Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Amalgam Dolgu

Ağız bakımına özen gösterilmediği taktirde bu durumdan en çok etkilenen yer dişlerimizdir. Oldukça sağlam olmalarına aldanmayın keza en ufak bir tatlı yediğinizde vücudunuza ben çürüğüm sinyali veren sızıları hafife almamak lazım. Dişler yediğimiz besin kalıntıları, iyi temizlenmeme ve ağız içi rahatsızlıklarından etkilenerek çürük oluşumu gösterirler. Çürükler zamanla diğer dişlere yayılabilir, ağrı ve sızı verme oranı gittikçe artabilir. Önlem alınmadığı taktirde tedavi yöntemleri zorlu olmaktadır. Bu nedenle ilk etapta ağrı sızı hissedildiğinde doping şeklinde yoğun bir diş bakım tedavisi uygulanmalıdır. Gerektiği taktirde dişler uzman diş hekimi tarafından temizlenmelidir. Tüm bu işlemlerin yetersiz olduğu taktirde ise ilk olarak imdadımıza diş dolguları yetişir.

dis-dolgu

Diş dolguları Amalgam dolgu (metal dolgu), porselen dolgular (kompoziler,simanlar) gibi diş renginde dolgu ve inlaylar (döküm) dolgular olarak ana üç başlığa ayrılır. Hepsinin uygulanma yöntemi farklı olduğu gibi, hepsinin uygulanacağı hastada farklılık göstermektedir. Her birinin olumlu ve olumsuz yönleri bulunurken içlerinde en ince iş gerektiren inlaylar, en estetik görünüme sahip olan porselen dolgular ve en dayanıklı aynı zamanda ekonomik olan amalgam dolgulardır. İçlerinde en çok karşılaştığımız ve ekonomik olması aynı zamanda kolay uygulanabilir olması ile amalgam dolgudur. Amalgam dolgu halk arasında metal dolgu olarak bilinir ve en çok arka dişlere uygulanır. Dayanıklı bir dolgu olan amalgam dolgu yapısında birden fazla bileşen barındırır.

Amalgam dolgu gümüş, bakır ve kalay alaşımının civa ile karışımı ile elde edilir. Bu bileşimin yarısına yakın kısmını oluşturan civa sayesinde bileşim maddeleri sağlam bir şekilde bir arada bulunarak dayanıklı bir madde haline gelirler. Amalgam dolgu uzun yıllardır diş sağlığı sektöründe kullanılmaktadır. Ancak kullanılmaya başladığından beri uzun soluklu bir tartışmanın içinde yer almaktadır. Amalgam dolgu zararlı mıdır? Uzmanlar günümüzde dahi bu konuya kesin bir yanıt verememekle birlite kullanımına devam etmektedir. Hastalar da hakkında bir çok şey duymasına rağmen uzun yıllar kullanışlı oluşu ve ekonomikliği sebebiyle amalgam dolguyu tercih etmektedir.

Amalgam dolgu faydası nedir?

bonding-2

Bahsedildiği gibi içerisinde bulunan civa maddesi nedeni ile amalgam dolgu sağlıksız ibareleri ile duyulmaktadır. Ancak amalgam dolgu zararlı ise bile onu zararlı yapan içerdiği civa değildir. Civa normal şartlarda insan vücuduna ve çevreye verdiği fazlaca zararlar ile bilinir. Ancak amalgam dolgu içerisindeki maddeler ile birleştiğinde civa zarar verme özelliğini yitirmektedir. Dolgu oturana kadar çiğneme ve öğütme ile çıkan civa miktarı yemek ve içeceklerimizden aldığımızdan çok daha azdır. Bu konu üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda civanın zararsız olduğu görüşünü savunmaktadır. Ancak bilim insanları da bu konuda farklı görüşlere sahiptir.

Amalgam dolgu ekonomik olması ile tercih sebebidir. Diğer dolgu maddelerine göre daha daha az işçilik gerektirdiği içinde pratik uygulanmaktadır. Bu yönüyle de maliyetleri düşmektedir.  Amalgam dolgu basınca karşı dayanıklı olduğu için ağız içinde gerçekleşen çiğneme hareketleri sonucu oluşan basınca karşı dayanıklılık göstermektedir. Şekil verilebilir olması da diş yapısı ile uyum sağlamayı kolaylaştırır ve uygulama kolaylığı sağlar. Zamanla matlaştığında parlatılabilme özelliğine sahiptir. amalgam dolgu uygulamasında asit gibi maddeler kullanılmadığı için ve uygulanırken ısı açığa çıkmadığı için diş etine ve dişe zarar vermez. Amalgam dolgu sertlik açısından diş minesi ile uyum gösterir ve diş minesi gibi davranarak dışarıdan gelen zorlayıcı durumlara karşı dayanıklılık gösterir. Amalgam dolgular derin çürüklere karşı uygulanabilirliği yüksek maddelerdir. Ayrıca çürüklerin ediğer dişlere bulaşmasını engelleme özelliğine sahiptir. Amalgam dolgu bir çok dünya diş örgütü tarafından destek görmektedir. Ayrıca ünlü diş hekimleri ‘amalgamdan alınan civa balıktan alınan civadan daha azdır’ ve ‘sadece civa düşünülerek amalgam dolgu yaptırmaktan vazgeçmemeli veya amalgam dolgular söktürülmemelidir’ gibi açıklayıcı yaklaşımlarda bulunmuşlardır.

Amalgam dolgu zararı nedir?

470751885

İyi bir dolgu maddesi ısı ile genleşmemeli ve ısı iletkenliği sağlamamalıdır. Ancak amalgam dolgu içeriği sebebi ile ısı ile genleşme gösterip düşme yapabilirler. Amalgam dolgunuz varsa çok sıcak ve çok soğuk besinler tüketmekten kaçınmalısınız. İyi bir diş dolgusu malzemesinden dişe iyi bir şekilde tutunması beklenmektedir. Ancak amalgam dolgu dişe mekanik olarak tutundurulmaktadır. Diş ile amalgam dolgu arasındaki bağlantı kimyasal olmadığı için amalgam dolgu yine bu sebeple dişten kopma ve düşme gösterebilmektedir. Amalgam dolgu uygulaması sırasında ısı açığa çıkışı olmadığı için diş etilerine ve diğer dişlere zarar vermez ancak amalgam dolgu uygulamasında civa buharı açığa çıkmaktadır. Açığa çıkan civa buharı az miktardadır ancak iç yapıya zarar verme olasılığı vardır. Amalgam dolgu uygulamasından sonra uygulanan dişte ve çevresindeki dişlerde renk değişimi gözlenmektedir. Her ne kadar amalgam dolgu sertlik açısından diş minesi ile uyum sağlasa da estetik açısından iyi bir görünüme sahip olduğu söylenemez. amalgam dolgu yaptıran kişiler bir süre sonra amalgam dolgu yaptırdığı dişlerinin yine çürüdüğünü söyleyebilirler ancak bu durum tamamen amalgam dolgunun rengini dişe vermesiyle ortaya çıkan çürük görüntüsüdür.

Uzmanların, araştırmaların ve diş sağlığı örgütlerinin araştırmalarıyla amalgam dolgu bahsedilen zararları dışında sağlık açısından hayati öneme sahip zararlara sahip değildir. Bu nedenle uzman hekimler tarafından uygulanan amalgam dolgular gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Yalnızca kullanım talimatları doğru ve düzenli uygulanmalıdır. Ayrıca bakımı yaptırılarak ömrü uzatılabilir. Kulaktan dolma bilgilerle amalgam dolgularınızdan kurtulmaya çalışmamanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.