Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Her dönem etrafımızdaki insanlarda gördüğümüz gibi kendimizde de özellikle mevsim değişikliklerinde sıkça değişik reaksiyonlar görebiliriz. Vücudumuz biz fark etmesek de gün içerisinde birçok canlı ya da cansız varlıkla ya da mikroorganizma ile temas halinde kalmaktadır. Bu temas sonucunda havada bulunan mikroorganizmalar hastalığa sebep olmaktadır. Bu mikroorganizmalardan kişinin kendini koruması için ise bağışıklık sistemi öncelikle devreye girmektedir. Bağışıklık sisteminin devreye girmesi ile beraber havadaki mikroorganizma önce solunum organlarımızda tutulur, süzülür ve mukus sayesinde de burundan dışarı atılır. Atılırken de bazı reaksiyonlarla karşı karşıya kalmamız da mümkündür. Örneğin sürekli burun akıntınızın olması ya da sürekli olarak hapşırma hali bunlardan biridir. Ancak bunun haricinde vücudumuz bazı etken maddelere karşı daha seçicidir. Bu seçicilik ise kişinin kendisinin bünyesinden ve çevresel faktörlerden oluşmaktadır.

Bazı maddelere karşı vücudumuz olması gerektiğinden fazla reaksiyon gösterir. Bağışıklık sistemindeki organizmalar bu maddeye karşı olması gerektiğinden daha kuvvetli bir şekilde vücuttan atmaya çalışmaktadır. Bu da fiziki olarak kişiye yansımaktadır. Çünkü vücut bu savunmayı yaparken normalin dışında reaksiyonlar gösterebilir. buna ise alerji denir. Ancak bazı alerji davranışlar daha ileri boyutta da görülebilir. Bu alerji boyutu kişinin genetiğine göre de değişkenlik göstermektedir. Etrafımızdaki her zararlı canlıya karşı vücudumuz bir alerji gösterir ancak bu normal seviyelerde olmalıdır. Biraz fazlası kişinin o etken maddeye karşı vücudunun ne kadar sıkı bir savunma yaptığını yansıtır.

Alerjiler isimlere göre adlandırılır. Eğer bahar aylarında alerjiniz başlıyor ve bahar ayının bitmesiyle alerjiniz geliyorsa bunun adı bahar alerjisi olabilir ya da gözünüzle ilgili herhangi bir alerjik reaksiyon yaşandığı zaman bu da göz alerjisi olarak adlandırılmaktadır. En sık görünen alerji çeşidi ise polen alerjisidir.

Polen alerjisi, bahar alerjisiyle hemen hemen aynıdır diyebiliriz. Kişinin bahar aylarında ya da sonbaharda ağaçlardan düşen polenlerin etrafa saçılması ve bununla beraber havaya karışıp alerjisi olan kişinin bunu solumasıyla ortaya çıkar. Genellikle bu tip alerjiler ortamdan uzaklaşınca geçebilir ya da bununla beraber bu tip alerjiler kısa dönemlerde gerçekleşebilir Ancak herhangi bir  şekilde alerjik durumla karşılaştığınızda eğer bu durumu ortadan kaldırmazsanız vücudunuzda ciddi hasarlar oluşabilir.

Günümüzde alerjilerin teşhisi oldukça kolaydır. Teknolojinin giderek her alanda kullanılması özellikle bilim alanında kullanılmasıyla beraber artık insanların birçok hastalığında olduğu gibi alerjik reakysionların neye karşı olduğunu bulabilmekte oldukça kolay ve etkili bir yöntemdir. Kişi neye alerjisinin olup olmadığını bilmiyor olabilir. Eğer kişi alerjik reaksiyonlar yaşıyorsa mutlaka hangi tür bir alerji olduğunu öğrenmeli ve buna karşı da tedbirini almalıdır. Kkişi uzman bir hekime başvurmalı ve bunun sonuncunda da tanı konulmalıdır. Tanı konulduktan sonra kişi nelere alerjisini olduğunu öğrenir ve bundan sonraki düzenini bu şekilde kurarak vücudunun bu alerjik etken maddelerle karşılaşmaması için elinden geleni yapar. Ancak bu durum aslında çok çaba isteyen bir durum haline dönmemelidir. Çünkü bu kez de kişi de gereksiz evhamla beraber psikoloji bozukluğu da görülebilir. Kişinin belli dönemlerde bu alerjik etken maddelere daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Eğer Polenlere Alerjiniz Varsa Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer polene alerjiniz varsa yapmanız gereken her ne kadar kısıtlı olsa da bunları yaptığınız takdirde bu süreci rahat atlatabilirsiniz. Öncelikle mutlaka özellikle ilkbaharda çiçeklerin açma döneminde olabildiğince açık havadan kaçınmalısınız. Havada sizlerin göremeyeceği şekilde polenler olabilir bu da alerjinizi tetikleyecektir.
 • Çiçeklerin açma dönemlerinde genellikle havalar ılık olur, mümkün olduğu kadar evinizin, odanızın, özellikle yatacağınız odanın penceresini olabildiğince kapalı tutmaya çalışın. Çünkü sizler fark etmeseniz de polenler en çok şafak vakti yayılmaya ve uçuşmaya başlarlar. Bu sırada uykuda olacağınız için pencerenin açık olması durumunda alerjinin reaksiyonlarını yaşayabilirsiniz.
 • Eğer bahçe işleriyle uğraşıyorsanız ya da sürekli olarak koşuya çıkıyorsanız bu dönemde bunları azaltmanızda fayda vardır.
 • Aynı zamanda ister istemez gün içerisinde dışarıya çıktığınız polenler kıyafetlerinizde kalabileceği gibi, aynı şekilde saçlarınızda da kalabilir. Bu nedenden dolayı gece yatmadan önce mutlaka duş almanızda fayda vardır. Ancak unutulmamalıdır ki bu geçici bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bu maddelere dikkat edildiği takdirde en az zararla bu dönem geçecektir.

Ev Tozu Akarları ve Küf Mantarına Alerjiniz Varsa Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • En çok vakit geçirdiğiniz alanlardaki eşyaların kumaşların tamamını sentetik olan ürünlerle değiştirin. Özellikle yatak odanızda eğer kuş tüyü yün, pamuk gibi maddelerden yapılmış ürünleri olabildiğince sentetik ürünlerle değiştirin. Çünkü ev akarlarının geneli bu ürünlerin içerisinde barınmaktadır.
 • Yattığınız odadaki yatağın altını normalden biraz daha fazla aralıklarla temizlemenizde fayda olacaktır. Soluyacağınız ev akarları sizleri gece tıkayacaktır, bu nedenden dolayı sık sık yatak altlarını da süpürmeniz gerekmektedir.
 • Yorgan ya da battaniye gibi ürünleri direkt olarak üzerinize almayın, mutlaka bunları önce kılıflayın ve daha sonra kullanın ve bu kılıfların yıkanabilir olmasına da dikkat edin
 • Ev akarları yeterine havalandırma yapıldığı takdirde azalabilir. Bu yüzden yorgan ve yastıklarınızın tamamını günlük olarak havalandırın. Özellikle güneşli saatlerde havalandırmanızı tavsiye ederiz.
 • Etrafınızda olabildiğince toza engel olmaya çalışın, bunu gerek yastık ve çarşaflarınızı sık sık değiştirerek ya da sık sık temizlik yaparak ya da evinizde toz tutacak ürünler almayarak yapabilirsiniz. Bu ürünler genel olarak toz tutan ürünlerdir. Bu sebepten dolayı siz her ne kadar yeterince havalandırma yapsanız da sonuç yine aynı olacaktır.
 • Evinizi de rüzgarlı havalarda özellikle kapalı tutmaya çalışın. Bu havalarda pencere açmamaya özen gösterin. Evinizde olabildiğin kalın kumaşlı ya da çok dokulu olan şeyleri kullanmayın. Örneğin sık dokunmuş bir halı ya da duvardan duvara olan halıfleksler gibi ürünler tozları olabildiğince tutmaya çalışırlar. Mutlaka evinizdeki hali sayısını azaltın ya da az dokulu ürünler kullanmaya özen gösterin.
 • Rutubet birçok baterinin, birçok mikroorganizmanın oluşumunu ve çoğalmasını sağlayan ortam şartlarından biridir. Bu yüzden eviniz olabildiğince rutubetsiz olmalıdır. Özellikle gece uyuyacağınız oda olabildiğince rutubetsiz olmalıdır.

 • Evinizde rahatsız edebilecek diğer etmenler de bitkiler ve evcil hayvanlardır. Bitkiler ve hayvanlar da bazen tıkanmanıza neden olabilir.
 • Kıyafetlerinizin üzerinde zaman zaman deterjan kalabilir. Bu da sürekli olarak hapşuruğa neden olacaktır. Bu hapşırmaya engel olmak için toz deterjan değil, sıvı deterjan kullanılmalıdır.
 • Eğer evinizden temizlik günlerinde uzak kalabilme şansınız varsa temizlik esnasında mutlaka evden uzaklaşmanızı sağlayın. Bunun yanı sıra etken maddelere karşı alerjisi olan kişiler mutlaka haftada 1-2 gün nemli bir bezle temizlik yaparak tozların kalkmasını önleyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.