Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alüminyum Folyonun Zararları

Yiyecekleri saklamakta kolaylığı ve ateşe dayanıklı oluşuyla kadınların mutfağının vazgeçilmezi alüminyum folyonun zararları sık sık tartışılan konular arasındadır. Alüminyum folyonun insan vücuduna verdiği zararları anlamak için öncelikle alüminyum metalini iyi tanımak gerekir.

İnsan vücudunda kendiliğinden bulunan birtakım yararlı metaller vardır. Demir ve çinko gibi olan bu metaller eksikliğinde rahatsızlıklarla karşılaşmanıza bile sebep olabilirler. Fakat bütün metaller bu kadar masum değildir. Doğada en çok bulunan metal olan alüminyum ağır metaller grubuna girer. Ağır metaller ise; insan vücudu tarafından vücuda alınandan çok daha azının sindirildiği ya da emiliminin yani sindiriminin gerçekleştirilemediği ve biriktiğinde demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi mineralleri de emen metallerdir. Alüminyumdan oluşan bir folyo da aynı etkiye sahip olacaktır. Alüminyum folyonun insan vücudunda artması yararlı mineralleri emerken, bazı rahatsızlıklarla da karşılaşmanıza neden olacaktır.

Alüminyum Folyonun Zararları Nelerdir?

Ağır metal alüminyumdan oluşan alüminyum folyo da, alüminyumun zararlarını üzerinde taşır. Alüminyum folyonun yanlış ve fazla kullanımı durumunda sinir sistemi rahatsızlıklarından alzheimera kadar birçok hastalığa yakalanma riskiniz artar.

1. Sinir Sistemi Rahatsızlıkları

sinir sistemi ağrısı

Sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirleri ve çevre sinirleri bulunur. Sinir sistemi içindeki bir ya da birkaç kısmın birden zarar görmesine sinir sistemi hastalıkları denir. Sinir sisteminin ortaya çıkaracağı sorunlar tüm vücudu etkileyecek kadar önemlidir. Zarar gördüğünde kendini yenilemeyen hücrelerden oluşan sinir sitemi oldukça hassas bir yapıdır. Sinir sistemi rahatsızlıklarının ortaya çıkmasındaki en önemli faktörlerden biri ise zehir ve zehirlenmelerdir. Vücudunuzda biriken alüminyum, toksin(zehirli) madde artmasına sebep olacağından sinir sisteminize zarar vererek sinir sistemi rahatsızlıklarına yol açar.

2. Bağışıklık Sistemi Rahatsızlıkları

bağışıklık sistemi

Bağışıklık sisteminin temel görevi, vücuda giren yabancı organizmaları aramak ve yok etmektir. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında, grip gibi rahatsızlıklardan diyabet ve çölyak hastalığına kadar birçok hastalığa yakalanma riskiniz de artar. Vücudunuzda biriken alüminyumu yabancı organizma olarak algılayan bağışıklık sistemi, alüminyumun tamamını yok edemeyeceği için yorulur ve zayıflar. Bu da sizin bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ile karşılaşma riskinizi artırır.

3. Böbrek Yetmezliği

böbrek ağrısı

Böbrek yetmezliği, böbreklerin çalışma fonksiyonlarının yavaşlaması veya durması sonucu kanınızda bulunan su, mineraller ve tuzun dengesinin bozulmasıdır. İnsan vücudunda biriken alüminyum, kandaki yararlı mineralleri emeceğinden minerallerin dengesini bozarak böbrek yetmezliğine neden olur.

4. Kemik Erimesi

kemik erimesi

İnsan vücudunda kemikleri geliştiren ve koruyan kalsiyum, magnezyum gibi mineraller kendiliğinden bulunur. Vücuda fazla alınan ve biriken alüminyum kemikler için yararlı olan bu mineralleri emer. Vücutta oluşan kalsiyum gibi minerallerin eksikliği kemikleri güçsüzleştirir ve kemik erimesine yol açar.

5. Zeka Geriliği

zeka geriliği

Zeka geriliği, bir kişinin zeka gelişiminin yaşıtlarından geride kalmasıdır. Ağır metallerin zeka üzerinde olumsuz etki bıraktığı birçok araştırma ile sabittir. Vücuda gereğinden fazla alüminyum almak özellikle çocuklarda zeka geriliğine sebebiyet verir.

6. Alzheimer

alzheimer

Alzheimer hastalığı kişinin hayatı ve çevresiyle ilgili anıların silikleştiği nörolojik bir hastalık türüdür. Alzheimer kişiyi adım adım yakın çevresinden, sonra kendinden, bir süre sonra da mevcut yaşamının anılarından uzaklaştırır. Bilimsel olarak kanıtlanmasa da Alzheimer hastalarına yapılan testlerde vücuttaki alüminyum oranının fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Alüminyum Folyonun Zararlarından Korunmak İçin Önlemler

Alüminyum folyonun vücudunuza vereceği zararlar kullanım şekliniz ve miktarınız ile doğru orantılıdır. Doğada en çok rastlanılan metal olan alüminyum, doğal kaynak sularından kozmetik ürünlerine kadar hayatınızda kullandığınız birçok üründe bulunmaktadır. Fakat sağlıklı bir yetişkin vücudu günde sadece 50 miligrama kadar alüminyumu vücuttan atabilmektedir. Bu sebeple vücuda alacağınız alüminyum fazlasının vücudunuzda birikeceğini ve emilemeyeceğini unutmamanızda fayda vardır.

1. Alüminyum folyo ile pişirme işlemi gerçekleştirmeyin

alüminyum folyo ile pişirme

Alüminyum folyo ile pişirilen bir gıda ürününün alüminyum değerinin 200 kata kadar arttığı biliniyor. Ayrıca ısıyla birlikte reaksiyona giren alüminyum folyo vücudunuzda toksin madde birikimine neden olacaktır. Bu yüzden alüminyum folyo ile ısıtma ya da pişirme işleminden kaçınmanız sizin ve sevdiklerinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

2. Alüminyum folyoyu doğru bir saklama yöntemi olarak kullanın

alüminyum folyo

 

Alüminyum folyo mutfakta en büyük yardımcınız olabilir. Bu yüzden de alüminyum folyodan vazgeçmek istemiyor olabilirsiniz. Alüminyum folyoyu doğru olarak kullandığınızda saklama yöntemi olarak kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır. Özellikle asitli, tuzlu ve ıslak yiyecekleri(domates, yapraklı sebzeler, yıkanmış meyveler gibi), yüksek ısıda pişirilen besinleri ve dondurulmuş gıda ürünlerini saklamaktan kaçınmanız doğru alüminyum folyo kullanımında size yardımcı olacaktır.

3. Alüminyum tavalarınıza dikkat edin

alüminyum tavaEvinizde kullandığınız alüminyum tavaların seçiminde dikkatli olmanız toksin maddelerden vücudunuzu korumanızda önemli bir adımdır. Tavalarınızı seçerken anodize edilmiş yani alüminyumun yiyeceklere geçmesini engelleyen ürünleri tercih ediniz. Alüminyum tavanızı kullanmadan önce tavanızın yüzeyi mat bir hal alana dek su kaynatırsanız, alüminyum geçişini engelleyen doğal bir oksidasyon sağlamış olursunuz. Alüminyum tavalarınızın temizliği için de en az kullanımı kadar dikkatli olmanız gerekir. Temizleme işlemini gerçekleştirirken fırçalama, kazıma ya da telle ovma gibi işlemlerinden kaçınmanız gerekir. Çizik veya bozulmuş tavaları asla kullanmamanız gerektiğini de unutmayın. Ayrıca, alüminyum tavalarınız ile asitli gıda ürünlerini pişirme işlemini gerçekleştirmemeniz de sağlığınızı korumanızda size yardımcı olacaktır.

Alüminyum folyo yerine yağlı kağıtları, paslanmaz çelik kapları ya da fırına girebilen karton gıda kaplarını kullanabileceğinizi her zaman aklınızda bulundurun. Siz hala alüminyum folyodan vazgeçemeyenlerden iseniz; alüminyum folyonun doğru ve yerinde kullanımı ile kendinizi ve sevdiklerinizi alüminyum tehlikesinden koruyacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.