Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aloe Vera ile Sivilce Tedavisi

Günümüzde cilt sağlığı açısında birçok ürün üretiliyor. Bu ürünlerin birçoğu katkı maddesi içerdiği için aslında cildimize iyi geleceği yerde daha büyük sorunlar yol açabiliyor. İşte bu durumlarda doğal yollarla tedavi yöntemleri ortaya çıkıyor. Sivilce tedavisini de doğal yöntemlerle yapabilirsiniz. Biz de bu yazımızda Aloe Vera bitkisinin yararlarını ve Aloe Vera ile sivilce tedavisini anlatacağız.

Aloe Vera Bitkisi Faydaları

Aloe Vera bitkisi hem cilt sağlığı için hem de diğer birçok sorun için kullanılan bir bitki çeşididir. Bitkinin yaprak sapları ve kökleri oldukça şifa vericidir. Genelde nemlendiricilerde, yüz yıkama jellerinde, güneşten koruyan losyonlarda ve sabunlarda katkı maddesi olarak kullanılır. Aloe Vera bitkisinin yatıştırıcı ve nemlendirici özelliği de vardır. Eski zamanlarda bu bitki kesiklerde, yaralarda ve inflamasyon tedavisinde de kullanılmıştır.

Aloe Vera bitkisi birçok cilt sorunu gibi sivilce tedavisinde de kullanılır. Aloe Vera bitkisinin antibakteriyel özelliği olduğundan dolayı akne tedavisinde rahatça kullanılabilir ve oldukça yararlıdır. Akneden dolayı meydana gelen kızarıklıkların azalmasını sağlar ve sivilceye neden olan bakterileri temizler. İyileşme sürecini de hızlandıran özelliğe sahiptir.

Aloe Vera yapısında magnezyum laktat içerdiğinden dolayı sivilceden kaynaklanan kaşıntı hissini de yok eder. Bu özelliği ile birlikte güneş yanıklarında ve cilt döküntülerinde de kullanılabilir. Ayrıca sıkıştırıcı özelliğinden dolayı cilt gözeneklerinde kir ve bakteri birikmesini de engeller.

Aloe Vera ile sivilce tedavisi yapıldığında sivilceden dolayı yüzde oluşan sivilce lekelerini de yok eder ve daha güzel bir görüntü oluşmasını sağlar. Cildi canlandırır ve besler, hücre gelişiminin artmasını da sağlar. Cildin aydınlatır ve yumuşatır. Ayrıca cilt üzerinde siyah nokta oluşmasını da engelleyici özelliğe sahiptir.

Aloe Vera ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aloe Vera ile sivilce tedavisi en çok uygulanan yöntemlerden birisidir. Bu yüzden uzmanlar tarafından da önerilir. Aloe Vera ile sivilce tedavisi için iki tarif sunulabilir. Bunlardan birisinde direk Aloe Vera bitkisini diğerinde ise Aloe Vera bitkisinde yapılan jeli kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi 1

İlk olarak Aloe Vera bitkisinin dışındaki yeşil kapağı güzelce soyun. Yaprakları soyduktan sonra bitkisinin altında jel gibi bir madde çıkabilir. Bu madde Aloe Vera bitkisinin yapısındaki sağlıklı jeldir. Bu jeli doğrudan yüzünüzdeki ya da cildinizdeki sivilceler üzerine kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Aloe Vera jelini uyguladıktan sonra yarım saat bekleyin ve temiz su ile iyice yıkayın. Aloe Vera jeli ile maskeyi gün içerisinde 2 kere uyguladığınız takdirde kısa sürede olumlu sonuç alabilirsiniz. Aloe Vera jeli sivilceleri yok etmesinin dışında cildinize parlaklık ve ışık da sağlayacaktır.

Aloe Vera Maskesi 2

Aloe Vera ile sivilce tedavisinde diğer bir tarif de bal ve deniz yosunu eklenerek oluşturulan kürdür. Bu maske için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • 1 tatlı kaşığı Aloe Vera jeli.
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı deniz yosunu

İlk olarak Aloe Vera jelini, balı ve deniz yosununu bir kabın içerisine koyarak karıştırınız. Yaptığınız bu karışımı cildinizi temiz su ile yıkadıktan sonra sürün. Bu maskeyi 20 dakika boyunca yüzünüzde tutun ve sonrasında da ılık su ile durulayın. Aloe Vera ile sivilce tedavisi olan bu maskeyi haftada 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera bitkisini kullanmanın birçok farklı oylu vardır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Aloe Vera bitkisinden çıkarttığınız jeli maske yaparak rahatça kullanabilirsiniz. Bu sivilcelerinizi yok ederken diğer yandan da cildinize parlaklık ve canlılık katacaktır.

Aloe Vera ile sivilce tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de Aloe Vera jelinin içerisine limon suyu damlatarak karışım yapmaktır. Yapılan bu karışım yüze ve boyna uygulanabilir. Bu karışımı bir gece boyunca yüzünüzde bıraktıktan sonra sabahleyin ılık su ile iyice durulayın.

Aloe Vera bitkisi sivilce tedavisine ek olarak cilt tonunun korumak için de kullanılır. Bunun için günde iki kere Aloe Veralı sabun ile yüzünüzü yıkamalısınız. Fakat bu sabun cildinizin kurumasına neden olacağından gliserin içeren bir Aloe Veralı sabun tercih etmenizde fayda var.

Aloe Vera ile sivilce tedavisinde sadece yüzünüze sürerek değil, Aloe Vera bitkisinin suyunu içerek de tedavi olabilirsiniz. Her gün taze sıkılmış olan Aloe Vera suyunu içerseniz bu cildinizin canlılığını artırırken sivilcelerinize de iyi gelecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.