Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alt Çene ve Dudakta Hissizlik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Vücudumuzun çeşitli yerlerinde olan ağrıları genelde bir hastalıkla bağdaştırmaya çalışırız. Kimi zaman bu ağrıların nereden geldiğini kestiremeyiz. Bu ağrı çeşitlerinden biri de alt çeneden başlayarak dudakta hissizleşmeye neden olan sızılardır. Bu ağrıların pek çok sebebi olabilir. Genelde sinirlerle bağlantısı olan bu hissizlik durumuna müdahale gerekebilir. Tedavi için öncelikle hastalığın nedeni saptanmalıdır. Alınacak önlemler ve tedavi yöntemleri hastalığın nedenine göre şekillenir. Herkesin en az bir kere yaşadığı alt çenede ve dudakta hissizlik durumunun detaylarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Alt Çene ve Dudakta Hissizlik Neden Oluşur?

  • Alt çeneden itibaren başlayan devamında dudaklara ve yüzün diğer bölgelerine yayılan hissizlik durumu zaman zaman kişiyi korkutabilir. Önce uyuşmayla başlayan ve ardından karıncalanma gelen hissizlik aynı zamanda iğne batması gibi durumları da beraberinde getirebilir.
  • Kemiklerin yapısına katılan kalsiyum damarla kemiklere iletilir. Ancak kanda kalsiyum oranı azalırsa vücudun ihtiyacı olan kalsiyum kemiklerden alınır. Bu da kemiklerde zayıflamaya neden olur. Kemiklerde hissedilen bu zayıflık güçlü bir kemik olan alt çeneyi de olumsuz etkiler. Hissizlik bu şekilde yayılır.
  • Psikolojik sorunlar bir süre sora kişinin fiziksel sağlığını da bozabilir. Bu durumda da ortaya çıkabilen alt çenede ve dudakta hissizlik özellikle kişinin stresli olduğu dönemlerde ortaya çıkar.
  • Ani duygu değişimlerinde de bu durum görülebilir. Stres, kaygı ve heyecan gibi durumlar solunumu artırır ve kandaki karbondioksitin azalması da dudaklarda hissizliğe neden olabilir.
  • Sinir hasarı da alt çenede ve dudakta hissizliğe neden olabiliyor. Sinirlere yapılan herhangi bir müdahale ya da bir darbe sinirlerin sıkışmasına neden olabilir. Sinirlerde oluşan bu hasar kişinin yüzündeki tüm organların hareketini kısıtlar. Yüz felcinin olduğu bu hissizlikler kalıcı olabilir. Alt çeneden itibaren yüzün diğer bölgelerini de olumsuz etkileyen sinirler zedelenir. Sinirlerin ağır darbe almasıyla bu sonuç oluşur. Kişi tat alma duygusunu bile kaybedebilir. Vücutta kendini yenilenemeyen tek hücre sinir hücreleridir. Burada oluşan kalıcı hasar insanların bir ömür boyu sakat kalmasına neden olabilir.
  • Bir de diş ağrılarından dolayı oluşan geçici hissizlikler vardır. Özellikle implant sonrasında kişi bir süre hissizliğe kapılır. Alt çenede bulunan dişlere yapılan implantlar alt çene de ve dudaklarda hissizliğe neden olur. Bunun yanı sıra kişi bir süre konuşamaz, bu durum geçicidir.
  • Diş ağrılarının da neden olduğu hissizlikler vardır. Özellikle yirmilik dişlerin çıkması durumunda kişi oldukça fazla ağrı çeker. Bu ağrılar bir süre sonra dudaklarda ve çenede hissizliğe neden olabilir.  Kişi tüm bu gelişmeleri gördüğünde mutlaka müdahale etmelidir.

Alt Çenede ve Dudakta Hissizlik İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kişi, bir an önce tedavi edilmesi için doğru analizin yapılması adına mutlaka uzman bir doktora gitmelidir. Yapılan röntgen gibi tetkiklerin ardından teşhis koyulur. Doktorunuz sizler için en uygun tedavi yöntemini sunar.

Sizlerin de evde kendi başınıza yapacağınız tedavi yöntemleri mevcuttur. Kemiklerin güçlenmesi için kalsiyum ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Her gece yatmadan önce bir bardak süt ya da yoğurt yemeniz kemiklerin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Stresli durumlarda da ortaya çıkabilen hissizlik durumunda kişi kan dolaşımı arttıran ve stresini kontrol altına alabilen bitkisel çaylardan faydalanabilir. Dairesel hareketlerle yapılan yüz masajı da etkili olabilir.

Yüz felci sebebiyle alt çenesine ve dudağında hissizlik yaşayanlar için her ne kadar bir tedavi yöntemi yok gibi görünse de aslında var. Beyne giden damarların tıkanması sonucunda sinirleri hasar gördüğü yüz felci için yapılan beyin ameliyatları günümüzdeki teknoloji sayesinde olumlu yanıtlar veriyor. Bu yöntem etkili ancak riskli bir yöntemdir. Kişinin diş ağrıları alt çene kemiğinin yapısına zarar verebilir ve uzun süreli bir hissizliğe neden olabilir. Kişinin bu durum karşısında yapabileceği en iyi tedavi dişini çektirmesi ya da basit bir cerrahi operasyonla yirmilik dişinin çıkarmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.