Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Altın Otunun Faydaları

Şifayı doğada aramak en doğru adımdır. Çoğu doğal olarak yetişen ve faydasını bilmediğimiz binlerce türde şifalı bitkiler bulunuyor. Bu bitkiler kullanıldıkça faydalarına dair bilgiler elde ediliyor ve bu bilgiler dilden dile aktarılarak öğreniliyor. Dedelerimiz veya büyük annelerimiz ile sohbetlerimizde ilacın ve tıbbın şimdiki kadar ileri olmadığı zamanlarda bitkileri kullanarak nasıl şifa bulduklarını paylaşırlar. Şimdilerde ise teknolojinin ilerlemesi ile şifalı bitkiler ilaç haline getirildi ve bizlerin kullanımı için piyasaya sürüldü. Çevremizde görüp de adını bilmediğimiz binlerce bitki var. Altın otu da mutlaka gördüğümüz fakat adını ve faydasını tam bilmediğimiz önemli şifalı bitkilerden biridir. Bu yazıda sizlere altın otundan ve altın otu faydalarında bahsedeceğiz.

Altın Otu Nedir?

Parlak sarı renginden dolayı altın otu adını alan bu şifalı bitki, halk arasında Altın çiçek, Ölmez Çiçek, Güneş Çiçeği, Arı Çiçeği gibi isimlerle de anılır. Altın otunun doğduğu yer Avrupa olarak bilinir. Ülkemizde ise Doğu Anadolu bölgesinde yetişir. Kayalık yerlerde yabani olarak yetişir ve tespit edilen 17 farklı türü bulunur. Altın otu tomurcuklar halinde sarı çiçeklerden oluşur. Kullanımı sonucu insan vücudunda birçok hastalığa şifa verdiğine inanılıyor. Altın otu tomurcukları toplanıp kurutulduktan sonra çay olarak tüketiliyor.

Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan beri altın otu şifa veren bir bitki olarak bilinir ve kullanılır. Böbrek sorunları yaşayan özellikle böbreklerinde taş olan kişiler için altın otu çayı çok faydalıdır. Altın otunun diğer faydalarından bahsedelim;

1. Mide Sorunlarını Giderir

Altın otunun tüketimi mide öz suyunun salgılanmasını sağlar. Bu sayede midede yaşanılan rahatsızlıklar giderilir. Ayrıca sindirimin de kolaylaşmasını destekler.

2. Böbrek Taşlarını Düşürür

Altın otunun içeriğinde bulunan bileşenler böbreklerde bulunan taşların düşürülmesini sağlar. Bunun yanında böbreklerde biriken kumun dışarı atılımını hızlandırır. Yapılan araştırmalarda altın otunun düzenli tüketiminin böbrek sağlığına katkısı olduğu anlaşılmıştır.

3. İdrar Söktürür

Altın otu çayı tüketimi idrar yolunu temizlerken idrar sökülmesinde fayda sağlar. Bu özelliği ile mesane, prostat ve idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçer.

4. Hazmı Kolaylaştırır

Altın otu yoğun oranda mineral içerdiği için hazmı kolaylaştırır. Ayrıca mide ve bağırsak üzerinde olumlu etkisinden dolayı basur gibi sorunların oluşmasını da engeller.

5. Romatizmaya İyi Gelir

Orta yaşlı ve yaşlıca kişilerin en büyük şikayetlerinden biri olan romatizma ve eklem ağrıları altın otu tüketimi ile bu tür ağrılardan kurtulduğu biliniyor.

Altın Otu Nerelerde Kullanılır?

Altın otu kayalık alanlarda yetişen bir bitkidir. Çok yıllık otsu bitki türündendir. Parlak sarı renkli çiçeklere sahip olması nedeni ile park ve bahçe süslemesinde sık sık kullanılır. Altın otu çiçekleri kuru hale geldiğinde de sarı rengini kaybetmediği için çiçekçilik sektöründe sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Bu bitkiden altın otu çayı ve altın otu yağı elde edilir. Altın otu bitkisinin tomurcukları toplandıktan sonra güneş altında kurutulur.

Bu tomurcuklar paketlenerek çay olarak satılır. Altın otu tomurcukları yine toplandıktan sonra damıtma usulü ile yağı da çıkarılır. Bu yağlar da şişelenerek satılır. Altın otu ayrıca ilaç sektöründe de kullanılır. İçeriğinde bulunan  flavonlar, reçine, kumarin ve uçucu yağlar sebebi ile ilaçlarda takviye madde olarak altın otu özü de eklenir. Altın otu cam kavanozlarda saklandığında 6 ay boyunca tazeliğini kaybetmeden korunur.

Altın Otu Nasıl Kullanılır?

Altın otu tek başına kullanımı ile birçok hastalığın tedavisinde şifa olurken bazı otların da karışımı ile tam bir şifa kaynağı olabilir.

  • Altın otu bitkisini, altın başak ve ayrık otu ile karıştırarak kaynatın. Bu karışımı birkaç saat dinlendirdikten sonra tüketmek idrar söktürmede fayda sağlar.
  • Altın otu bitkisini, altın başak ve mısır püskülü bitkisi ile karıştırıp kaynattıktan sonra elde edeceğiniz karışımı içerseniz böbrek ve idrar yolundaki kumlardan kurtulursunuz.
  • Mesane ve idrar yolunda iltihap olanlar bir miktar altın otu ve biberiye bitkisini karıştırıp kaynattıktan sonra balla tatlandırıp tüketebilir.
  • Altın otu bitkisini, altın başak ve kantaron otu karıştırılır ve kaynatılır. Bal ile tatlandırılarak içilir. Bu çay gastrit sorunun yaşayanlara doğal bir çözüm olur.
  • Altın otu bitkisini bal ile karıştırarak tüketirseniz varis sorunundan kurtulabilirsiniz.
  • Altın otu ile şahtere otunu karıştırın ve kaynatın. Bu karışımı sık sık içerek egzama sorunundan kurtulabilirsiniz.
  • Mide gazı olan ve sürekli hazımsızlık yaşayan kişiler de altın otu çayını bal ile tatlandırarak tüketmesi halinde bu tür sorunlardan kurtulabilir.
  • Altın otu öğütülerek iltihaplı yerlere uygulandığında iltihabı giderir.
  • Yine altın otu pelin otu ile beraber öğütülüp yaralara sürüldüğünde yarayı temizler ve iltihaplanmasını önler.

Altın Otunun Zararları

Altın otunun bilinen ve kanıtlanan zararları yoktur. Fakat hamile ve emziren kadınların altın otu tüketmemesi gerekir. Yine 3 yaşından küçük çocukların altın otu tüketmemesi gerekir. Ayrıca günden 3 bardaktan fazla altın otu çayı tüketimi tavsiye edilmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.