Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Soluk borusunu dallanarak kaplayan hava borularına bronş adı verilir. Alt solunum yolu enfeksiyonu ise bu bronşların iltihaplanması anlamına gelir. Bronşit ve zatürre bu hastalıklara verilebilecek örnekler arasındadır. Hastalığın temek sebebi her zamanki gibi virüslerdir. Uygun ortamları bulunca vücuda yerleşip burada iltihaplanmalara yol açar. Antibiyotik kullanımının virüsler üzerinde etkisi olmadığı için bu hastalıklardan antibiyotikle kurtulmaya çalışmak olumsuz sonuç verebilir. Çevresel sebepler ve iklim koşulları bu enfeksiyonun hazırlayıcı etkileri arasındadır. Genelde kışın ve sonbahar mevsimlerinde bu hastalık daha sık görülür.

Akut Bronşit Nedir?

j0427831

Akut bronşit soğuk algınlığının ardından meydana gelir. Çok yaygın olarak görülen bir hastalık çeşididir. Hastalığın sebebi önceden üst solunum yollarında bulunan virüslerdir. Başlangıçta sadece virüs enfeksiyonudur. Fakat daha sonra bunun üstüne bakteriyel enfeksiyon da eklenir.

Akut Bronşitin Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın enfeksiyonlar, fiziksel ve kimyasal etkenler olmak üzere üç sebebi vardır. Herhangi bir nedenden dolayı insan vücudunun direnci düştüğü anda savunma mekanizması da zayıflamışken önceki hastalıklardan kalan virüsler direkt devreye girerler ve vücudu hasta ederler. Ve gaz halinde dışarıda bulunan bronşlara zarar veren pek etmen vardır. Bu gazların da etkisiyle solunum yolları iltihaplanır. Ani sıcaklık değişimleri, çok sıcak ve ya çok soğuk kuru ortamlar da broşları koruyan salgı sıvısını azaltıp hastalığa neden olurlar. Fakat geçici bir hastalık olduğunu da unutmamak gerekir.

Akut Bronşitin Belirtileri

 • Öksürükle beraber görülen hafif ateş
 • Soluk borusu bronşlardaki iltihap sebebiyle gelişen göğüs ağrısı
 • Mukus salgısının artması
 • Balgam çıkarma
 • Hırıltılı solunum
 • Halsizlik ve ara ara ürperme

Akut Bronşit Tedavisi

Yapılan fiziksel muayenede bronşit tanısı konduktan sonra verilen ilaçlar hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ateş düşürücü, öksürük şurupları, balgam sökücüler ve ağrı kesiciler ilaçlar önerilir. Tedavinin olumlu sonuç vermesi için sigara kullananların sigarayı bırakmaları gerekmektedir. Antibiyotikler virüs etkili olmadığı için bu hastalık türünde kullanılmaz. Fakat bakterilerin neden olduğu bir boğaz ağrısı durumu olduğunda antibiyotiklerde kullanılacaktır.

Kronik Bronşit Nedir?

Sessiz sessiz başlayıp yavaşça insan vücuduna yerleşip yıllar süren ve sonucunda solunum yetmezliğine yol açan bir hastalık türüdür. İki yıldan uzun bir süre yinelenen öksürük ve balgam yakınmalarıyla verem ve ya benzer bir hastalık belirtileri olmadığı zaman kronik bronşit tanısı konur.

Kronik Bronşit Nedenleri Nelerdir?

Sigara kullanımı kronik bronşit oluşumunun en büyük sebebidir. Sigara bronşlarda mukus yapımını arttırdığı için bu tür hastalıkların oluşumuna neden olabilir. Sigaranın gösterdiği etkileri kirli hava da gösterebilir. Kirli havalarda bronşlardaki mukus yapımını arttırırlar. Bunun dışında nemli yerler, tozlu ortamlar ve kötü hava şartları da kronik bronşit oluşumuna sebebiyet verir.

Kronik Bronşit Belirtileri

 • Uzun süren öksürük
 • Bronş daralması sonucu özellikle gece kendini gösteren öksürük
 • Nefes alıp verme sırasında oluşan hırıltı
 • Çabuk yorulma
 • Balgam çıkarma

Kronik Bronşitin Tedavisi

En önemli tedavi yöntemi sigara kullananların sigarayı bırakmalarıdır. Sanayi merkezi ve ya büyük şehirlerde yaşayanların eğer imkanları varsa daha temiz havanın olduğu bir şehre yerleşmeleri hastalık için bir çözüm yolu olabilir. Kullanılacak ilaçlar ise hastalığın ileri gitme durumuna göre kişiden kişiye değişebilmektedir. Balgamın akışkanlığını arttırıcı ve yoğunluğunu azaltıcı ilaçlar kullanılır. İltihap önleyici ilaçlar kullanılır. Balgamın kolay atılabilmesi için bronş genişletici ilaçlar da kullanılmaktadır. Doğrudan solunum yollarına uygun ilaçların tedavide çok faydası olmaktadır. Hastalığın durumuna göre balgam kültürü alınıp ona göre antibiyotik kullanımı önerilebilir.

Bronşit İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Zencefil

Soğuk algınlığı tedavisinde etkili bir bitkidir. Aynı şekilde bronşit tedavisinde de kullanılmaktadır. Tahriş olmuş, iltihaplanmış, şişmiş bronşları rahatlatmaktadır. Öğütülmüş zencefile bir miktar tarçın ekleyip çay olarak demleyin. Günde 2-3 kez tüketilmelidir.

Sarımsak

Antibiyotik ve anti viral özellikleri sayesinde bronşit türleri tedavisinde kullanılmaktadır. Yatmadan önce iki diş sarımsağı doğrayıp süt içinde kaynatıp daha sonra içilmesi durumunda zamanla iltihabı geçirecektir.

Zerdeçal

Bronşit öksürüğünü kesmeye yardımcıdır. Aşırı mukus ve balgam için de tüketilebilmektedir. Bir bardak su içine bir çay kaşığı toz zerdeçal ekleyip kaynattıktan sonra kaışımı günde 2 ve ya üç kere içmeniz durumunda nefes tıkanıklığı sorununu çözmeye yardımcı olacaktır.

Bal

Bronşitten kaynaklanan öksürüğü kesme konusunda balın da çok büyük faydası vardır. Limon suyu ve zerdeçalla karıştırıp tüketmek daha çok fayda sağlayacaktır.

Okaliptüs Yağı

Hastalar için okaliptüs yağı buhar banyosunda etkili bir yöntemdir. Nefesi açıp mukusu yumuşatmaya yardımcı bir maddedir. Bu yağı buhara 2 ve ya 3 damla damlatarak teneffüs edilmesi kolay nefes almayı sağlayacaktır. Eğer elinizde okaliptüs yağı yoksa çam yağı ve ya çay ağacı yağı da kullanılabilir.

Susam

Susam tohumu nefes almadaki zorluktan doğan göğüs ağrıları için etkili bir gıdadır. Bir kaşık susamın içerisine bir çay kaşığı keten tohumu ve bir tutam tuz attıktan sonra karıştırılıp günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Soğan

Balgam söktürücü özelliği sayesinde bronşlarda rahatlama sağlar. Soğanın içini oyup içine bal ekleyin. Bal ve soğanın karışıp daha sonra sıvı halde akmasını bekleyin. Bu karışımı tüketmek doğal antibiyotik etkisi yaratacaktır. Akut bronşitte oldukça etkilidir.

Su

Bronşit tedavisinde bol su tüketmek hem balgam sökülmesine hem de vücuttan iltihabın atılmasına kolaylaştırıcı etki sağlamaktadır.

Zatürre Nedir?

140280

Bakteri ve ya virüslerin yol açtığı başka bir enfeksiyon türüdür. İltihaplanan ve içerisine kan serumu yerleşen alveollerin hava ile dolamaması sonucu ortaya çıkar. Genelde bebekleri, çocukları ve daha yaşlı insanları etkilemektedir. Günümüzde gelişen teknolojiye rağmen hastalık engellenmezse ölümlere kadar neden olan bir hastalıktır.

Zatürre Nedenleri Nelerdir?

İltihaplanmaya virüs, bakteri ve ya mantarlar neden olmaktadır. Canlı hastalık etkenleri, fiziksel etkenler, kimyasal etkenler neden olan faktörler arasındadır. Bunun yanında tozlar, yabancı cisimler, klor, azot gazları bazı zararlı gazlar hastalığın diğer nedenleridir. Hastalık, hasta bireylerle temas sonucu bulaşmaktadır.

Zatürre Belirtileri:

 • Yüksek ateş
 • Üşüme ve titreme
 • Öksürük
 • Yoğun balgam
 • Nefes darlığı
 • İştahsızlık
 • Göğüs ağrısı başlıca belirtileri arasındadır.

Zatürre Tedavisi

Antibiyotikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Fakat hastalığın hangi şekilde tedavi edilmesi gerektiği de önemlidir. Hastane yatarak mı yoksa evde tedavi ederek mi. Bu duruma hastalığın ağırlık derecesi karar vermektedir. Hastaneye yatırılan kişilerde hastaya damardan antibiyotik verimi sağlanıyor. Bunun yanında sıvı takviyesi, ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanımı da hastalığın geçmesini sağlayan diğer ilaç türleridir. Hastanın evde tedavi edilmesinde ağızdan alınan antibiyotikler, ağrı kesici ve balgam söktürücüler kullanılmaktadır. Hastanın ateşlenme durumuna göre ateş düşürücü de kullanılmaktadır.

Zatürre İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Fesleğen

Birkaç tane fesleğen yaprağı ezilip okaliptüs yağıyla karıştırılıp teneffüs edilir. Bu sayede tıkanan hava kanallarının açılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda fesleğen ve tarçın karıştırılıp çay yapılarak bu çay da tüketilebilir.

Havuç Suyu

carrot-juice-1623157_1280

Havuç suyu fosfor ve klor açısından zengin bir içecektir. Bu içerik akciğerleri temizleyici etki sağlar.

Çemen Tohumu

Günde 4 bardak kadar çemen otu çayı tüketilebilmektedir. Alternatif olarak 3 çay kaşığı kavrulmuş çemen tohumu siyah çaya eklenip bu şekilde de tüketilebilmektedir.

Kekik Yağı

Kekik yağı zatürre mikrobunun ortadan kaldırılmasına yardımcı bir yağ türüdür. Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Taze sıkılmış portakal suyuna 2 ve ya 3 damla eklenerek günlük olarak tüketilebilmektedir.

Sarımsak

Sarımsak bilindiği üzere doğal bir antibiyotiktir. Bir çok enfeksiyon tedavisinde kullanılır. 3 diş arımsak ezilip, zeytinyağında ısıtılır ve çıkan buhar teneffüs edildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirici etki sağlar.

Zencefil

Anti septik ve anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Zencefil kökü rendelenip taze sıkılmış limon suyuna eklenip bu şekilde tüketilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.