Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alerjisi Olanların Lens Kullanması

Göz; insanların görebilmesini sağlayan ve beş duyu organımızdan neredeyse en önemli olan bir organımızdır. Organlarımızın hepsi yaşamımızı sürdürebilmemiz için oldukça önemlidir. Ancak görebilme yeteneği insanların sosyal alanda sıkça kullandığı ve olmadığı zaman da çokça sıkıntısını çektiği bir durumdur. Birinin yokluğu ya da en ufak bir rahatsızlığı kişinin görebilme yeteneğini ve potansiyelini düşürür.  Gözlerin her biri ortalama 3 cm yarı çapındadır. Gözün işleyişi ve yapısı oldukça sistematiktir. Herhangi bir organelin bozulması gözün yapısını tamamen olumsuz etkilemektedir. Bu organın bir ömür sağlıklı olmasını herkes ister. Ancak maalesef yaşadığımız çağ bu durumun korunması için pek uygun değildir. Televizyon , bilgisayar, cep telefonu gibi faktörler insanın gözünü bozabilmesi için yeterlidir. Önceden ilkokullarda öğretmenler kitap ile aramıza koyma mesafesinin alışkanlığını aşılamaya çalışırken şimdi günümüzde o kadar faktör var iken bu mesafeyi korumak oldukça zor olmaktadır.

Kişinin hem sosyal anlamda hem de sağlık açısından en çok etkilendiği organ gözdür. Etrafındaki güzellikleri görebilmek ve görebileceği şeyler hakkında fikir yürütebilmesi için göze muhakkak ihtiyaç vardır. Ancak dediğimiz gibi etrafımızda göz sağlığımızı bozacak çokça etken vardır. Özelikle küçük yaşlardaki çocukların göz sağlığına oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü her organ gibi gözünde kendini geliştirdiği muhakkaktır Genç yaşlarda çok iyi gören bir kişi yaşlandıkça giderek daha bulanık bir şekilde görmeye başlar. Bunun sebebi ise artık çevresel faktörlerin kişinin gözünün yapısını korumasına engel olmasıdır. Her ne kadar yaş ile alakası olduğunu söylesek de bazı kişiler göz rahatsızlıkları da kalıtsaldır.

Lens kullanım açısından oldukça pratik bir göz tedavisi şeklidir. Lenslerin birçok amacı vardır. Ancak sağlık açısından kullanılan lensler gözlüklerde olduğu gibi numaralıdır. Bu numarayı tespit edecek kişi ise uzman bir hekimdir. Eğer kişinin görmesinde problem var ise öncelikle mutlaka uzman bir hekime danışması gerekiyorsa gözlük takması gerekmektedir. Ancak gözlük takmayan kişiler yine uzman eşliğinde lens kullanabilirler. Ancak günümüzde lenslerin de kişiye birçok zararı bulunabilir. Eğer kişi lensi taktıktan sonra çok kaşıntı hali var ise gözleri sürekli olarak sulanıyorsa kişinin mutlaka uzman bir doktora gidip alerji testi yaptırması gerekmektedir. Bazı mevsim geçişlerinde de lens kullanan kişiler bu durumu yaşayabilir ancak bunlar geçici bir süreçtir. Kişi lenslerini çıkarıp bu dönemde gözlük kullanırsa hasarsız ve zararsız bir şekilde bu kısa süreçlerden etkilenme payını en aza indirgeyecektir.

Eğer kişi uzağı göremiyorsa bu kişi de miyop rahatsızlığı vardır. Gözdeki gerekli organellerin bir kısmının işlevini gerçekleştirmemesi durumunda ortaya çıkabilir. Kişi eğer uzağı bulanık görmeye başladıysa ve uzağı seçerken de gözlerini sürekli olarak kısıp odaklamaya çalışıyorsa bu kişi de mutlaka miyop rahatsızlığı vardır

Eğer kişi yakını göremiyorsa bu biraz daha ciddi bir durumdur ve kişinin mutlaka uzman bir hekime gitmesi gerekmekte yakın göz temasından da kaçınması gerekmektedir. Aksi halde baş ağrılarına ve göz ağrılarına sebep olabilir

Alerjisi Olan Kişilerin Lens Kullanması

Gözdeki alerjiler farklı sebeplerden dolayı olabilir ancak çoğunlukla doktora gidilen şikayet sebebi ise mevsim dönemlerindeki polen ve benzeri faktörlerden gözün çabuk etkilenmesidir. Bu alerji çeşidi kişinin sosyal alanında oldukça kısıtlamalar getirir. Eğer kişi yolda yürüyemiyorsa ve bununla beraber işlerinde de olumsuz etkileniyorsa farklı lenslerin kullanılması tavsiye edilir. Gözlük kullanılarak bu dönem atlatırsa kişinin gözü daha sağlıklı bir hale gelebilir. Çünkü göz kendini koruyacak yapıya sahiptir. Ancak bazı lensler bu yapının çalışmasını olumsuz etkilenmekte ve alerjiyi daha da ciddi boyutlara taşımaktadır.

Lens oldukça konforlu bir seçimdir. Bu seçimden vazgeçmeyecek ancak bununla birlikte de ciddi alerjik sorunları olan kişilerin mutlaka uzman bir hekime gidip nasıl bir yol izleyecekleri hakkında fikir almaları gerekmektedir. Çünkü her göz yapısı ve hastalıkları kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Ancak şimdi çıkan lensler bu şikayeti bulunan kişiler için oldukça vazgeçilmez bir hal almıştır diyebiliriz. Eğer kişi lensi çok fazla gözünde tutarsa bu hem alerjinin artmasına hem de kişinin gözünden enfeksiyon kapmasına neden olarak sonuçları göz kaybına kadar gidebilir. Bunun önüne geçebilmek için kişi mutlaka alerji dönemlerinde lens temizliğine daha dikkatli olması gerekmektedir. Lenslerin alerjik döneminde kullanılan çeşidi ise kullan- at lenslerdir. Kullan- at lensler kişinin sürekli olarak solüsyon sürmesini engelleyerek alerjik duruma sebep olan havanın göz ile daha az temas etmesine neden olur. Aynı zamanda solüsyonların mikropları öldüreceği için kişinin göz sağlığı açısından bu dönemde gözlüğe dönmek yerine kullan- at lenslerden kullanması daha faydalı olacaktır.  Kullan -at lensler sayesinde kişinin gözündeki alerjiye neden olan etkenlerin gözünde birikmesinin de önüne geçerek normal de 3- 4 ay süren bu alerjik dönemi daha az kısa süreye indirgeyebilir. Eğer gözlük kullanan bir kişi alerji durumu yaşıyorsa bu kişinin hava ile teması çok olacağı için gözündeki kaşınmalar karartılar sulanmalar bu kişide daha fazla oranla yaşamaktadır.

Üstelik gözlük kullanan kişilerin göz temizliğine daha çok dikkat etmesi gerekmekte ve gerekiyorsa bu dönemde sürekli olarak göz damlası kullanması gerekmektedir .Ancak kullan -at lensleri kullanan kişinin alerji bir sorunu var ise bu durumdan etkilenme dönemi hem kısalır hem de zararlarını minimum seviyeye indirmiş olur. Kullan- at lensler temizlik gerektirmez bu nedenden dolayı kişinin temizliğindeki herhangi bir aksi durum kişiyi olumsuz etkilemeyecektir. Ancak kullan- at lenslerin bir günden fazla kişinin gözünde kalmaması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı bunların kullanım süresini geciktirmemek ve hatta her gece yatmadan önce mutlaka çıkarılıp yatılması gerekmektedir. Eğer bu durumda da alerjik bir reaksiyon yaşarsanız mutlaka uzman bir hekime ayrıca danışmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.