Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alkol Alımı Tansiyonu Nasıl Etkiler? Düşürür mü? Yükseltir mi?

Atardamarların içerisindeki kan basıncı tansiyon olarak adlandırılır. Tansiyon, her insanda farklı değerlerde seyreder. Ancak normal şartlar altında büyük tansiyonun 120-130 arasında, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması beklenir. Tansiyon değerlerinde yaşanan düşüklük hipotansiyon olarak adlandırılırken yüksek tansiyon ise hipertansiyon olarak tanımlanır.

Tansiyon değerlerinde:

 • Yaş, kilo, diyabet, hareketsiz yaşam, stres gibi faktörlere bağlı olarak sapma meydana gelebilir.
 • Bu faktörlerin yanı sıra alkolün de tansiyonun üzerindeki etkisi oldukça fazladır.

Peki alkol tansiyonu yükseltir mi? Alkol kullanımı tansiyonu nasıl etkiler?

Alkolün Tansiyona Etkisi

tansiyon ölçümü

 • Yapılan araştırmalar sonucunda alkolün kan basıncı üzerinde ciddi etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Aşırı alkol tüketimi hem kadınlarda hem de erkeklerde hipertansiyon riskini artırır.
 • Aşırı derecede alkol tüketimi, tansiyon düşürücü ilaçlara karşı vücudun direnç geliştirmesine sebep olur. Hücrelere zarar veren maddelerin oluşum sürecini hızlandıran bu durum kan basıncının artmasına yol açar.
 • Alkol tüketimi hipertansiyona neden olurken hipertansiyon da birtakım hastalıkları beraberinde getirir. Böbrek hastalıkları, kalp damar tıkanıklıkları, sinir sistemi hastalıkları alkolden etkilenen tansiyonun yükselmesi sonucunda ortaya çıkar.
 • Aşırı alkol kullanımı karaciğerin tahrip olmasına, karaciğerde yağlanmaya ve beslenme bozukluklarına sebep olur. Bu durumlara bağlı olarak hipertansiyon riski artış gösterir.
 • Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, hipertansiyon hastası 11 bin erkeğin alkol tüketimi alışkanlıkları analiz edilmiş ve günde 2 kadeh alkol alanların daha az alkol tüketenlere göre kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğu gözlenmiştir. Buna karşılık alkol alımı durdurulduğunda kan basıncındaki değerlerin normale döndüğü saptanmıştır.

Alkol Tansiyonu Düşürür mü?

Toplum nezdinde günde bir bardak alkol tüketmenin damarların genişlemesini sağlayarak kalp sağlığına iyi geldiği yönünde birtakım düşünceler mevcuttur. Yüksek tansiyon hastalarının alkol alınca tansiyon düşmesi yaşadığı da bu düşünceler arasındadır. Bu düşüncelerin aksine çoğunlukla alkol sonrası tansiyon yükselmesi problemiyle karşı karşıya kalınmaktadır ve bu düşüncelerin yanlış olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Alkolün yoğunluğu veya ne kadar tüketildiğinden bağımsız olarak alkol kullanımının tansiyonun yükselmesine sebep olduğu söylenebilir.

Tansiyon Hastası Alkol Alabilir Mi?

Tansiyon hastalarının kullanmış oldukları ilaçlar, alkolle birlikte alındığı takdirde etkisini yitirir. Bu durum da kan basıncında düzensizliklere neden olur. Bu nedenle alkol ve tansiyon ilacı kesinlikle birlikte alınmamalıdır.

 • Beta bloker ilaçları kullanan kişilerin kesinlikle alkolden uzak durmaları önerilir. Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılan bu ilaçlar, alkol kullanımıyla birlikte etkisini yitirebilir.
 • Aynı şekilde anjiyotensin dönüştürücü ilaç kullanan kişilerin de alkol kullanımından kaçınmaları gerekir. Bu ilaçların alkolle birlikte alınması halinde kan basıncında ani düşüşler yaşanabilir. Bu durum da baş dönmesi, baygınlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Alkol tüketiminin ardından:

 • İlk etapta kan basıncında düşüş meydana gelse de birkaç saat sonra kan basıncı ani ve hızlı bir şekilde yükselebilir. Bu noktada tansiyon ilaçları etkisini yitirebilir.
 • Bu bağlamda tansiyon tedavisine yönelik kullanılan ilaçlar etkisini yitirerek tedavi süreci zarar görebilir.

Yapılan birçok bilimsel araştırmanın neticesinde varılan sonuç; bir kadeh içkinin dahi tansiyon üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olduğu yönündedir. Dolayısıyla tansiyon problemi yaşayanların alkol kullanımını sonlandırmaları gerekir.

Viski Tansiyona İyi Gelir mi?

ABD’de alkol kullanımının yasak olduğu 1920 ve 1933 yılları arasında doktorlar tarafından hastalara viski reçete edilebiliyordu.

Bununla birlikte viski:

 • Bu dönemde viskinin hazımsızlık ve depresyon gibi sorunlara iyi geldiğinin düşünülmesiydi.
 • Viskinin sağlığa faydaları konusunda günümüzde de pek çok bilgi paylaşılıyor. Ancak bu, hiçbir zararı olmadığı anlamına gelmez.
 • Viskinin içerisinde bulunan ellajik asit gibi antioksidanların kansere faydalı olduğu ve kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır.
 • Ancak içeriğinde %40’ın üzerinde alkol barındırması, tansiyon ilaçlarıyla birlikte kullanıldığı takdirde olumsuz etkilerinin açığa çıkmasına sebep olur.

Nitekim toplumda viskinin tansiyonu normal değerlere getirdiği kanısına inananlar mevcuttur. Bu görüşün yanlış olduğu ispatlanmakla kalmamış, aksine tansiyon hastalarının alkolden uzak durmaları gerektiği de birçok çalışmayla ortaya koyulmuştur. 

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.