Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alzheimer

Alzheimer Nedir?

Alzheimer hastalığı, hafıza ve düşünme becerilerini yavaş yavaş yok eden ve en basit görevleri yerine getirebilme yeteneğini geri döndürülemez şekilde git gide kötüleştiren, ilerleyici bir beyin bozukluğudur. Alzheimer hastalarının çoğunda semptomlar ilk olarak 60’ların ortalarında görülür.

Alzheimer, yaşlı yetişkinlerde bunamanın en yaygın nedenidir. Demans (bunama), bilişsel işlevsellik kaybıdır – düşünme, hatırlama ve akıl yürütme ve davranış yeteneklerini bir kişinin günlük yaşamına ve faaliyetlerine karışacak derecede kötüleştirir. Kişinin günlük yaşamdaki temel faaliyetleri için diğerlerine tamamen bağımlı olmasına neden olan demans; kişinin işleyişini henüz etkilemeye başladığında, en hafif aşamadan en şiddetli aşamasına yani başkalarına bağımlı olmaya kadar farklılık gösterebilir.

Alzheimer’ın Nedenleri

Her türlü demans gibi Alzheimer da beyin hücrelerinin ölümüne neden olur. Bu nörodejeneratif bir hastalıktır ve bu da zamanla beyin hücresi ölümünün hızlanması anlamına gelir. Toplam beyin boyutu Alzheimer ile azalır – doku giderek daha az sayıda sinir hücresi ve bağlantıya sahiptir. Alzheimer hastalığı, etkilenen canlının beyinde görülemeyip test edilemese de, postmortem / otopsi daima sinir dokusunda plaklar ve karışıklıklar diye adlandırılan küçük inklüzyonları gösterir.

 • Plakalar beynin içindeki ölen hücreler arasında bulunur ve beta amiloid adı verilen bir proteinden oluşurlar. (“amiloid plak” terimini duyabilirsiniz).
 • Düğümler beyin nöronları içinde – tau adı verilen başka bir proteinin parçalanmasından kaynaklanır.

Beyin dokusundaki anormal protein yığınları, inklüzyonlar her zaman hastalıkla birliktedir, ancak aslında Alzheimer’e neden olan başka süreçler olabilir – bilim adamları henüz emin değiller.

Beyin sinirlerindeki bu tür değişiklik, diğer hastalıklarda da görülebilir ve araştırmacılar protein anormalliklerinin ötesinde bir şey keşfetmek istiyor – ayrıca bunun nasıl geliştiğini bilirlerse bir tedavi veya önlem keşfedip keşfedemeyeceklerini de anlayabilirler. Araştırmacılar, Alzheimer hastalığına neden olan değişikliklerin neden ortaya çıktığını tam olarak anlamıyor. Birkaç farklı faktörün dahil olduğu düşünülüyor. Durumun gelişimi için risk faktörleri yaşlanma, ailede Alzheimer bulunması ve bazı genlerin taşınmasıdır.

Alzheimer’in Belirtileri

Alzheimer demansının herhangi bir evresinde semptomlar teşhis edilebilir. Hastalığın evreleri boyunca, ilerleme; başlangıç ​​teşhisi konduktan sonra ve gelişmekte olan belirtilerin bakımın nasıl yönetileceğini belirlediğinde de izlenir. Elbette semptomların doğası, hem hasta hem de çevresindeki insanlar için farklı şiddet dereceleri ile karıştırılabilir. Bu nedenle semptomlar herhangi bir sayıda teşhis sinyali verdiği için her zaman bir doktora görünmeye değerdir.

Doktorlar Alzheimer hastalığının ilk tanılarını yapabilmeleri için önce bunama olduğuna ikna olmalılar – rehberler demansın ne olduğunu ortaya koyuyor. “İşlev gören ve uygulayan” seviyenin önceki seviyelerinden bir düşüş gösteren bilişsel ya da davranışsal belirtileri içerir. Bu düşüş aynı zamanda “işte veya olağan faaliyetlerde” yetenek kabiliyetine de müdahale eder.

Bilişsel gerileme, aşağıda listelenen beş semptom alanının en az ikisinde (Yaşlanma Ulusal Enstitüsü ve Alzheimer Birliği tarafından ortak olarak üretilen kılavuz ilkelerden) bulunur:

1. Yeni Bilgileri Almak ve Bunları Hatırlamak İçin Kötüleşen Kabiliyet

 • Tekrarlanan sorular ya da konuşmalar
 • Kişisel eşyaların kötüye kullanılması
 • Olayları veya randevuları unutma
 • Tanıdık bir rotada kaybolmak

2. Akıl Yürütme, Karmaşık Görevler ve Yargılama İşlevlerinde Bozulmalar:

 • Güvenlik risklerinin zayıf bir şekilde anlaşılması
 • Mali yönetilememe
 • Zayıf karar verme yeteneği
 • Kompleks veya ardışık faaliyet planlayamama

3. Bozuk Görsel Mekansal Yetenekler (Ancak, örneğin görme engelleri nedeniyle değil)

 • Yüzleri veya ortak nesneleri tanımama veya nesneleri doğrudan görünümde bulamama
 • Basit aletlerin çalıştırılamaması veya giysilerin vücuda yönlendirilmemesi

4. Bozuk Konuşma, Okuma ve Yazma

 • Konuşma sırasında ortak sözcükleri düşünmekte zorluk çekme, tereddütler
 • Konuşma, yazım hataları ve yazım hataları

5. Kişilik ve Davranış Değişiklikleri

 • Çalkantı dahil, karakter dışı ruh hali değişiklikleri
 • Daha az ilgi, motivasyon veya inisiyatif
 • İlgisizlik
 • Toplumsal çekilme
 • Empati kaybı
 • Zorlayıcı, obsesif veya sosyal olarak kabul edilemez davranış

Bu örnek semptomların sayısı ve ciddiyeti demansı onayladıktan sonra Alzheimer hastalığının kesin olup olmaması en iyi şu şekilde verilir:

 • Saatler veya günler yerine kademeli olarak başlayıp “aylarca yıllarca” takip edilmesi (bazı diğer sorunlarla ilgili durum)
 • Belirli alanlarda kişinin normal biliş düzeyinde belirgin bir kötüleşme.

Alzheimer demansını işaretleyen en yaygın işaret, özellikle yeni bilgilerin öğrenildiği ve hatırlandığı alanlarda hafıza kaybı semptomlarının belirgin seviyede olmasıdır. Fakat başlangıç ​​dönemi, başlıca dil problemlerinden biri olabilir ve bu durumda en büyük belirti doğru sözcükleri bulmakta zorlanmaktır.

Görsel uzamsal sorunların en belirgin olması. Bu arada bunlar; nesnelerin ve yüzlerin tanınmaması, bir etkinliğin ayrı bölümlerini bir an önce kavramak (simultanagnosia) ve metin okumakta bir zorluk türünü (alexia) içerir. Son olarak, “yürütücü işlev bozukluğunda” belirtiler, akıl yürütme, yargılama ve problem çözme ile ilgilidir.

Alzheimer’in Tedavileri

Alzheimer hastalığına şu an için bir tedavisi yoktur. Bir kişi işaretler göstermeye başladığında – hafıza kaybı, öğrenme, yargılama, iletişim ve günlük hayat ile ilgili sorunlar – bunları durdurabilen veya tersine çevirebilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak bazı insanlardaki belirtilerin bazılarını hafifleten ilaçlar var. Hastalığın ne kadar hızlı geliştiğini yavaşlatabilir ve beynin daha uzun süre daha iyi çalışmasına yardımcı olabilirler. Hangi seçeneğin sizin için en iyi sonuç verebileceği konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Tedavi Nasıl Seçilir?

Doktorunuz sizin hakkınızdaki birkaç şeyden yola çıkarak en iyi tedaviyi seçmenize yardımcı olacaktır:

 • Yaşınız, genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz
 • Hastalığın ne kadar şiddetli olduğu
 • Bir ilacın veya terapinin sizin için ve yaşam biçiminiz için uyma durumu
 • Tercihleriniz. Ailenizin veya bakıcılarınızın tercihleri

Hangi İlaçlar Yardımcı Olabilir?

Bazı ilaçlar beyindeki asetilkolin olarak adlandırılan bir kimyasal maddenin çökmesini önler, bu da hafıza ve öğrenme için önemlidir. Bunları kullanların yaklaşık yarısı için semptomların hızını yavaşlatabilirler. Etki; ortalama olarak 6 ila 12 ay arasında sınırlı bir sürede sürer. Genel yan etkiler bu ilaçlar için genellikle hafiftir. Bunlar ishali, kusmayı, bulantıyı, yorgunluğu, uykusuzluğu, iştahsızlığı ve kilo kaybını içerir. Bu tipte üç ilaç var: donepezil (Aricept), galantamin (Razadyne) ve rivastigmin (Exelon).

Aricept: Alzheimer hastalığının hafif, orta ve şiddetli olmak üzere tüm aşamalarında FDA tarafından onaylanmış tek tedavi yöntemidir. Yuttuğunuz veya ağzınızda eriyen bir tablet olarak alabilirsiniz.

Razadyne: (Reminyl olarak da adlandırılır) Hafif ila orta dereceli Alzheimer hastaları için geçerlidir. Hemen işleyen bir tablet, ilacın yavaş yavaş verdiği bir kapsül ve sıvı formları olarak alabilirsiniz.

Exelon: Hafif ila orta dereceli Alzheimer hastaları içindir. İlacın bulunduğu bir deri yaması takabilir veya kapsül içinde ya da sıvı halde alabilirsiniz.

Memantin (Namenda): Orta-şiddetli Alzheimer hastalığı için geçerlidir. Öğrenme ve hafızada rol oynayan glutamat adı verilen bir beyin kimyasalının miktarını değiştirerek çalışır. Alzheimer hastalığı olan insanlarda beyin hücreleri çok fazla glutamat verir. Namenda bu kimyasalın düzeylerini kontrol altında tutar. Beynin çalışmasını ve bazı insanların günlük görevlerinin kalitesini geliştirebilir. Aricept, Exelon veya Razadyne ile birlikte kullandığınızda ilaç daha da iyi işleyebilir. Namenda’nın yan etkileri yorgunluk, baş dönmesi, konfüzyon, kabızlık ve baş ağrısı içerir.

Namzariç: Bu ilaç Namenda ve Aricept’in karışımıdır. Bu, hali hazırda iki ilaca ayrı ayrı devam eden orta ila ağır Alzheimer hastaları için en iyisidir.

Doktorlar ayrıca depresyon, uykusuzluk, ajitasyon ve saldırganlık gibi davranış sorunları da dahil olmak üzere hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan diğer sağlık sorunları için de ilaç reçeteleri yazabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.