Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alerjiye İyi Gelen Yiyecekler

Alerji, normal zamanlarda insan vücudu için herhangi bir tehlike arz etmeyen maddelere ya da havada bulunan bazı organizmalara karşı insan vücudunun gösterdiği aşırı tepkilerdir. Tıbbi olarak immün sistem adı verilen bağışıklık sistemi, birtakım yapısal bozukluklar sebebiyle insan için zararlı olmayan maddelere ve yapılara da aşırı tepki verebilmektedir. Bu tarz yaşanan sağlık sorunlarına alerji adı verilmektedir. Alerji adı verilen bu rahatsızlıklara neden olan maddelerin tümüne alerjen adı verilmektedir. Alerjenler insan vücuduna solunum, beslenme ve cilt yoluyla girebilir. Genel olarak alerji rahatsızlıklarının en çok görülen belirtileri kaşıntı, astım, saman nezlesi, burunda akıntı, geniz kaşıntısı ve geniz akıntısı olarak görülmektedir. En çok görülen alerji çeşitlerine yol açan alerjenler bazı bitki ve polenler, penisilin başta olmak üzere bazı tıbbi maddeler, baklagil ailesi başta olmak üzere bazı sebzeler, çeşitli hayvan yaralanmaları ve hayvan tüyleri olarak sıralanabilir.

Alerjiye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Papatya

Papatya, özellikle mideyle alakalı rahatsızlıklara ve mevsimsel hastalıklardan olan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara oldukça iyi gelen bir bitki olarak bilinmektedir. Mideye olan bu etkisi sebebiyle özellikle besin alımına bağlı gerçekleşen alerjik reaksiyonlarda da oldukça etkili bir yiyecek olarak kabul edilir. Bünyedeki tüm organizmaları kuvvetlendirerek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bir fincanın içine 1 – 2 tatlı kaşığı papatya koyduktan sonra üzerine kaynattığınız suyu ilave edin ve 2 – 3 dakika bekledikten sonra için. Bu tarif besin kaynaklı alerjilerinizde size iyi gelecektir.

2. Isırgan Otu

Yapılan birtakım araştırmalar göstermiştir ki, bilimsel literatürde adı urtica dioica olarak geçen ısırgan otu, birçok alerjik reaksiyona karşı oldukça etkilidir. Özellikle alerjik reaksiyonlardan geniz akıntısı, hapşırma, burun kaşıntısı gibi belirtilere ve şikayetlere karşı bir hayli etkilidir. Isırgan otuyla hazırlanan karışımlar modern tıp öncesinde de koca karı ilacı adı verilen yöntemlerin yoğun olarak kullanıldığı dönemlerde de alerjik rahatsızlıklara karşı oldukça yoğun biçimde kullanılmaktaydı. Ayrıca ısırgan otu öksürük, nefes darlığı, astım gibi belirtilere ve solunum sistemiyle alakalı rahatsızlıklara karşı da oldukça etkilidir. Bir bardak içine bir çay kaşığı ısırgan otu koyup üzerine kaynar su ilave ederek 4 – 5 dakika demledikten sonra içerseniz kısa süre içinde alerjik reaksiyonlarınızın neden olduğu solunumla alakalı problemlere çare bulmanız konusunda yardımcı olacağını göreceksiniz.

4. Çörek Otu

Çörek otu, oldukça eski zamanlardan bu yana birçok hastalığın tedavisinde etkin bir biçimde kullanılan bir bitkidir. Özellikle alerjik astım ve türevi rahatsızlıklar üzerinde bir hayli rahatlatıcı etkileri mevcuttur. Alerjik rahatsızlıkları olan kişiler için özellikle burun akıntısı, astım, deri kaşıntıları belirtilerinde düzenli olarak çörek otu yemek bu belirtilerin ortadan kalkmasında oldukça yardımcı bir yiyecek olarak rol üstleniyor. Uzmanlar bu rahatsızlığa sahip kişilerin günde 1 – 2 kere bir çay kaşığı kadar çörek otu tüketmenin faydalı olacağını belirtiyor. Çörek otu ayrıca başka birçok hastalıkla mücadelede de tedaviyi destekleyici özelliğe sahip bir yiyecek olarak dikkat çekiyor.

5. Taze Fesleğen

Taze fesleğen özellikle ciltle alakalı alerjik reaksiyonlarda adeta can simidi görevi görmesiyle bilinen bir yiyecektir. Deriye tatbik edilebileceği gibi ayrıca çay şeklinde hazırlanarak içilmek suretiyle de tüketilebilir. Bu sayede kısa zamanda deride meydana gelen kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve tahrişler iyileşmeye başlayacaktır. Bunun için taze fesleğen yapraklarını bir demlikte ıhlamur hazırlar gibi hazırlayabilirsiniz. Günde bir bardak içeceğiniz taze fesleğen yaprağı çayı ciltle alakalı alerjik reaksiyonları hızla ortadan kaldıracaktır.

6. C Vitamini İçeren Yiyecekler

C vitamini, hemen hemen tüm sağlık problemlerinde bünyeden eksik edilmemesi gereken hayati önem taşıyan bir vitamin olarak bilinir herkes tarafından. Bir takım alerjik hastalıklarda da C vitamini takviyesi oldukça önemlidir. Üstelik alerjik rahatsızlıklarınız için alacağınız C vitamini sizi başka rahatsızlıklardan da koruyacak, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanızda size oldukça yardımcı olacaktır. Özellikle alerjik hastalıklarda başta portakal olmak üzere tüm narenciye grubu, çilek ve biber tüketimi hem ihtiyacınız olan C vitaminini almanızı sağlayacak hem de bu doğal vitamin kaynaklarıyla sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

7. Yoğurt

Yoğurt, hayvan kaynaklı besinlerin belki de en saf, en faydalı hallerinden biridir. Yoğurt, içeriğinde bulundurduğu probiyotik adı verilen birtakım yararlı bakteriyel organizmalarla insanların karşılaşabileceği birçok hastalığa deva niteliğinde bir yiyecek olup tüm sindirim sistemi üzerinde oldukça faydalı etkiler göstermektedir. Yoğurtta bulunan probiyotik bakteriler aynı zamanda bünyede sorunlara yol açabilen alerjenlere karşı da bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bünyenizin reaksiyon verdiği alerjen maddelere karşı direncinizi artıracaktır. Ciltteki döküntü, kaşıntı gibi durumlarda da yoğurt yemek bu oluşumlara neden olan aksaklıkları giderebilecek bir özelliğe sahiptir. Fakat yoğurdu alerjiden kurtulmak maksadıyla kullanırken de dikkatli olmak gerekir, zira eğer süt veya süt ürünlerine karşı bir alerjik reaksiyonunuz varsa fayda beklerken daha fazla zararla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla yoğurt ve süt ürünleri tüketiminde daha önceden bu yiyeceklere karşı alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğiniz konusunda yeterince fikir sahibi olduktan sonra tüketmeniz önerilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.