içeriğine sahip olan burun spreyleri olmaktadır. Alerjik nezlenin tedavisinde kullanılan kortizon spreylerini sadece burun kısmına uygulandığında herhangi bir zararı olmayacaktır. Aynı zamanda burun yıkama da alerjik nezle tedavisinde kullanılmaktadır.

Alerjik nezlesinin tedavisinde sadece ilaç kullanılmamaktadır, bunun yanı sıra, diğer bir tedavi yöntemi olan alerjen aşıdır. Alerjik nezleye sahip olan bireylere uygulanan aşı tedavisi ile uygun şartlara sahip olmak gerekmektedir. Alerjik maddeler kişilere özel olduğu için alerjik nezle aşısını da bir uzman doktorun yapması uygun olmaktadır. Alerjik nezle tedavisinde uygulanan aşı, hastalarda görülen şikayetleri azaltır ve aynı zamanda astımın ilerleyen evrelerde geçmesini önleyebilir. Alerjen maddelerden korunmak için ayrıntılı bilgi edinmek için doktorunuza mutlaka başvurmanız gerekmektedir.

Alerjik nezlenin tedavisinde uygulanan birtakım yöntemler, hastaların yaşadığı şikayetlerin şiddetini azaltmaya yönelik olmaktadır. Alerjik nezle bu tedavi yöntemi ile ortadan tamamen kalkmaz. Alerjik nezlenin tedavisinde uygulanan yöntemler doktor tarafından antihistamik adı verilen ve aynı zamanda alerjen maddeyle karşılaşıldığı zaman madde salınımını engelleyen birtakım ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçların kullanımı alerjik nezlenin ortaya çıkmadan önce kullanılması durumunda çok daha iyi etkileri olacaktır. Özellikle kaşıntı, akıntı ve hapşırma gibi belirtilerin kontrol altına alınmasında çok etkilidir. Aynı zamanda burnun iç kısmında ortaya çıkan şişliği azaltıcı etkisi bulunan ilaçlar da kullanılmaktadır.

Alerjik nezle tedavisinde uygulanan diğer yöntemler ise, alerjen maddelerle temasın kesilmesi, cerrahi tedavi, fototerapi gibidir. Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına doktorunuz karar verecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.