Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aloe Vera İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde insanlar hem doğal hem de ucuz olan cilt ürünlerini ve tarifleri daha çok kullanmayı tercih ediyorlar. Güvenilir olması, cildinize sürdüğünüz karışımı sizin hazırlamanız, içerisinde yer alan ürünleri biliyor olmanızdan kaynaklanmaktadır. Aloe vera bitkisi, cildinize güvenle uygulayabileceğiniz bir bitkidir. İçerisinde yer alan jelle birlikte, kullanılması gereken ürünlerle evde kısa bir süre içerisinde kendinize cilt bakımı yapabilirsiniz.

Alea Vera İle Cilt Bakımı

Aloe vera, özellikle cilt ya da saç bakımı için tercih edilen, şifalı bir bitkidir. Fakat çok sayıda aloe vera bitkisi olmasına rağmen sadece birkaç tanesi faydalı ve şifa kaynağıdır. İçeriğinde yer alan çok sayıda vitamin ve mineral sayesinde cildinizi besler. Aloe vera bitkisi içeriğine sahip olan ürünleri elde etmek sanıldığı kadar zor değil. Çünkü Aloe vera bitkisinin içerisinde yer alan jeli çıkardıktan sonra, bir saate yakın bir süre beklettikten sonra direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Eğer sadece Aloe vera jelini cildinize uygulamak istemiyorsanız, içerisine cilt tipinize uygun ürünler ilave ederek, içeriği zenginleştirebilirsiniz. Böylece cildiniz için doğal ürünler elde edebilirsiniz. Şimdi “Aloe Vera İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?” sorunuza birkaç yanıt verelim.

Aloe vera, Bal, Gül ve Badem Yağı Maskesi

Bu maske yapımı için ihtiyacımız olan malzemeler Aloe vera, bal ve badem yağıdır. Aloe vera bitkisini isterseniz evinizde yetiştirebilir, isterseniz de herhangi bir yerden satın alabilirsiniz. Aloe vera bitkisinin yapraklarını kesin ve daha sonra yıkayın. Bitkinin içerisinde katı halde olan jeli, yapraklarından ayırarak, bir bıçak yardımıyla çıkarın ve bir kaba aktarın. Bir kaşık yardımıyla katı halde olan jeli iyice ezin. Daha sonra Aloe vera bitkisinin jelinin büyüklüğüne göre bir ya da iki yemek kaşığı bal, badem ve gül yağı ilave edin. Bu karışımı cildinize uygulayın. Bu karışım cildinizde 15 ya da 20 dakika kaldıktan sonra suyla durulama yapabilirsiniz. Eğer cildinizde badem ya da gül yağını fazla kalmışsa, cildinizden bir peçete yardımıyla temizleyebilirsiniz. Karışımın içerisinde yer alan Aloe vera bitkisi ve yağlar sayesinde cildinizde kusursuz bir hale gelecek ve uzun süreli bir neme sahip olacaktır. Eğer cilt tipiniz kuru değilse bu maskeyi uygulamanız çok doğru olmaz. Çünkü bu maske yoğun bir nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu maskeyi istediğiniz ya da cildinizin çok kuru olduğu zamanlarda uygulayabilirsiniz.

Aloe Veralı Salatalık Maskesi

Aloe vera bitkisiyle, cildinizin sorununa göre evde kendiniz maske ya da nemlendirici ürünler yapabilirsiniz. Aloe veralı salatalık maskesi için gerekli olan malzemeler, Aloe vera, salatalık kabuğu, bal ve gül kremi. İlk olarak Aloe vera’nın yapraklarını kesin ve yıkayın. İçerisinde yer alan jeli bıçakla keserek, bir kaba ilave edin. İçerisine bir çeyrek salatalığın kabuklarını ekleyin. Bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı doğal gül kremini ilave edin. Aloe vera’nın jel kısmı ezilinceye kadar iyice karıştırın. Bu maskeyi duş sonrasında gözaltlarına sürmeden, yanaklarınıza, burun ve çevresine, alnınıza sürerek, iyice kuruyana kadar bekleyin. Maske kuruduktan sonra suyla durulayarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir ya da iki kere olacak şekilde, yaklaşık iki ay uygulamaya devam edin. Aloe veralı salatalık maskesi hem siyah noktaların azalmasına yardımcı olacak hem de kırışıklığı onarmada etkili olacaktır.

Aloe Vera ve Limon Suyu Maskesi

Evde cildinize uygulayabileceğiniz bir diğer maske ise Aloe vera ve limon suyu maskesidir. Aloe vera jeli ve limon suyunun cilt için birçok faydası vardır. Bunlar ciltte yer alan koyu lekelerini azaltmada ve aynı zamanda çatlakları onarmada çok etkilidir. Ayrıca Aloe vera jeli ciltte bulunan akne izlerinin azalmasında yardımcı olur. Aloe vera ve limon maskesini hazırlamak için, ihtiyacımız olan malzemeler 2 adet Aloe vera yaprağı, yarım limon, 3 kase, meyve suyu sıkacağı ve blender. İlk olarak Aloe vera yapraklarını yıkayın, daha sonra bir bıçakla yaprağı keserek, içerisinde yer alan jeli yapraklarından ayırın ve bir kaseye ilave edin. Diğer bir kaseye ise limon suyunu sıkın. Blenderın içerisine Aloe vera jelini koyun ve daha sonra limon suyunu da ekleyin. Bir dakika boyunca blenderde malzemeleri iyice karıştırın. Karıştırma işleminden sonra maskeyi bir kaseye aktarın. Cildinizin her noktasına bu karışımı sürerek yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika cilt yüzeyinde bekletin. Bu süre sonunda su ile iyice durulayın. Cildinizin bakımı, güzelliği ve cilt tonunuzu korumak için bu maskeyi sık sık yapabilirsiniz.

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

Dünyada binlerde çeşidi olan Aloe vera bitkisi saç ve özellikle cilt için çok faydası olduğu bilinmektedir. Evde yer alan malzemelerle kısa sürede hazırlayabileceğiniz Aloe vera maskesinin yanı sıra, aynı zamanda birçok kozmetik ürünlerinin içeriğinde de bu bitki kullanılmaktadır. Özellikle Aloe vera içeriğine sahip olan kozmetik ürünlerini tercih etmenizde fayda var. Aloe veranın içeriğinde yer alan B12 vitamini cilt yüzeyinde yer alan çoğu sorunun çözümünde çok etkilidir. Aynı zamanda cilde büyük bir parlaklık, canlılık katarak, cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Cildin daha uzun süre canlılığını korumasını sağlar, dış etkilere karşı büyük bir koruyucu oluşturur. Aloe vera aynı zamanda bir adaptojendir. Yani dış çevrede yer alan ve cilde zarar veren birçok maddeye karşı cildi korur, zarar görmesini engellemeye büyük oranda yardımcı olur.

Aloe vera bitkisi genel olarak her cilt tipine uyumluluk sağlar ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise, vücudunuzun Aloe vera bitkisine olan refleksidir. Eğer Aloe vera bitkisi ile hazırladığınız maske sonrasında cildinizde herhangi bir acı, kaşıntı ya da yanma hissederseniz hemen cildinizi durulayın. Daha sonra hemen doktora başvurmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.