Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkol tüketiminin, karaciğerde siroza ya da araba kazaları gibi büyük sağlık sorunlarına neden olabileceği bir sır değil, bunu herkes biliyor. Fakat alkolün sağlığımıza zararının sadece karaciğer hastalıkları ya da araba kazalarıyla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Araştırmacılar alkol tüketiminin 60’tan fazla hastalıkla bağlantılı olduğunu ortaya çıkardılar.

Bu ufak karmaşık molekülün, vücudumuza girdikten sonra her türlü şeye sebep olabildiği görülmüştür. Fakat hala alkolün tüm etkilerinden haberdar olmayabiliriz.

Alkol Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

Ufak bir miktarda dahi olsa, alkol vücudumuzu etkileyebilir. Alkolü tükettiğimizde, alkol önce kan akışına karışır ve bu yolla tüm vücudumuza yayılır. Hatta nefes alıp verişimiz ve idrarımızla birlikte, az bir miktar alkol vücudumuzdan çıkabilir.

Alkol vücuda girdiği andan itibaren, gerekli organlar tarafından işlenmeye başlar. Eğer alkolü yemekle birlikte alırsak ve yemeğimizdeki yağ oranı fazla ise, alkolü çok daha yavaş absorbe ederiz. Fakat vücudumuzun birim zamanda işleyebileceğinden fazla alkol tüketirsek, bu durum sarhoşluğa sebep olur. Yani sarhoş olmak, aslında vücudumuza absorbe edemeyeceği miktarda alkol girmesiyle olur. Vücudun alkolü işleyebilme hızı cinsiyete, boy ve kiloya göre değişkenlik gösterebilir.

Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkol tüketimi, vücudumuza büyük zararlar verebilecek fiziksel ve duygusal değişikliklere sebep olur. Alkolün uzun süredeki etkileri sağlığımızı tehlikeye soktuğu gibi, doğrudan yaşamımızı da tehdit altına alır. Tüm bunları göz önüne alıp, size alkolün zararlarını, vücudumuza neler yaptığını 9 maddede anlattık!

1.Boşaltım Sistemine Etkileri

3

Boşaltım sistemi, vücudumuza giren gıdaları ya da alkol gibi içecekleri işlemek ve gereksiz olan kısımlarını ayırmakla sorumlu kısımdır. Pankreasın salgıladığı sindirim enzimleri ile safra kesesinden salgılanan safra birleşerek yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olur. Alkol tüketimi, pankreasın normal işleyişini sıkıntıya sokan zehirli enzimler üretmesine sebep olabilir. Pankreatit dediğimiz hastalık, pankreasın parçalanmasına sebep olabilir. Kronik pankreatitin en yaygın sebebi ise alkol kullanımıdır.

Karaciğerin görevi ise alkol gibi zararlı maddeleri parçalamaktır. Aşırı alkol tüketimi hepatite, bu da daha sonra sarılık olarak bildiğimiz hastalığa sebep olabilir. Hatta karaciğerde iltihaplanma yapar ve bu da siroza sebep olur. Siroz karaciğerin işlevini yitirmesine neden olur. Zararlı ve zehirli maddelerin yok olmasından sorumlu organımız çalışmayınca bu maddeler vücudumuzda kalır. Ayrıca kadınlarda, daha fazla alkol absorbe etme ve daha uzun sürede işleme eğilimi olduğundan, karaciğer hastalıklarına yakalanma riskleri yüksektir.

2.Merkezi Sinir Sistemine Etkileri

Alkolün görülen ilk etkisi, davranışlarımızı değiştirmesidir. Hızla yayılabilen alkol, vücudumuzun her yerine  kolaylıkla ulaşabilir. Buna beynimiz ve sinir sistemimiz de dahildir. Konuşmakta ve kelimeleri telaffuz etmekte zorlanan birinin alkol aldığını rahatlıkla tahmin edebiliriz. Ayrıca dengemizi ve yürümemizi de engellemektedir.

Çok alkol tükettiğimizde, düzgün düşünme ve dürtülerimizi kontrol edebilme yetimizi kaybederiz. Uzun vadede, alkol tüketmek, beynin ön lobunun küçülmesine sebep olabilmektedir. Alkol kalıcı beyin hasarına sebep olarak, bunamaya yol açabilir. Sinir sistemimizdeki hasar, el ve ayaklarımızda acı, uyuşma ve anormal duyumlar hissetmemize sebep olur. Daha kötüsü,zaman geçtikçe alkole olan fiziksel ve duygusal bağımlılık artar. Kontrolü tekrar ele almak oldukça zor bir süreç olabilir. Alkolü birden bırakmaya çalışanlarda anksiyete, bulantı, sinirlilik ve titreme gibi semptomlar görülmüştür.

3.Sindirim Sistemine Etkileri

Alkol, ağzımızdan başlayıp kalın bağırsağımızda son bulan sindirim sistemimizde hasara yol açabilir. Bir kez bile kullanılmış olsa da, sindirim yolundaki organlarımıza hasar verebilir. Ayrıca tükürük bezlerine, ağzımıza ve dilimize zarar vererek, diş eti hastalıkları, diş çürüğü ve hatta diş kaybına yol açabilir. Alkol tüketmek, asitli reflüye, mide ekşimesine ve yemek borumuzda reflüye sebep olabilir.

Alkol pankreasın iltihaplanmasına yol açarak, organın sindirimi desteklemesini ve metabolizmamızı düzenlemesini engeller. Sindirim sistemindeki hasar karın şişliğine ve ishale sebep olur. Daha da tehlikelisi, sirozun sebep olduğu hastalıklar nedeniyle iç kanamaya dahi yol açabilir.

Alkol sindirim sistemimizin, besinleri, B vitaminlerini absorbe etmesini ve bakterileri kontrol etmesini engeller. Bu durumda alkol tüketen kişiler genellikle yetersiz beslenmeden dolayı sıkıntı çekerler. Ayrıca bu kişilerin, ağız, gırtlak ve yemek borusu kanseri riskine yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir.

4.Kan Dolaşımı Sistemine Etkileri

Blood heart circulation health symbol with red cells flowing through three dimensional veins from the human circulatory system representing a medical health care icon of cardiology and cardiovascular fitness on a white background.

Bazı vakalarda, alkol tüketimi, tek sefere mahsus olsa bile kalp rahatsızlıklarına yol açtığı görülmüştür. Eğer kronik bir tüketiciyseniz, kalp rahatsızlıkları yaşama riskiniz oldukça artmaktadır. Alkol tüketen kadınlarda, kalpte oluşabilecek hasarlar ve bu tür rahatsızlıkların görülme olasılığı, erkeklere kıyasla oldukça yüksektir. Alkol tüketildiğinde dolaşım sisteminde görülen komplikasyonlar şunlardır;

  • Lardiyomiyopati olarak bilinen kalp kası hücrelerinde görülen zehirlenme
  • Aritmi denilen kalp ritminde bozulmalar
  • Yüksek kan basıncı
  • Felç
  • Kalp krizi
  • Kalbin iflas etmesi

Ayrıca diyabet hastalarında, özellikle insülin kullananlarda, düşük kan şekeri seviyesi riski alkol kullanımı ile artmaktadır. Alkolün sebep olduğu B6 vitamini, B12 vitamini, tiamin ve folik asit eksiklikleri kan sayımı değerlerini düşürmektedir. Bu da anemi yani kansızlık sorununu ortaya çıkarmaktadır.

5.Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığına Etkileri

Pregnant Hispanic woman holding glass of wine

Alkolün erkekler üzerinde bilinen yaygın yan etkilerinden biri, erektil fonksiyon bozukluğudur. Ayrıca hormon üretimini engeller ve testislerin fonkisyonlarını bozar. Bu durum kısırlığa sebep olur.

Kadınlarda ise, alkol tüketimi, regl olmayı düzensizleştirebilir, hatta durdurabilir ve bu da kısırlığa yol açabilmektedir. Ayrıca hamilelik durumunda, erken doğum, düşük ya da ölü doğum gibi sonuçlar doğurabilir. Alkolün fetal gelişim üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Bunlardan biri fetal alkol spektrum bozuklukları denilen rahatsızlıktır. Bu bozuklukların fiziksel anormallikler, öğrenme güçlüğü, duygusal problemler gibi semptomları bilinmektedir ve bu semptomlar bir ömür boyu sürerler.

Ayrıca kadınlar için, alkol kullanımıyla birlikte meme kanserine yakalanma riski artmaktadır.

6.İskelet ve Kas Sistemine Etkileri

x-ray image of a man isolated on black.

Uzun süreli alkol kullanımı, vücudun yeni kemikler üretebilme yetisini köreltir ve zorlaştırır. Ayrıca alkol kullanan kişilerin, osteoporoz denilen ve kemiklerin incelmesine yol açan bir hastalığa yakalanma ihtimalleri artar. Kaslarda ise, zayıflama, kramp ve atrofi gibi sıkıntılar yaşanmaya başlanabilir.

7.Bağışıklık Sistemine Etkileri

body defense

Alkol tüketimi nedeniyle zayıflayan bağışıklık sistemi virüsler, mikroplar ve diğer her çeşit hastalıkla savaşabilmesini zorlaştırır. Çok alkol tüketen kişilerin zatürre ve tüberküloza yakalanma oranları, diğer insanlara göre oldukça fazladır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı, alkol kullanımıyla birlikte her türlü kanserle karşılaşma riski artmaktadır.

8.Depresyon

Araştırmaların gösterdiği üzere, fazla miktarda alkol tüketimi ve depresyon hep aynı vakalarda görülmüştür. Fakat hangisinin önce geldiği bir tartışma konusudur; alkol tüketimi mi, depresyon mu? Depresyonda olan insanların, kendi kendilerini tedavi etmek ve duygusal acıdan kurtulmak için, alkol kullanımına başvurdukları görülmüştür. Ancak yapılan araştırmalara göre, durum tam tersidir; fazla miktarlarda alkol kullanımı, kişiyi depresyona sürükler. Ayrıca alkolün depresyon üzerinde tedavi edici değil, aksine arttırıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir.

9.Erken Bunama

11

İnsanlar yaşlandıkça, beyinleri her on yılda ortalama olarak yüzde 1.9 oranından küçülmeye başlar ve bu durum normal olarak kabul edilir. Fakat alkol kullanımı, beynin belli bölgelerinde küçülmeyi hızlandırdığı görülmüştür. Bu durum hafıza kaybı ve bunamanın diğer semptomlarının görülmesine yol açar. Ayrıca alkol kullanan kişilerin plan yapabilme, sağlıklı karar alma, karşılaştığı problemleri çözebilme gibi önemli işlevleri gerektiği gibi yerine getiremedikleri görülmüştür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.