Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Alzheimer’a Savaş Açan 8 Egzersiz Tipi

Alzheimer hastalığı özellikle ileri yaşlarda görülmeye başlayan ve ciddi bir unutkanlıkla başlayıp devamında kişiyi bakıma muhtaç hale getiren oldukça ciddi bir hastalık. Alzheimerla mücadelede düzenli fiziksel egzersizlerin faydası uzmanlarca tespit edilmiş, hem hastalıkla mücadelede hem de ileri yaşlarda önleyici uygulama olarak tavsiye edilmiştir. Hatta öyle ki Amerika’da yapılan bir araştırmada fiziksel egzersizlerin beynin bilişsel fonksiyonlarını geliştirerek, alzheimer riski taşıyan kişiler için adeta ilaç niteliği taşıdığı tespit edilmiş.

Alzheimer rahatsızlığı günümüzden 25 – 30 yıl öncesine kadar hemen hemen hiçbir tedavi imkanı olmayan bir rahatsızlıktı ancak günümüzde kullanılan ilaçlar ve uygulanabilecek egzersizlerle hastaların yaşam kalitesini artırmak mümkün. O zaman hem alzheimer riskini en aza indirmek hem de alzheimer ile mücadele etmek için düzenli olarak uygulayabilecek egzersiz yöntemlerini detaylı olarak inceleyelim. Ancak fiziksel egzersizlerin hepsini ilk olarak bir profesyonel eğitmen ile uygulamaya başlamanızı öneririz. Bazı egzersizleri birkaç kez uzman ile yaptıktan sonra kendiniz de yapabileceksiniz.

1. Denge Egzersizi

Dünyaca ünlü hekim Mehmet Öz’ün tavsiyesi olan bu denge egzersiziyle alzheimera karşı mücadele etmeniz mümkün. Mehmet Öz’ün önerdiği bu egzersize göre her sabah düz bir zemin üzerinde tek ayağınız üzerinde kollarınızı da iki yana açarak gözlerinizi kapatıp 30 saniye hareketsiz durduktan sonra 100’e kadar sesli olarak saymaya başlayın. İlk günlerde uygulaması biraz zor bir egzersiz olabilir, 100’e kadar saymayı tamamlayamayabilirsiniz ama asla vazgeçmeyin ve bu egzersizi her sabah uygulamaya devam edin. Bu denge egzersiziyle beyninize de egzersiz yaptırmış olacaksınız.

2. Sudoku

Hafıza ve unutkanlık sorunlarına karşı sıkça tavsiye edilen sudoku çözmek alzheimer düşmanı egzersizlerden biri olarak gösteriliyor. Alzheimer düşmanı egzersizler denildiğinde aklınıza yalnızca fiziksel egzersizler gelmesin. Beyni ve hafızayı güçlendiren zihinsel egzersizler de hem alzheimerla mücadelede hem de alzheimera karşı koruyucu olarak oldukça fayda gösterebilecek uygulamalar. Her gün düzenli olarak en az 30 dakika sudoku çözmek hem beyninizi ve hafızanızı geliştirecek hem de ileri yaşlarda alzheimera yakalanma ihtimalinizi azaltacaktır.

3. Bulmaca

Zihinsel egzersizler demişken bulmacayı da unutmamak olmaz. En az sudoku kadar faydasını göreceğiniz bulmaca çözmek, aynı zamanda beyninizi yalnızca tek bir uğraşa alıştırmaktan uzaklaştıracak ve farklı aktivitelerle ilgileneceğinizden çok yönlü destek görevi görecektir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar bir gün sudoku, bir gün bulmaca çözmeye gayret ederek beyninizi aktif bir biçimde çalıştırabilirsiniz.

4. Yürüyüş

Amerika’da ileri yaştaki iki grup üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada iki gruptan biri her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkarılmış, diğer grup ise herhangi bir fiziksel aktivite yapmamıştır. 3 ay sonunda yapılan tetkiklerde yürüyüş yapan grubun hafıza ve beyin fonksiyonlarının geliştiği gözlemlenmiştir. Bu sebepten ötürü ileri yaştaki kişilerin alzheimera yakalanmamak ve beyin ile hafıza fonksiyonlarını geliştirmek için her gün düzenli olarak yürüyüş yapmaları oldukça faydalıdır. İleri yaştaki kişilerin fiziksel aktivitelere başlamadan önce uzman bir hekimden görüş almaları da yararlı olacaktır çünkü ileri yaşta görülebilecek olan diğer farklı rahatsızlıklar fiziksel aktivitelere engel oluşturabilir.

5. Dayanıklılık Egzersizi

Çok yorucu ya da zorlayıcı olmayan bu egzersiz çeşidinde kas grubuna uygun olarak çok düşük kilolarda yük uygulanır. Bu hem bireyin ağrılarını büyük ölçüde dindirir, hem de Alzheimer tehlikesini azaltmaya yardımcı olur.

6. Germe Egzersizi

Germe egzersizleri düzenli olarak yapıldığı takdirde kişilerin alzheimere yakalanma risklerini en aza indirir. Bu egzersizler pasif kuvvet uygulanarak yapılabileceği gibi kişi tarafından aktif bir şekilde de yapılabilir.

7. Gevşeme Egzersizi

Gevşeme egzersizleri hem ağrıları azaltan hem de stresi ortadan kaldıran egzersizler. Bu yüzden Alzheimer tehlikesini de oldukça azalabiliyorlar. Bunun yanı sıra yumuşak doku romatizması bulunan kişiler için de tavsiye edilir.

8. Rahatlama Egzersizi

Rahatlama egzersizleri gerginliği almak, kasları gevşetmek ve en çok da zihni rahatlatmak için harika bir yöntem. Zihnin rahat olması Alzheimer tehlikesini de oldukça azaltabiliyor. Bu yüzden yaşlı bireylerin alzheimera yakalanmaması için rahatlama egzersizlerini düzenli olarak yapması tavsiye ediliyor. Bu egzersiz yönteminde en önemli noktalardan bir tanesi nefesi doğru alıp vermek. Ancak bu egzersizlerin ilk olarak profesyonel bir kişi tarafından yaptırılması gerekir. Sonrasında kişi doğru teknikleri öğrenecek ve kendi kendine de yapmaya başlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.