Tüm dünyada yaygın bir hastalık olan alkol bağımlılığı kişiden kişiye göre değişmekte olup aşırı miktarda alkol tüketilmesi bu durumun göstergesi. Alkol bağımlılığı zaman içinde oldukça ciddi bir hal alarak vücudu harap etmeye başlıyor. Günümüzde dünya genelinde 70 milyondan fazla insan bu bağımlılıkla uğraşıyor. Hem ruhsal hem de fiziksel açıdan kişiyi harap eden bu durum, içerken sınır tanımama ve içme dürtüsünü durduramama gibi belirtiler ile kendini gösteriyor. Diğer yandan bu kişilerin alkol almaması halinde sallanma, titreme ve bulantı gibi hisler ortaya çıkabiliyor.

Aşırı alkol tüketen kişilerde göz problemleri, diyabet komplikasyonları, sindirim sorunları, kanser riski, bağışıklık sistemi problemleri, karaciğer hastalığı, kemik erimesi ve nörolojik komplikasyonlar gibi birçok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle de alkol bağımlısı olan kişilerin bu bağımlılığın üstesinden profesyonel bir yardım alarak gelmesi önem taşıyor. Zira birçok alkol bağımlısı kendisinin bağımlı olmadığını savunacak ve kimi zaman destek almayı dahi reddedecektir. Profesyonel yardım ve aile desteği bu noktada büyük önem taşır. Bu yazımızda sizlere bitkisel tedavi yöntemleri ile alkol bağımlılığını yenmenin yollarından bahsedeceğiz.

Alkol Tedavisi İçin Bitkisel Yöntemler

1. Akupunktur

Alkol bağımlılığı söz konusu olduğu zaman akupunktur tedavisi oldukça etkili bir yöntemdir. Kulağa yakın bölgelere yapılan baskının alkol bağımlılığının giderilmesine iyi geldiği söyleniyor. Diğer yandan depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi sorunlara da yardımcı oluyor.

2. Sağlıklı Beslenme

Uzun süre alkol kullanan kişilerin iştahları kesileceği için mineral ve vitaminlere ihtiyaçları olur. Vücudun aşırı alkol tüketiminden dolayı yan etkiler göstermesi halinde yapılması gereken çeşitli davranışlar şu şekildedir;

 • Beyin gücünün geri kazanılabilmesi için C vitamini içeren gıdalar tüketilmeli.
 • Karaciğerlerin daha iyi bir şekilde çalışabilmesi için B12 vitamini içeren gıdalar tüketilmeli.
 • Şeker, nikotin ve kafeinden kaçınılmalı.
 • Ruh halini düzeltmek, istikrarlı yaşamak ve bağımlılık döngüsünü kırmak için aminoasit açısından zengin olan gıdalar tüketilmeli.
 • Kan şekeri seviyesini korumak isteyenler ise sebze, meyve, hububat ve tam tahıllı besinler gibi lif açısından zengin besinler tüketmeli. Zira kan şekerinin düşmesi halinde alkol isteği artar.

3. Karahindiba

Alkol yoksunluğu ile ortaya çıkan belirtilerin giderilmesinde karahindiba kullanılır. Kurutulmuş karahindiba kökü ile yapılan çayın günde birkaç bardak içilmesi vücuda iyi gelir. Ayrıca 500 mg’ı geçmeyecek seviyede karahindiba kökü kapsülü de doktor tavsiyesiyle alınabilir.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doymuş yağ açısından zengin olması ve antioksidan barındırması sayesinde beynin iyileşmesine yardımcı olur ve beyni besler. Yemekleri bu yağ ile pişirebilir ya da doğrudan kaşık yardımıyla tüketebilirsiniz.

5. Kudzu

Çin’de kullanılmakta olan kudzu isimli otu tüketerek alkole olan isteğinizin azalmasını sağlayabilirsiniz. Birkaç ay boyunca düzenli bir şekilde günde en az iki defa %30-%40 civarında kudzu barındıran bir ekstrakt kullanabilirsiniz. Fakat bu ot kullanılmadan önce doktora başvurulması gerektiğini de unutmayın.

6. Acı Su kabağı

Acı kavun olarak da bilinen acı kabak, doğal bir panzehir olup vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Diğer yandan alkol tüketimi sebebiyle oluşan karaciğer hasarlarını da iyileştirir. Acı su kabağını şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • Birkaç yaprağın suyunu sıkın.
 • Sıktığınız suyun içine üç çay kaşığı kadar ayran katın.
 • Günde bir kez aç karnına olma koşulu ile için.
 • Bu yöntemi birkaç ay boyunca kullanın.

7. Kereviz

Alkol bağımlılığı söz konusu olduğu zaman kereviz oldukça doğal bir panzehir olarak karşımıza çıkar ve vücutta yer alan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak sağlığa oldukça iyi gelir. Yarım bardak kadar suyun içine yarım bardak kadar kereviz suyunu karıştırdıktan sonra birkaç ay boyunca günde iki kez içerek alkol tedavinizi destekleyebilirsiniz.

8. Hurma

Uzun süren alkol tüketimi sebebiyle karaciğerde birikmiş olan toksinleri temizlemek ve alkole karşı duyduğunuz isteği azaltmak istiyorsanız hurma tüketebilirsiniz. Bunun için;

 • Dört tane hurmayı bir saat suda bekletin.
 • Ardından çekirdeklerini çıkartıp püre haline getirin.
 • Günde iki kez bu püreyi demleyip için.
 • Birkaç ay boyunca bu yöntemi kullanın.