Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aloe Vera Sabır Otu Faydaları

Aloe vera, diğer ismiyle sabır otu daha çok sahralarda yetişen farklı yapıda bir bitki. Aloe vera çok sıcak yerlerde ve hatta çöl ikliminde yetişir. Kokusu güzel, tadı acı ve rengi de altın gibi sarı. Dünyada çok farklı çeşidi olan aloe veranın, ülkemizde daha çok yeşil yapraklı olanları bulunur. Aloe veranın kabuğunun içinde bulunan jel çoğu kozmetik ürünlerinin temel maddesi olarak kullanılır. Ayrıca aloe vera ziraatı yapılan bir bitki. Kabuğunun suyu çıkarılır ve sap kısmı kurutulur. Bu durumda ilaçların zararsız hale gelmesine yardımcı olur.

Aloe Vera Sabır Otu Faydaları Nelerdir?

Aloe vera ülkemizde yetişmeyen ancak çok farklı çeşitlerinin bulunduğu bir bitki. İnsan vücudu için çok gerekli olan ve vücudun yapı taşını oluşturan 22 amino asitten, 20 tanesi aloe vera bitkisinin içerisinde bulunur. Bu aminoasitlerden yaklaşık 7’sini vücut üretemez, bu nedenle dışarıdan takviye şeklinde alınması gerekir. Aloe vera bitkisinin en önemli faydası cildi nemlendirmesi. Bu nedenle birçok kozmetik ürünlerde kullanılır. Ancak aloe vera bitkisinin tek faydası cildi nemlendirmesi ve pürüzsüzleştirmesi değil. Bu faydasının yanı sıra, insan vücudu üzerinde birçok faydası bulunur.

1. Kanseri Önler

Günümüzde çok ciddi ve çok önemli hastalıkların başında ilk sırada kanser gelir. Çok farklı türleriyle birçok insanda ortaya çıkabilecek bir hastalık. Kanser tedavisinin uzun süreli ve çok yıpratıcı olması sebebiyle hastanın bünyesini çok zorlar. Kanserden korunmak için birtakım doğal bitkilerle takviye yapabilirsiniz. Özellikle aloe vera bitkisi kanserli dokuların büyümesini önleyen bir yapıya sahip olduğunu kanıtlayan birçok bilimsel araştırmalar var. Bu araştırmalara göre aloe vera bitkisinin kanserli hücrelerin, diğer organlara sıçramasını ve yayılmasını önlediği kanıtlandı. Doğal bir takviye olarak kanser hastalığından korunmak için aloe vera bitkisini tüketebilirsiniz. Aloe vera bitkisinden yapılan kapsüllerden kullanabilirsiniz.

2. Virüs Aktivitesini Durdurur

Bazı insanlarda birçok sebebe bağlı olarak ciddi hastalıklar görülür. Bu ciddi hastalıklar arasında kızamık, herpes ve HIV bulunur. Aloe vera bitkisi kızamık, herpes ve HIV virüsünün insan vücudunda yayılmasını önler ve immun siteme daha güçlü bir yapı kazandırır.

3. Hepatit Hastalığı Hasarını Onarır

Her yıl 1 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hepatit türü hastalıklar, daha çok kan, cinsel ilişki ve ayrıca vücut sıvıları ile bulaşır. Karaciğerde meydana gelen iltihaplı reaksiyon olarak tanımlanan hepatit, önlem alınmadığı zaman ölümcül olabilir. Hepatit hastalığı yüzünden karaciğer hücreleri hasara uğrar. Karaciğer hücrelerinde meydana gelen bu hasarı aloe vera bitkisi yeniden onarır. Aloe vera bitkisi ile karaciğer hasarını giderilir.

4. İmmün Sistemi Güçlendirir

İnsan vücudunun en önemli sistemlerinden biri immün sistem olarak bilinir. İmmün sistem, hücresel bağışıklık sistemindeki T hücrelerini uyarır. İnsan vücudunda kan yapıcı özelliği olan hücrelerde lökosidlerin sentezinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca direkt olarak kemik iliğine etki ederek, güçlenmesini sağlar. Aloe vera bitkisi ile immün sistemi güçlendirmeniz mümkün. İmmün sistemin insan vücuduna sonsuz fayda sağlar. Sağladığı bu faydaları devamlı kılabilmek için aloe vera bitkisini kullanabilirsiniz.

5. Kemik Erimesini Durdurur

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak birçok insanda kemik erimesi durumu ortaya çıkar. Kemik erimesi gibi önemli bir sağlık sorununu gidermek için aloe vera bitkisini tüketebilirsiniz. Aloe vera bitkisi kemiklerdeki erimeyi engeller. Hızlı bir süreç içerisinde hücrelerin onarımını gerçekleştirir. Ayrıca aksitel kemik yoğunluğunu da belirli bir oranda arttırır. Kemik erimesi tedavisinin daha hızlı bir şekilde etki etmesi için aloe vera bitkisi, omega 3 ve omega 9 balık yağı içeren takviyeler de kullanılmalı.

6. Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

İnsanların vücut yapısına bağlı olarak bazen kolesterolü yüksek olur. Kolesterol gibi önemli bir sağlık sorununu tedavi etmek için aloe vera bitkisini tüketebilirsiniz. Ayrıca aloe vera bitkisi kolesterol LDL’yi karaciğere taşıyarak yok edilmesini sağlar. HDL hücrelerinin oranında da büyük bir artışın olmasını sağlar. Toplam kolesterol seviyesinde büyük bir düşüş olmasına yardımcı olur. Kolesterol seviyesini dengede tutar.

7. Mantar Oluşumunu Önler

İnsanların daha çok ayaklarında, ayak parmaklarında ya da el parmaklarında mantar enfeksiyonu olur. Mantar enfeksiyonundan kurtulmak için birçok ilaç ve krem bulunur. Ancak daha kısa sürede bir tedavi gerçekleştirmek istiyorsanız aloe vera bitkisini kullanmanız gerekir. Aloe vera bitkisi mantar enfeksiyonunun derinin diğer kısımlarına yayılmasını önler. Böylede yeniden üreyen deriye mantar enefeksiyonu bulaşmaz. Eski mantar hücrelerini aloe vera bitkisi ile dezenfekte edip, yerine yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olur.

8. Sedef Hastalığını İyileştirir

Deri hastalıkları arasında en önemli olanı sedeftir. Sedef hastalığı ile birlikte cilt yüzeyinde bazı kızarıklıklar, kabuklanma ve kaşıntı gibi şikayetler olur. Sedef hastalığının tedavisi de çok uzun bir süre alır. Uzun bir tedavi sürecinden sonra iyileşme olur. Sedef hastalığından daha kısa bir sürede kurtulmak için aloe vera bitkisini kullanabilirsiniz. Aloe vera bitkisi sedef hastalığına neden olan deri enfeksiyonunu yok eder ve deriyi tekrar onarır.

9. Sindirim Sistemini Güçlendirir

İnsan sağlığının en önemli yapısı sindirim sistemi. Sindirim sistemi çok güçlü bir yapı olduğu için, sağlıklı olması için sağlıklı bir beslenmenin olması gerekir. Aloe vera bitkisini ağız yoluyla aldığınız ya da çay şeklinde tükettiğiniz zaman sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. Bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayarak, sindirimin kısa sürede olmasına yardımcı olur. Ayrıca bağırsak florasının da daha iyi çalışmasını sağlar. İnsan vücudunun temel ihtiyaçlarından biri olan protein sindirimini ve emilimini hızlandırır.

10. Şeker Hastalığını Tedavi Eder

Şeker hastalığı olan insanların derisinde iyileşmesi çok zaman alan yaralar oluşur. Aloe vera bitkisinin kullanımı ile vücuttaki insülin üretimini daha aktif bir hale getirerek, kan şekerini azaltır. Bu nedenle şeker hastalarında oluşan ve geç iyileşen yaralar, daha kısa sürede onarılır ve iyileşir.

11. Vitiligo Hastalığını Giderir

Deri hastalıkları listesinin ilk sıralarında yer alan vitiligo hastalığı, deride bulunan melanosit hücrelerin hasar görerek, cilt yüzeyinde beyaz lekeler oluşturması soncunda ortaya çıkar. İnsan metabolizması oto immün antikorlar üreterek, hücre hasarına neden olur. Aloe vera bitkisi deri yapısında bulunan, deriye hasar veren hücreleri ortadan kaldırır ve tekrar oluşumunu engeller. Ayrıca derideki renk sağlayan pigmentlerin eski haline dönmesine yardımcı olur.

12. Yanıklar ve Yaraları İyileştirir

Herhangi bir ev kazası ya da fazla güneşlenme sonucunda ciltte ortaya çıkan yanıklar herkesin büyük sorunu. Bu sorunu aleo vera bitkisi ile kısa sürede tedavi edebilirsiniz. Her türlü sıcak, soğuk, radyasyon yanıkları ve iltihaplı yanıklarda etkili olur. Zarar görmüş olan yanıkları çok hızlı ve kısa bir sürede tedavi eder. Eğer şişkinlik varsa geçmesini sağlar.

Aloe Vera Sabır Otu Nasıl Kullanılır?

Aloe vera bitkisini isterseniz jel olarak cildinize sürebilirsiniz isterseniz çay şeklinde ağız yoluyla tüketebilirsiniz. Aloe vera jelini cildinize sürmek için, yapraklarının içinden çıkardığınız jeli güneşte bekleterek ısınmasını sağlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra jeli ezerek suyunu çıkarıp ya da direkt olarak jeli cildinize sürebilirsiniz. Aloe vera bitkisinin jelini güneşte kurutarak oral şekilde kullanabilirsiniz. Güneşte kuruttuğunuz aloe vera bitkisinin jeliyle çay yapabilirsiniz. Düzenli olarak içeceğiniz aloe vera çayı ile birçok rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Aloe vera bitkisinden çay elde etmek için 1 litre suyu kaynatın ve içerisine 2 adet aloe vera jellini atın. Bir süre kaynattıktan sonra aloe vera çayını içebilirsiniz.

Aloe Vera Sabır Otunun Fazla Kullanılması Sonucunda Ortaya Çıkan Zararlar

Aloe vera insan vücuduna sayısız fayda sağlayan bir bitki. Aloe vera birkisi özellikle menstrasyon ya da adet döneminde kullanılmaması gerekir. Hamile ya da emziren annelerde kronik ishal ve karın ağrısı olursa da kullanılması sakıncalı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.