Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alkol Kanser Yapar mı?

Alkol, bazı gıdalardaki nişastanın şeker dönüştürülmesiyle, ortaya çıkan çözeltinin, damıtılmasıyla elde edilen, insanın beynini uyuşturan, sağlıklı düşünmesine engel olan, kokulu, yanıcı, uçucu, renksiz sıvı.

Alkolün çok fazla çeşidi vardır ancak etil alkol olan türü içki olarak tüketilmektedir ve sarhoşluk veren her içecek alkol olarak adlandırılmaktadır.

Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkol uyuşturucu bir madde olduğu için, tüketen kişiye ve çevreye çok fazla zararı olan zararlı bir tüketim aracıdır. Çünkü alkol kullanan kişi sağlıklı düşünemediği için, hareketleri de pek sağlıklı değildir. Alkol kullanan kişi fiziken ve ruhen sağlığının bozulmasının yanında topluma verdiği zarar olarak ta tehlikeli sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Alkollü kişi kendisi ve sevdikleriyle problemler yaşar, belli bir zaman sonra maddi olarak zarara uğrar, işlediği suç oranı artar, araba kullanıyorsa kendisine zarar verdiği gibi başkalarının da hayatlarıyla oynama gibi suçları beraberinde getirir.

Alkol kullanan kişiler bir süre sonra bağımlı hale gelir ve verdikleri zarar o aranda artar.

Yapılan araştırmalar göre, cinayet, tecavüz, şiddet, ölüme sebebiyet veren trafik kazaları, çevresinde yaşattığı huzursuzluk ve sorunlar, son aşama olarak ta akıl hastalığına varan bilimsel olarak kanıtlanmış bu tür hasarlara yol açan gerçekten acı verici, zarar verici olaylara sebep olan alkoldür.

Alkol kullanan kişinin kendisine ve çevresine verdiği zararlar, toplum adına verdiği zararlar saymakla bitmez, yüksek tansiyon hastalığı, felç olma riski, kalp hastalıkları da kişinin kendine, dolayısıyla çevresine verdiği zararların bir kısmıdır.

Alkol boşanma sebeplerine neden olan, erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda eğer hamileyse özürlü bebek sahibi olması, erken yaşlanma ve erken bunama, saygısızlık, söylenileni anlamama, gereksiz özgüven hastalıklarının da başıdır. Sorunların çözümü alkol değil, soruna sebep olan asıl konuyu çözüme kavuşturmaktır.

Alkol Bağımlıları Tedavi Edilebilirler mi?

Alkol tüketicisi veya alkol bağımlısı tedavi edilebilir. Bunun için kişinin öncelikle alkolü bırakma eylemi ve inancı olmalıdır.

Alkol bağımlısı olanları uzun bir tedavi süreci bekler, ancak kişi tedavi olmayı gerçekten istiyorsa bu oran da bu süre azalır.  Alkolü bırakma tedavisi en azından bir yıl sürmelidir diyor uzmanlar, bunun için altı ay süre ile alkol kullanmayanlar kısmen bırakmış sayılıyor, çünkü alkole geri dönme ihtimalleri vardır. Çünkü alkol bağımlılığı, tekrar alkole dönülebilen bir hastalıktır.

Alkol bağımlısı olan kişinin, alkolü bırakamamasında çevre faktörü etkiliyse hasta, alkol tedavi merkezlerine yatırılarak tedavi edilmelidir.

Alkol bağımlıları için tedavi adına terapilerin de büyük bir yeri vardır. Ailenin desteği ise küçümsenmeyecek boyuttadır.

Alkol Kansere Sebep Olur mu?

Alkol alan kişilerin kanser olması diye bir durum olmasa da yapılan araştırmalar da bazı kanser türlerinin alkolle ilişkisini ortaya koymuş ve bilim adamlarının yaptıkları araştırma ve incelemelerin sonucun da, alkol tüketiminin fazla olan kişiler de çoğunlukla karaciğer ve bağırsak kanseri olmak üzere, meme ve gırtlak kanserlerinin oluştuğu, bunun nedeni ise, alkolün vücut kimyasına verdiği zararın DNA’ya hasar vermesi olarak bulgular ortaya konmuştur.

Alkol tüketiminin yüksek olduğu oranda kansere yakalanma riskiniz de o kadar fazladır. Bazen az tüketilen alkol bile kanser riskini tetiklemek için yeterli olacaktır.

Sigarayla birlikte tüketilen alkol, ağız ve gırtlak kanserine yakalanmayı kolaylaştırmaktadır, bunların dışında alkol kullanımına bağlı olarak, mide, yumurtalık, prostat, mesane, pankreas kanserlerinin de alkol ile ilişkisi olduğu saptanmıştır.

Tüm bu zararlı etkileri sonucu ölüme sebebiyet veren alkol kullanımı ve tüketimi sizin için önemli olmayabilir veya farkına varamayabilirsiniz ama sizi seven kişilerin acı çekmesine neden olduğunun bilincine vararak alkol kullanmamaya karar verin ve tedavi olma inancı ile bırakma yolunda adımlarınızı atın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.