Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük, solunum yollarına kaçan bir cismi, yabancı ve zararlı bir maddeyi vücuttan uzaklaştırmak için devreye giren koruyucu bir mekanizmadır. Hepimiz gün içinde onlarca kez şu veya bu sebepten öksürürüz. Bu öksürük bize solunum yollarıyla ilgili yanlış giden bir şeyler olduğunu haber verir ve önlem almamızı sağlar. Aynı zamanda solunum yollarında biriken salgıları da yine öksürük sayesinde atarız. Doktorlar çoğunlukla bu tür öksürükleri kesmek için ilaç kullanılmasını istemezler. Öksürüğe sebep olan durum ortadan kaldırılınca zaten öksürük kendiliğinden kesilir. Böylece öksürük, tedaviye yardımcı olmuş olur.

Fakat bazen öksürük mekanizması çok fazla çalışır ve öksürüğün kendisi bir hastalık halini alabilir. Ataklar halinde gelişen ve dakikalarca süren öksürük sırasında öğüren, kusan, nefessiz kalan, idrarını kaçıran hatta daha şiddetli durumlarda kaburgaları kırılanlar olur. Ciğerlere ya da nefes borusuna kaçmış yabancı bir cisim ya da solunum yolları enfeksiyonu gibi ciddi bir durum olmaksızın gelişen bu öksürükler, kuru öksürük olarak da adlandırılır ve alerjik bir reaksiyon olduğu düşünülür.

Alerjik Öksürük Nedir?

Alerjik öksürük

Kişide yapısal bir bozukluk, enfeksiyon ya da herhangi bir hastalık olmadan meydana gelen öksürüklerin, alerjik öksürük olduğu düşünülür. Öksürükler kuru ve kesik kesiktir. Kısa aralıklarla tekrar eder. Bazen o kadar uzun sürer ki, soluk borusunda, ciğerlerde tahrişlere sebep olur. Alerjik bünyesi olan kişilerde, havadaki kirliliğe, sigara dumanına, çiçek tozlarına, nemli ortamlarda üreyen ev tozu akarlarına, bazı besin maddelerine ya da aklımıza gelmeyecek herhangi bir şeye karşı gelişebilir.

Kişi bu alerjenle karşılaştığında öksürük başlar, nefes alması güçleşir, gözlerinden yaş gelir, göğsü ağrır, uykusu öksürük nöbetleriyle bölünür, yorgun düşer. Alerjik öksürükler çocuklarda ve bebeklerde de sık rastlanan bir şikayettir. Fakat alerjik öksürük gibi inatçı öksürüğü olan kişilerde, özellikle de küçük çocuklarda solunum yollarına kaçmış bir yabancı cisim ihtimali de asla göz ardı edilmemelidir.

Alerjik Öksürüğü Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Öncelikle öksürüğe sebep olan biyolojik bir rahatsızlık olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Bundan sonra kişide alerjik tepkiye sebep olan etkenin ortaya çıkarılması için alerji testi yapılır. Hastaların bu şekilde tespit edilen alerjenle temastan kaçınmaları, öksürük şikayetini de ortadan kaldırır. Bir de hastada öksürüğe sebep olan alerjene karşı bağışıklık kazandırmaya yönelik aşılama tekniği vardır. Hastaya giderek artan dozlarda alerjen verilir. Uygulanan bu yöntemin riskleri vardır ve mutlaka uygun kişilere, uzman doktorlar tarafından uygulanması gerekir.

Alerjik öksürük tedavisinde geleneksel olarak kullanılan fakat etkinliği kanıtlanmamış pek çok tarife rastlamak da mümkün. Ne kadar doğal ve bitkisel olursa olsun, özellikle alerjik kişiler söz konusu olduğunda, istenmeyen daha tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bu tariflere mesafeli davranmanızı tavsiye ederiz. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalarla, etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış olan bir tariften de söz etmeden geçemeyeceğiz; ballı kahve. Hazırlaması son derece kolay olan bu macunun, alerjik öksürük şikayeti olan hastalarda kortizonlu ilaçlardan çok daha iyi sonuç verdiği yapılan deneylerle kanıtlanmıştır.

Alerjik Öksürük İçin Ballı Kahve

ballı kahve

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı bal
 • 1 tatlı kaşığı hazır kahve
 • Her kullanımda 1 su bardağı sıcak su

Hazırlanışı:

1. Bal ve hazır kahve iyice karıştırılır, macun haline getirilir.

2. Bu macun her seferinde 1 bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı eklenerek eritilir ve 8 saatte bir içilir.

3. Bu şekilde, 1 hafta kadar devam eden kullanımdan sonra alerjik öksürük şikayetlerinde ciddi oranda iyileşme sağlandığı görülmüş ve ilaç tedavisine alternatif bir yöntem olarak tavsiye edilmiştir.

Alerjik Öksürükte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alerjik öksürükle mücadele ederken yaşam alanınızda ve alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç basit değişikliğin de faydasını göreceksiniz.

 • Yaşadığınız ortamda havanın çok kuru olmamasına dikkat edin. Bunun için basitçe, radyatörlerin üzerine su dolu kaplar koyabilir ya da nemlendirici makinelerinden kullanabilirsiniz.
 • Yaşadığınız ve çalıştığınız mekanları her gün havalandırın.
 • Ağzınızdan nefes almayın. Bu solunum yollarınızın kurumasına ve tahriş olmasına neden olur.
 • Bulunduğunuz yerin ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına özen gösterin. Kapalı alanlarda ideal ısı değeri 21-22 derecedir.
 • Sigarayı bırakın. Evinizde ya da hiç olmazsa yatak odanızda sigara içilmemesini sağlayın.
 • Kokulu deterjanlar, parfümler de solunum yollarını tahriş ederek alerjik öksürüğün artmasına sebep olur.
 • Toz tutan eşyaların en azından uyuduğunuz odada bulunmamasına dikkat edin. Halı ve perdelerinizi sık sık havalandırın. Duvardan duvara halıları değil, temizlenmesi kolay hatta çamaşır makinesinde yıkanabilen küçük halıları tercih edin.
 • Karbonatlı ve tuzlu suyla gargara yapın. Bu suyu burnunuza çekerek burun temizliğini de yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.