Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alüminyum Kanser Yapar mı?

Alüminyum elementi, kullanım alanı çok geniş bir yelpazeye sahip olan özellikle mutfak alanında sıkça kullanılan, bilimsel olarak simgesi Al, atom sayısı 13, kolayca eriyen bir özelliğe sahip ve gümüş renkli hafif bir metal elementtir. Alüminyum hakkında bilinmesi gerekenler vardır. Alüminyum kanser yapar mı sorusuna geçmeden önce bu bilgileri öğrenmekte fayda var.

Alüminyumun Özellikleri Nelerdir?

Alüminyumun özellikleri nelerdir sorusunun cevabını verelim. Alüminyum saf haldeyken (genelde saf halde bulunmaz), gümüş renkli parlaktır, yumuşak bir yapısı vardır. Hava ile temas ettiğinde oksitlenerek mat bir şekil alır. Aldığı bu oksitlenme sonucunda metalleri koruyucu özelliği ortaya çıkar. Alüminyum yeryüzünde çok miktarda vardır. Kayaç ve minerallerin yapısında bulunur. İçecek kutuları ve CD’lerin üretiminde, hafifliği nedeniyle de uçak, roket ve bisiklet gibi taşıtların gövdelerinin yapımında kullanılır.

Alüminyum Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum nerelerde kullanılır sorusunun cevabı aslında çok yerde olmalıdır. Alüminyumun erime noktası altı yüz elli santigrat derece olduğu için kolaylıkla şekil verildiğinden, levha durumuna getirilebilir, dövülerek istenilen şekil verilebilir. Elektrik alanında oldukça fazla kullanılan iyi bir iletkendir.

Alüminyum elementi, sanayi alanında oldukça fazla kullanılan bir elementtir. Makine parçalarının yapımında, elektrik dinamolarında, otomotiv alanlarında,  tren raylarının tamiratında, mutfak malzemelerinde, çokça kullanılır.

Alüminyum Nerelerde Bulunur, Nasıl Elde Edilir?

Alüminyum yeryüzünde element halinde değil bileşik halde bulunur, yani yeryüzünde fazla miktarda bulunan alüminyum elementi, killi topraklarda, kor kayaçlarda (Magmanın katılaşmasıyla oluşan kayaç) bol miktarda bulunur. Boksitteki alüminyum yüzde ile ifade edilirse yüzde elli iki gibi önemli bir rakamı ihtiva eder, bu yüzden boksitteki alüminyum oranı önemlidir.

Alüminyumun Zararları Nelerdir?

Alüminyumun en çok bulunduğu yer Brezilya Ormanlarıdır. Alüminyumun zararları nelerdir sorusunun cevabını da burada açıkladık. Yapılan araştırmalara göre alüminyumun Alzheimer hastalığına sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden mutfaklarımızda kullanılan, hafif ve ucuz olduğu için tercih edilen malzemelerde (Tencere, tava, cezve) yemeklerin pişirilmemesi ön görülmemektedir. Alüminyum tencerede pişen yemeklerin içine bulaşan alüminyum, hastalığa neden olmaktadır.

İçecekler kutularda satışa sunuluyor. Parlak ve temiz görünümünden dolayı kendimiz güvende hissetsek de, alüminyum içerikli, insanlarca kullanılan ürünler oldukça zararlıdır.

Alüminyum folyo da mutfaklarımızın vazgeçilmezidir. Ne var ki bizlerin hizmet ve kolaylığına sunulan bu alüminyum folyo, özellikle sulu ve asitli yemeklerin folyoda pişirilmesi ve alüminyum folyodaki alüminyumun yiyeceklere geçmesiyle bazı durumlarda zehirlenmelere de rastlanabilir. Sadece koruma amaçlı olarak ve ısıtma işlemi olmayacak şekilde yiyecekleri saklama olarak önerilmektedir. Alüminyum hakkında hastalıklar ile ilgili yeterli araştırmaların yapılmamasından dolayıdır ki bilgiler hastalık konusunda bu yüzden yetersiz kalmaktadır.

Özetle alüminyum, insanlık açısından faydalı gibi görünse de aslında insanlık adına oldukça zararlı bir maddedir. Araştırmalar sonucunda ortaya konan sonuçlara göre her yerde kullanılan alüminyumun, insan sağlığı açısından ürettiği zararlı etkenler de bir o kadar fazladır, kansızlıktan tutun da, zeka geriliği, alerji, otizm, Alzheimer daha tehlikeli olabilecek bir çok hastalıktır.

Alüminyum ile alakalı kuruluşlar, yapılan araştırma sonuçlarını çürütmeye çalışsa da ortaya konulan belgeler bu kuruluşların görüşlerini yalanlar niteliktedir. Alüminyum daha çok mutfakta kullanılıyor demiştik, alüminyum mutfakta ısıdan kaynaklanan sebeple genleştiğinden dolayı insan sağlığına zararı hiç de küçümsenmeyecek derecede ve etkileme alanı daha da fazladır.

Alüminyum Kansere Sebebiyet Verir mi?

Alüminyum kanser yapar mı sorusunun cevabı ise önemlidir. Gündelik hayatımıza giren pek çok madde kanserojen maddedir, bunlardan biri de etrafımıza ter kokmamak amacıyla kullandığımız ter önleyici rol on ve deodorantlardır. Ter önleyici rol on ve deodorantların içinde bulunan alüminyum, gözenekleri kapatma özelliğinde olduğundan dolayı ve bilim adamlarının söylediği ter önleyiciler rol on, krem ve deodorantlar da bulunan alüminyum maddesi DNA’yı bozuyor ve kanser meydana geliyor. Örnek olarak verdikleri ise,  göğüs kanseri olan yirmi kişi üzerinde yapılan araştırma da, yirmi hastanın on sekizinin ter önleyiciler de koruyucu olarak kullanılan parabenden kaynaklandığının tespitidir.

Yani bu tür kozmetiklerin içinde bulunan alüminyum göğüs kanserine neden olmaktadır. Alüminyum kanser yapar mı sorusunun cevabı evettir, bu yüzden alüminyum katkılı ürünlerden uzak durmak gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.