Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ALZHEİMER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alzheimer hastalığı, günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilinçsel yeteneklerde bozulmalar meydana gelmesi ile oluşmaktadır. Bu yazımızda ise alzheimer hastalığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Sizlerinde bildiği üzere, alzheimer rahatsızlığı günümüzde oldukça sık karşılaştığımız hastalıkların başında gelmektedir. Hastalığın bu derece yoğun görülmesi ile hastalık hakkında kişilerin soruları da o denli artmıştır. Bizde sizlere bu yazımızda alzheimer hastalığı nedir, nedenleri nelerdir, belirtileri nelerdir, tanısı, tedavisi ve korunmanın yolları hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Sizlerde verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Entelektüel ve sosyal becerilerin kaybına neden olan beyin hastalıklarının başında gelmektedir. Ve bu hastalığın başlaması ile birlikte kişilerin günlük hayatlarında büyük ölçüde değişiklikler meydana gelmektedir.

Alzheimer hastalığında, beyin hücreleri kendilerini hafıza dejenere ederek, zihinsel ve fonksiyonel olarak sürekli bir düşüşe neden olarak, ölmesine sebep olmaktadırlar.

Alzheimer hastalığının herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak alzheimer hastalığının belirtilerini azaltmak ve hayatınızı o denli etkilemesine izin vermemek sizin elinizdedir. Peki bu hastalığın oluşmasındaki nedenler ve risk faktörleri nelerdir? Yazımızın devamındaki bilgiler ile birlikte bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Alzheimer Nedenleri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı nedenleri üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, genetik, yaşam tarzı ve zamanla beyni etkileyen çevresel faktörlerin oluşması ile hastalığın başladığını tanımlamışlardır. Alzheimer nedenleri henüz tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte, beyin üzerindeki etkisi açıktır.

Alzheimer hastalığı etkilenen bir beyinde daha az sayıda hücre ve hücreler arasında çok daha az bağlantıları vardır. Doktorlar mikroskop altında Alzheimer beyin dokusu incelendiğinde, 2 farklı türünü tespit etmişlerdir. Bunlar ise şunlardır;

 • Plaklar:

Bir protein olarak adlandırılan beta-amiloidinler, çeşitli şekillerde beyin hücrelerine zarar vererek onların yok olmasına neden olmaktadır. Alzheimer beyin hücre ölümünün nihai nedeni bilinmemekle birlikte, beyin hücrelerinin dış beta-amiloid toplanması durumu baş nedeni olarak görülmektedir.

 • Yumaklar:

Beyin hücreleri uzun uzantıları boyunca besin ve diğer gerekli malzemeleri taşımak için, iç destek ve ulaşım sistemine bağlıdır. Alzheimer, taşıma sisteminin başarısızlığa yol açan beyin hücrelerinin içinde yer alan anormal yumaklar sonucunda beyin hücrelerinin azalmasına ve ölümüne neden olmaktadır.

Bunların yanı sıra bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar ise şunlardır;

 1. Yaş: Artan yaş alzheimer hastalığı için en büyük risk faktörü olmaktadır. Alzheimer, normal yaşlanmanın bir parçası değildir. Ancak risk 65 yaş eriştikten sonra büyük ölçüde artar. Ve yapılan araştırmalara göre alzheimer hastalığına sahip olan kişilerin yarısı 85 yaşında ve üstünde olan bireylerdir. Bunlara ek olarak ise alzheimer rahatsızlığının belirtilerini 30’lu yaşlarda yaşamaya başlarsınız.
 2. Aile geçmişi ve genetik: Ebeveyn ya da kardeşlerinizde bu hastalık var ise, sizlerde birinci dereceden riskli durumda olmaktasınız. Araştırmacılar bu hastalığı bir nevi miras olarak görmektedir. Ancak bunlara ek olarak ise, nadir değişiklikler (mutasyonlar) ile birlikte hastalık başlangıcı da olabilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda mutasyonlar ile birlikte sadece yüzde 5 oranında alzheimer hastalığı olma durumunuzun olduğu tespit edilmiştir.
 3. Seks: Kadınlar bu durumda erkeklere oranla daha şanslı sayılmaktadırlar.
 4. Hafif bilişsel bozukluk: Hafif bilişsel bozukluk (MCI) olan kişiler demans tanısı için yeterli ciddi bellek sorunlarına sahiptirler.
 5. Kafa travmaları: Şiddetli kafa travması veya tekrarlanan baş travması yaşayan kişilerde hastalığa yakalanma riski daha fazladır.
 6. Yaşam tarzı ve kalp sağlığı: Herhangi bir yaşam tarzı bu hastalığa neden olmamaktadır. Ancak bazı durumlar gerçekleştirmemeniz neden olarak sayılmaktadır. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;
  • Egzersiz eksikliği
  • Sigara içmek
  • Yüksek kan basıncı
  • Yüksek kolesterol
  • Artmış homosistein düzeyleri
  • Kötü kontrollü diyabet
  • Meyve ve sebzesiz, eksik bir diyet

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

İlk baştalarda, artan unutkanlık veya hafif karışıklık Alzheimer hastalığının tek belirtisi olabilmektedir. Ama zamanla, hastalık belleğinizde, özellikle son anılarını sizden çalmaktadır. Semptomların daha da kötüye gitmesi ise kişiden kişiye değişlik göstermektedir. Belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Hafıza

epilepsi2

Herkesin ara sıra hafızasında boşluklar oluşmaktadır. Bu kapsamda ise, arkadaşlarınızın adını unutmak veya anahtarlarınızı nereye koyduğunu unutmak normal bir şeydir. Ama alzheimer hastalığı ile ilişkili hafıza kaybı devam ederse, sizin yaşamınızı daha kötü etkilemektedir. Bu kapsamda;

 • Daha önce sorulan soruların farkında olmadan tekrar sorulması
 • Konuşmaları, randevu veya olayları unutmak ve daha sonra onları hatırlayamamak
 • Rutin eşyalarını genellikle mantıksız yerlere koymak
 • Sonunda ise, aile üyelerinin ve gündelik nesnelerin isimlerini unutmak

2.Yanlış Yorumlama ve Çevreyi Tanımama

Alzheimer hastalığı olan kişiler, oldukları günü, tarihi, saati unutmaktadırlar. Alzheimer hastalığı, kişilerde gördüklerini yorumlama yeteneğini yok etmektedir. Bu nedenle kişiler tanıdık yerlerde kaybolmaya başlayacaklardır.

3.Konuşma ve Yazma

2e95ccf230a3da7832581668782e29ef

Alzheimer hastalığına sahip olan kişilerde, nesneleri tanımlamak, düşüncelerini ifade ya da konuşmalara katılmak için doğru kelimeleri bulmak daha da zor bir durum olabilir. Zamanla, okuma ve yazma becerileri de azalmaktadır.

4.Düşünme ve Muhakeme

alzheimers-test-quiz-elde-453503

Alzheimer hastalığında konsantre ve özellikle sayılar gibi soyut kavramlar hakkında, sorunlara neden olmaktadır. Bu, mali durumu yönetme, çek defterlerini dengeleme, faturaları takip etme ve zamanında bunları ödeme gibi aktiviteler giderek zorlaşmaktadır.

5.Planlama ve Performans

Senior-Suffering-from-Alzheimers-Disease

Planlama yetinizi kaybetmeye başlayacaksınızdır. Bu kapsamda ise, rutin adımlar gerektiren faaliyetleri yaparken zorlanmaya başlayacaksınızdır. Örneğin; yemek pişirme planlaması veya sevdiğiniz bir oyunu oynamak gibi. hastalığın ilerlemesi ile birlikte ise, giyinme ve banyo gibi temel işlevlerinizi unutmaya başlayacaksınız.

6.Kişilik ve Davranış Değişiklikleri

alzhaimer

Alzheimer hastalığında meydana gelen beyin değişiklikleri ile hareketlerinizde de farklılıklar meydana gelmektedir. Bunlar ise şöyledir;

 • Çöküntü
 • Bunaltı
 • Sosyal çekilme
 • Ruh hali
 • Güvensizlik
 • Sinirlilik ve saldırganlık
 • Uyku alışkanlıkları değişiklikler
 • Engellemeler

Bazı durumlarda ise, hastalığın son aşamalarına kadar bazı yeteneklerinizi kaybetmemektesiniz. Bunlar ise, dans etmek, şarkı söylemek, eski müzik keyfi, el sanatları ve hobilerdir.

Alzheimer Tanısı ve Tedavileri

Doktorlar alzheimer rahatsızlığının tanısını koymak için sizin belirtmiş olduğunuz belirtiler kapsamında yapacak olduğu testler yardımı ile tanı koyacaktır. Yazımızın devamında bu testleri maddeler halinde sizlere vereceğiz.

 • Fiziksel ve nörolojik muayene

Doktorunuz fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir ve size bazı testler yapacaktır. Bunlar;

 1. Refleksler
 2. Kuvvet kontrolü
 3. Sandalyeden kalkmak ve odanın içinde yürümek
 4. Görme ve işitme duyusu
 5. Eşgüdüm
 6. Denge
 • Laboratuvar testleri

Kan testleri ile, tiroid bozuklukları veya vitamin eksikliği gibi hafıza kaybına neden olan durumlar ile alzheimer tanısı konulabilmektedir.

 • Mental durum testleri

Hafıza ve diğer düşünme becerilerini değerlendirmek için yapılmaktadır ve ortalama 10 dakika sürmektedir.

 • Nöropsikolojik testler

Doktorunuz, düşünce ve belleğinizi daha kapsamlı bir şekilde değerlendirebilir. Bu test 1-2 saat boyunca devam etmektedir. Bu test yardımı ile, farklı tipler ile ilişkili değişimin modellerini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle daha yararlı bir testtir.

 • Beyin görüntüleme

Beyin görüntüleme teknolojileri şunlardır:

 1. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
 2. Bilgisayarlı tomografi (BT)
 3. Pozitron emisyon tomografisi (PET)
 • Gelecek tanısal testler

Doktorlar, yeni tanı araçları geliştirmek için çalışmaktadırlar. Bu kapsamda ise, yeni araçlar şunlardır:

 1. Beyin görüntüleme, ek yaklaşımlar
 2. Zihinsel yeteneklerine daha duyarlı testler
 3. Kan ya da omurilik sıvısı ve protein veya protein desenleri ölçümü (biyomarkerler)

İlaçlar

 • Kolinesteraz inhibitörleri.
 • Memantin (Namenda)

Bu kapsamda ise sizlerin yapması gereken bazı durumlar mevcuttur. Bunlar ise;

 1. Evde cüzdan, cep telefonları ve diğer değerli eşyalarınızı aynı yerlere koymaya özen gösterin.
 2. Kaybolduğunuz durumlarda arayabileceğiniz insanların sizin telefonunuz aracılığıyla konumunuzu izleyebilmelerini sağlayın. Bu durumda ise, konum özelliğine sahip bir cep telefonu kullanın. Ayrıca, telefonunuzdaki önemli telefon numaralarını kolay ulaşabileceğiniz şekilde konumlandırınız.
 3. Günlük programlarını takip etmek için, evde bir takvim ya da beyaz bir tahta kullanın.
 4. Evinizde fazla mobilya ve karmaşaları engelleyin.
 5. Merdivenlere ve banyonuza sağlam korkuluklar takın.
 6. Ayakkabı ve terliklerinizin rahat olduğundan emin olun.
 7. Aynaların sayısını azaltın. Alzheimer olan insanlar, aynalarda oluşan görüntü kafa karıştırıcı ya da korkutucu olabilmektedir.
 8. Düzenli olarak egzersiz yapın.
 9. Düzenli beslenmeye dikkat edin.
 10. Sık sosyal etkileşimlerde bulunun.
 11. Okuma, oyun oynama veya bir müzik aleti çalmak gibi zihninizi meşgul eden, boş zaman aktiviteleri yapın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Melike dedi ki:

  Ben tam eyzemer hastasıyım. Beynim çok yerlerde dönüp kalıyor. Offf napcam yaa

 2. Alzheimer Belirtileri dedi ki:

  yazınız çok açıklayızı olmuş. sitenizi tebrik ederiz.