Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alzheimer Hastalığı

Günümüzde çok sık rastlanılan hastalıklardan biri olan Alzheimer hastalığı kişiyi ilk olarak yavaş yavaş yakın çevresinden, daha sonra ise kendinden uzaklaştıran nörolojik kaynaklı bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı çoğu anıyı teker teker silikleştirir ve aynı zamanda hastalığın son aşamasında hasta artık kendini tanıyamaz hale gelebilir. Bu hastalığın daha çok psikoloji kaynaklı bir hastalık olduğu sanılmaktadır. Alzheimer hastalığı ilk olarak unutkanlıkla kendini göstermektedir. Fakat her unutkanlık durumu olan birey Alzheimer hastalığına sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü unutkanlık durumu B12 vitaminin eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir ya da başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Unutkanlık durumunda aynı zamanda beceri kaybının görülmesi de belirtiler arasında yer almaktadır. İnsanların kişilik özelliklerinde birtakım değişiklikler görülüyorsa, yakınları olarak çok dikkatli olunması gerekmektedir. Alzheimer hastalığı aynı şekilde demans hastalığında olduğu gibi günlük aktivitelerin bozulması, hastalığın ilerleyen aşamalarında kendini ifade edememe, çevresindeki insanlarla ilişkilerinin bozulması, muhakeme yeteneğinin azalması, algılamanın bozulması gibi belirtileri bulunmaktadır. Hastalığın ilerleyen aşamalarında ise hastanın psikolojik birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Alzheimer hastalığında hasta artık kendisine bakamayacak ve günlük olarak yaptığı hiçbir aktiviteyi, işi yapamaz hale gelmektedir. bazı Alzheimer hastaları bir süre sonra yatağa bağımlı ve aynı zamanda kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale gelmektedirler.

Alzheimer Hastalığı Neden Olur?

Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal olan faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerin hızla yok olması, sinirsel iletimin bozulması ve çeşitli zehirli maddeler yer almaktadır. İnsanların yaşı ilerledikçe, Alzheimer hastalığının görülme ihtimali de o kadar fazla olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Alzheimer hastalığının asıl nedenine henüz ulaşılamadı, bu hastalıkla ilgili araştırmalar hala devam etmektedir. Aynı zamanda alzheimer hastalığının genetik olduğunu kanıtlayan herhangi bir veri yok, hastaların sadece yüzde on gibi oranda ailelerinde Alzheimer hastalığının olduğu görülmüştür. Bu nedenle Alzheimer hastalığı sadece genetik faktöre dayanan bir hastalık değildir. Alzheimer hastalığı çok yavaş bir şekilde ilerleyen ve aynı zamanda sinsi bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı ile birlikte beyinde sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır. Hastalıkta ilk olarak kısa süreli unutkanlıklar ortaya çıkar ama hastalığın daha sonraki aşamalarında günlük işleri aksamaya başlar. Hasta ne yaptığını, neden yaptığını, ne yediğini asla hatırlayamaz. Hasta sorduğu soruyu tekrar tekrar sormaya devam eder ve aynı zamanda yakınlarını da tanıyamaz hale gelir. Bu durumda hastanın psikolojisi çok bozulur. Psikolojisi bozulan Alzheimer hastası artık kimseye görüşmek, konuşmak istemez ve tamamen içine kapanık olarak yaşamını sürdürmek ister. Konuşma, yürüme, tuvalete gitme ya da yemek yeme gibi ihtiyaçlarını genel olarak karşılayamaz. Bir süre sonra hasta yatağa mahkum bir hale gelir. Hastanın hem fiziksel hem de zihinsel problemleri ortaya çıkmaktadır.

Alzheimer hastalığının ilerleyen aşamalarında, yatağa mahkum olduğu için ailesi tarafından bir bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Alzheimer hastalarının kişisel bakımını ailesinin yapması ya da bir yardımcı ile ihtiyaçlarının gidermesi gerekmektedir. Alzheimer hastalığında hem hasta hem de ailesi açısından çok zor bir hastalıktır. Erken başlangıçlı Alzheimer hastaları ve az sayıda ailesel vakalarda üç farklı gende dominant mutasyonun tespit edilmiştir. Daha geç yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalarında ise ApoE nin duyarlılık genlerinden biri olduğu ortaya çıkmıştır. Hastalığın sebeplerine dair birkaç fikir bulunmaktadır. Bu fikirlerden birine göre, hastalığın temel sebebi insan vücudunda yer alan prionlardır. Prionlar ameliyat cihazları kan nakli ya da diş tedavisi yolu ile bir başka insana geçebilir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri

Alzheimer hastalığında insanların günlük yaşamında yaptıkları aktivitelerin çok azalması, bilişsel birtakım yeteneklerde bozulma olması, karakterize, nöropsikiyatrik semptomların, davranış şeklinin bozulmasının yanı sıra nörodejeneratif bir hastalık olmaktadır. Demans hastalığının en çok görülen şekli olmaktadır.

Alzheimer hastalığının erken belirtilerinden biri ise hafıza kaybıdır. Hafıza kaybı, geçmiş hafızanın korunduğu ama küçük unutkanlıkların başlaması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilerlemesi, birlikte bilişsel yeteneklerinde kayıp, frontal ve temporal lob gibi işlevleri ile bağlantılı olmaktadır. Alzheimer hastalığının belirtileri arasında dil alanlarındaki işlev kaybı, beceri gerektiren hareketlerde işlev kaybı ve aynı zamanda tanıma fonksiyonlarında bozulma ortaya çıkmaktadır.

Alzheimer hastalığının diğer belirtileri arasında günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkanlık durumu, hatta hasta kendi ismini hatırlayamayacak hale gelir. Daha sonraki zamanlarda ise hasta kişisel işlerini yapamayacak duruma gelir. Cümle kurarken kelimeleri kullanamama, uygun kelimeyi hatırlayamama durumu, önemli tarihleri hatırlayamama, çok basit konularda bile karar vermeme, hesap yapamam, pratik düşünme yeteneğinin azalması, eşyaların yerini unutmak ya da karıştırmak, hastaların davranışlarında ve ruh halinde değişiklik olması, karakter özelliklerinin tamamen değişmesi, çok fazla insanları suçlama ve aynı zamanda sorumluluktan tamamen kaçmak gibidir.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi

Alzheimer hastalığının henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır ama her gün yeni bir çalışma yapılmaktadır. 1990 lı yılların sonundan itibaren Alzheimer hastalığının tedavisinde dört tane önemli ilaç piyasaya sunulmuştur. Bu önemli ilaçlar Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde kullanılırsa etkili olmaya başlamaktadır. İlaçların esas etkisi beyindeki fonksiyonları kuvvetlendirmesidir. Ülkemizde beş yüz bin kadar Alzheimer hastası bulunmaktadır ve bu hastası ilaç tedavisi ile birlikte yaşamlarına devam etmektedir. Alzheimer hastalığında insanların yaşam tarzının, metabolizmanın, fiziksel ve zihinsel egzersizlerin düzenli olarak uygulanması sonucunda hastalığın başlangıç yaşı gecikmektedir. Stresli bir yaşam tarzına sahip olmak ve buna eklenen hipertansiyon, gizli ya da belli kan şekeri dengesinin değişmesi, zihinsel egzersizlerden uzak kalmak ise hastalığın başlangıç yaşını elli ve hatta kırklı yaşlara kadar indirebilir. İnsan vücudunda yer alan beyninde bulunan birkaç tane proteinin birikmesi sonucunda ortaya çıkan beyin hücre ölümü hastalığın gelişime neden olmaktadır.

Beyinde çeşitli sebeplerle yok olan hücrelerin iletişim için kullanılan eksik maddelerin telafisi mümkün olabiliyor. Uygun görülen tedavinin uygulanması ile birlikte beyindeki hücre ölümünün yok olmasını önlenecek ve aynı zamanda proteinlerin bu kısımda birikmesini durdurmak, temizlenmesine yardımcı olacaktır. Beyinde proteinin birikmesini önlemek için 2000 li yılların başında Alzheimer aşısı hayta geçirilmiştir. Bu aşının amacı beyinde biriken proteini kendi bağışıklık sistemine tanıtarak, ortadan kalkmasını sağlamaktır. Uygulanan birtakım tedavi sonucunda, Alzheimer hastalığının daha sonraki aşamaları geçmesini yavaşlatır ve aynı zamanda hastalığın belirtilerini azaltmaktadır. Bu tedavide Alzheimer hastasının yaşama kalitesini arttırmaktır. Aynı zamanda Alzheimer hastalığında ortaya çıkan psikolojik sorunları daha rahat atlamak için antidepresan gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar da doktorunuzun kontrolünde alınması gerekmektedir. Alzheimer hastalığının tedavisinde her gün yeni bir gelişme ortaya çıkmaktadır. İlerleyen zamanlarda ise tedavide çok büyük adımlar atılacaktır.

Alzheimer hastalarının yakınlarına düşen birtakım görevler bulunmaktadır. Mesela hastanın kendisine cesaret, güven ve moral aşılamanız gerekmektedir. Hastanın her ihtiyacı olduğu anda yanınızda olmanız hasta için çok büyük fayda sağlamaktadır. Hastanın yaşamını kolaylaştırmak için yapılacak işlerin bir kağıda not edilmesi gerekmektedir. Gerekirse eşyaların yerini kolay bulması için de eşyaların yerinin yazılı olduğu bir kağıt hazırlamanız gerekmektedir. Alzheimer hastalarının araba kullanması çok tehlikelidir, bu nedenle hastaya birinin eşlik etmesi çok daha doğru olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.