Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemi

Lazer Epilasyon, insan vücudunda birtakım bölgede çıkan tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en hızlı, en sağlıklı ve tek yoludur. Lazer epilasyon işleminde kullanılan cihazlarda lazer ışığının dalga boyu, tüylerin yapısında yer alan melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahip olmaktadır. Soğutma tekniği ile yapılan lazer epilasyon tekniğinde, lazer ısısı cilde zarar vermeden direkt olarak kıl kökünü yok eden bir ısıya dönüştürür. Biz de bu yazımızda Alexandrite Lazer Epilasyon yöntemini işleyeceğiz.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon işleminde uygulanan birçok teknik bulunmaktadır. Bunlardan biri Alexandrite lazer epilasyondur. Alexandrite lazer epilasyon amacıyla en çok kullanılan lazer türlerinden biri olmaktadır. Tüm güzellik salonlarında ya da lazer epilasyon yapılan hastanelerde alexandrite lazer kullanılmaktadır. Bu lazerlerin en önemli özelliği ise uygulamasının çok kolay olmasıdır. Alexandrite lazer epilasyonda kullanılan cihazlar çok hızlı olduğu için günlük yapılabilen işlem sayısı da çok fazla olmaktadır. Çok kısa sürede bir seansı tamamlayabilirsiniz. Alexandrite lazer epilasyonda uygulamasının daha çok tercih edilme sebebi, kıllar yandığı zaman cilt yüzeyinden anında temizlenmesidir. Bu lazer çeşidi tüm kullananlar tarafından çok beğenilmektedir. İşlem süresinin çok kısa olması sebebiyle de beğenilir. Alexandrite lazer epilasyon türünde acı çok azdır, hatta çoğu zaman acı fark edilmez. Bu lazer epilasyon türü sadece açık cilt rengine sahip olan kişilere uygulanır. Çünkü alexandrite lazer epilasyon kıl yapısında yer alan melanin ismindeki boya maddesi üzerinde etkili olamaz. Koyu renkli bir cilde sahip olan kişilerde kullanılmaz.

Alexandrite lazer epilasyon türü ile hem seans sayısı azalıyor hem daha düşük sıcaklıkta uygulanıyor hem de daha etkin bir uygulama imkanı sağlıyor. Acı hissi neredeyse hiç yok, kılcal damarların diğer lazer epilasyon türüne göre daha etkin bir tedavi edilmesi mümkün hale gelir. Alexandrite lazer epilasyonda etkin sıcaklık oranında, daha düşük enerjilere ulaşıldığı için uygulama sırasında ya da uygulama sonrasında cilt yüzeyinde herhangi bir yan etkinin ortaya çıkmasına neden olmaz. Alexandrite lazer epilasyonda tüylerden kalıcı olarak kurtulmak istenen vücudun her bölgesine yapılabilir. Bu durumda lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerde önemli olan kıl yapısının nasıl olduğudur. Eğer lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişi çok ince, açık renkli ve ayva tüyü şeklinde kıllara sahip ise, uygulama sonrasında başarılı bir sonuç elde edilemeyecektir. Çünkü bu tür kıl yapısı lazer ışınını algılamayarak, bir sonuca ulaştırmayacaktır. Özellikle yüz kısmında yer alan kılların çok ince ve açık renkli olmasından dolayı, herhangi bir azalma olmaz, aksine daha çok artar. Alexandrite lazer epilasyonda kılların mutlaka koyu renkte olması gerekir ki lazer cihazı bunu algılayabilsin, etki edebilsin.

Alexandrite Lazer Epilasyonu Nasıl Uygulanır?

Alexandrite lazer epilasyon uygulanırken, tüm lazer cihazların, kıl yapısında kıla rengini veren ve aynı zamanda siyaha boyayan melanin maddesini gördüğünde ona etki ederek, kılın bir daha çıkmamasını sağlar. Kıl yapısında yer alan melanin maddesinin az olduğu açık renkli kıllarda, yani sarı ya da beyaz olan kıllara lazer etki edemiyor. Çünkü melanin maddesi az olduğu için, etkili olamıyor. Lazer epilasyon uygulamasında mutlaka koyu renge sahip olan bir kıl yapısının olması gerekir. Açık renge sahip olan kıllardan başarılı bir sonuç elde edilemez. Alexandrite lazer epilasyonda daha çok siyah renge sahip olan kıllarda çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bazı lazer türlerinde iğne epilasyon şeklinde uygulanır. İğne epilasyon türünde kıl köklerinin yakılır, lazer epilasyonda foto- epilasyon yapan IPL adı verilen yöntem uygulanır. Bunun haricinde alexandrite lazer, diode lazer ya da nd:yagLazer diye adlandırılan sistemler de bulunur.

Alexandrite lazer epilasyonda, daha önce uygulanan lazer epilasyon tekniklerine göre, atış fazlalığı bulunur. Bu lazer türünde aynı zamanda daha az seansta kesin çözüme ulaşılır. Günümüzde en son lazer epilasyon sisteminde tüm dünyada yapılan araştırmalar sonucunda, lazer epilasyonda kombine sistemler çok daha başarılı olmaktadır. İki farklı lazer epilasyon, aynı anda atışlarını yapma özelliğine sahip olan Alexandrite ve aynı zamanda nd:yag lazer kombinasyonu olan cihazlar, son teknolojiye sahip olan çok önemli bir buluş olmaktadır. Alexandrite lazer epilasyon sayesinde, aynı atış içerisinde iki farklı lazer uygulaması yapılır. Alexandrite lazer epilasyon ve aynı zamanda nd:yag lazer kombinasyonu ile yapılan uygulamalarda,çok daha başarılı sonuçlar elde edilir. Bu tür uygulamalarda özellikle açık tenli bir renge sahip olan kişilerin, aynı zamanda kıl yapısının çok koyu olması gerekir. Böyle bir kıl yapısına sahip olan kişilere Alexandrite lazer epilasyon uygulandığında çok daha büyük başarı elde ediliyor. Nd:yag lazer uygulamasında ise ten rengi daha koyu olan kişilere de güvenli bir şekilde uygulanır ve başarılı sonuçlar elde edilir. Daha çok uygulanan lazer tekniğinden biri olan Alexandrite laze, kıln rengine odaklıdır.

Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemi

Kıl yapısı eğer çok fazla melanin maddesi içeriyorsa, bu tür kıllara etki eder, daha başarılı sonuçlar ortaya çıkar. Kanda yer alan hemoglobini daha fazla algılıyor. Bu işlemde hem kılın renginden dolayı kendisi hem de kıl kökünde yer alan damar görülerek, yakılma işlemi yapılır. Alexandrite lazer epilasyon tekniğinde herhangi bir kılın atlanması mümkün değildir, kılların hepsini tek tek algılayarak, üzerinde işlem yapar. Diğer lazer epilasyon tekniklerine göre, daha fazla avantajı bulunuyor. Bu avantajlar ise, diğer lazer epilasyon tekniği ile yapılan cihazlarda işlem çok daha çabuk bitiyor. Yani yaklaşık olarak iki ya da üç seans kadar azalma gösteriyor. Dozajlama açısından, diğer işlemlere göre daha düşük doz uygulanır ve daha etkili bir tedavi imkanı ortaya çıkar. Lazandrite lazer epilasyon işlemi sırasında ve sonrasında ise herhangi bir ağrı, acı ortaya çıkmaz. Diğer lazer epilasyon uygulamasına göre, kıl köklerinin yakılması haricide, kılcal damarların da tedavi şansı da bulunur. Diğer lazer epilasyon uygulamalarında, tüm vücuda yapılan epilasyonun tek seans süresi iki saati bulmakta, Alexandrite lazer epilasyonda ise süre daha çok azalmaktadır. Alexandrite lazer epilasyon işleminde cihaz daha hızlı çalıştığı için birçok kılı çok kolay tanıdığı için, genel olarak bir saatte bitmektedir.

Alexandrite lazer epilasyon düşük sıcaklıkta uygulanırsa, herhangi olumlu bir sonuç elde edilemez. Ancak cihazı çok yüksek sıcaklıkta cilt yüzeyine uygulanırsa, bu sefer de cilt yüzeyinde reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle risksiz bir şekilde lazer epilasyonun uygulanması gerekir. Bunların dışında ise ince kil yapısına sahip olan kişilerde ve aynı zamanda yüzde yer alan kıllara uygulandığı zaman çok yüksek oranda başarı sağlanıyor.

Alexandrite lazer epilasyon tekniğinde kılın ve aynı zamanda cilde rengini veren boya maddesine malenin ismi verilir. Malenin maddesi kıl ve ayrıca deride bulunur. Kılın yapısında melanin maddesi yoğun oranda bulunur, beyaz kıllarda melanin maddesi yoğun oranda bulunmaz. Kıl yapısındaki melanin oranına bağlı olarak, kıl renginin ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle lazer epilasyon uygulamasında açık renkli kıllara uygulanmaz, uygulansa da başarılı bir sonuç elde edilmez. Zencilerde mekanin konsantrasyonu çok azdır. Alexandrite lazer epilasyon işleminde, kılın yapısında yer alan melanin maddesi tarafından emilir. Bu işlemin her yapılışında milisaniyelik bir süre içerisinde, melanin enerjiyi tutup, kıl köküne kadar iner. Kıl kökünde bu enerji ise ısıya dönüşür. Kılda yer alan kök hücreleri böylece fonksiyonunu tamamen kaybeder. Bu durumda kalıcı lazer epilasyonda başarılı bir sonuca ulaşılır. Cilt rengi koyu olan, yani kıl kökünde yer alan melanin oranı çok fazla ise, enerjisi cilt tarafından tutulur. Bu durumda cilt yüzeyinde yanıklar ya da lekeler ortaya çıkabilir. Bu nedenle Alexandrite lazer epilasyon işlemi, koyu cilde sahip olan kişilere de uygulanmaz. Sadece açık renkli cilde ve koyu renkli kıl yapısına sahip olan kişilere uygulanır.

Alexandrite Lazerin Diğer Lazerlerden Üstünlüğü Nedir?

Ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanan Alexandrite lazer epilasyon, diğer lazer epilasyon çeşitlerine göre, daha olumlu ve başarılı sonuçlar elde edildiği kanıtlanmıştır. Alexandrite lazer epilasyon işlemi sırasında ya da sonrasında herhangi bir acının, ağrının olmaması en büyük tercih sebepleri arasında yer alır. Aynı zamanda tüm vücuda çok kısa süre içerisinde uygulanıyor olması en büyük avantajlardan biridir. Alexandrite lazer epilasyonu işleminde cildi korur ve ayrıca acı hissini ortadan tamamen kaldırır. İnsan sağlığına hiçbir şekilde zararı olmayan ve aynı zamanda gösterişli bir lazer epilasyon sistemi olan Alexandrite lazer epilasyon FDA aracılığı ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.