Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aloe Vera Kanser Yapar mı?

Aloe Vera, zambak ailesinden olup, yaprakları kalın, kaktüsü andıran, uzun süre dayanabilen, saklanması zor, güneşe maruz kaldığında etkisini kaybeden bitki türüdür. Aloe Vera yüksek miktarda antioksidan madde ihtiva eder. Ülkemizde bilinene adı sarı sabır otudur. Yaklaşık beş yüzden fazla çeşidi olduğu bilinmektedir. Bazı türlerinin çiçek açtığı da saptanmıştır. Yaprakları uzun ve etli, boyu yaklaşık otuz ile altmış santim arasında değişmektedir. Yaprakların kenarlarında minik dikenler bulunmaktadır, uzaktan bakıldığında çiçeği andıran bu dikenler, Aloe Vera yapraklarının adeta nereden kırılacağını gösteren kurak iklim bitkisidir. Aloe Vera daha çok Mısır’da, Güney Afrika’da ve Hint Adaları’nda yetişmektedir.

Aloe Vera hakkında farklı görüşler mevcuttur, ihtimaldir ki bu görüşler bu kadar çeşidi olan bitki için oldukça normal görünebilir, ancak tıbbi olarak yapılan araştırmalar sonucunda kesinlikle onay verilmeyen çeşitlerinin kullanımı, ölüme varan yan etkileri de beraberinde getirmektedir. Aloe Vera kanser yapar mı sorusuna ise bu yazımızda değineceğiz.

Aloe Vera Nerelerde Kullanılır?

Uzak Doğu ülkelerinde uzun yıllardan bu yana tıp alanında kullanılan Aloe Vera bitkisi, son yıllarda ülkemizde de adı sıkça duyulmaya başlamıştır. Aloe Vera kanser  yapar mı sorusuna geçmeden önce Aloe Vera nerelerde kullanılır konusunu inceleyelim.

Aloe Vera ile ilgili yapılan araştırmalarda kayda değer hastalıklar üzerinde kayda değer bir özelliğinin bulunduğu saptanmamıştır. Buna rağmen bazı durumlarda yanık gibi mesela, sonuçlar her ne kadar olumlu olsa da ümit vari değildir. Krem şeklinde kullanıldığı gibi, kapsül ve Aloe Vera suyu olarak da tüketilmektedir. Ancak kullanılmaması yan etkileri sebebiyle özellikle ağız yoluyla alınması tavsiye edilmemektedir.

Aloe Vera kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Alerjisi olan kişilerde kullanmaması uygundur.

Böbrek, kalp, hemoroit, şeker ve tiroit hastalarının Aloe Verayı kullanmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Aloe Veranın çok fazla kullanılması vücudun susuz kalmasına neden olabileceğinden kullanılmaması gerekmektedir.

Aloe Vera Klinik Araştırma Örnekleri Var mı?

Aloe Veranın, iki yüz meme kanseri, seksen beş boyun kanseri hasta üzerinde yapılan araştırma sonuçlarında, ağrı şiddetinin azaldığı görülmüş, ne var ki hastalığın önlenmesi açısından etkisinin olmadığı saptanmıştır.

Yine iki yüz tümör hastası ile yapılan araştırmalarda bazı olumlu sonuçlar elde edilse de belirtilerin azaltılması konusunda bir katkısının olmadığı görülmüştür. Akciğer hastalarında da çalışmalar umutlu görülmemektedir.

Yani Aloe Vera, içeriğindeki besleyici madde, mineral, aminoasit ve vitaminlere rağmen, bu bileşenler sayesinde faydaları olmasına karşın, Aloe Veranın herhangi bir hastalık için tedavi anlamında kullanılması, normal tedavilere oranla etkili olduğu görülmeyen bitkidir.

Aloe Vera Yan Etkileri Var mı?

Aloe Veranın yan etkileri var mı sorusunun cevabını da burada inceledik. Aloe Veranın ciddi oranda yan etkileri mevcuttur. Ağız yoluyla alınan Aloe Vera kanda potasyum seviyesinin düşmesine neden olduğu gibi, karaciğerde hasarlar meydana getirmesi, tiroit hastalığına sebep olması, damar duvarlarında iltihaplanma, karında görülen kramplar, ishal de yan etkilerinden bazılarıdır.

Aloe Vera Kansere Sebebiyet Verir mi?

Aloe Vera kanser yapar mı sorusunun ise cevabı halen incelenmektedir. Aloe Vera radyoterapi sonrasında cilde uygulanmasıyla tedavide fayda sağladığı söylenmekte ancak klinik bulgular bunu desteklememektedir. Aloe Vera, yapılan araştırmalar sonucunda kanserli hücrelerin gelişimini ve çoğalmasını engelleyen bulgular uzmanlarca söylenmiştir.

Aloe Vera kanser yapmaz, ancak uzun süreli Aloe Vera kullanan kişilerde kanseri tetiklediği yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bulgulardır. Aloe Vera sadece kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği saptanmış, kanser hastalarının ciltlerinde oluşan problemlerin önlenmesinde etkili olduğu görülmüştür, ancak ciddi ve ölüme sebebiyet veren yan etkileri nedeniyle uzak durulması gereken alternatif bir tedavi şeklidir.

Yani yapılan klinik araştırmalar sonrasında Aloe Veranın Tıp alanında kullanılmasının araştırılması sonucunda etkisi olumlu olarak görülse de yapılan çalışmalar pek fazla umut verici değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.