Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ameliyat Sonrası Spor Yapmak Doğru mu?

Çağımızda görülen hastalıkların artması nedeniyle pek çok çözüm yolu geliştirilir. Kremler, haplar, iğneler ve ameliyatlar gibi tedavi için birçok yol vardır. Hastalık nedeniyle olsun güzellik nedeniyle olsun ameliyat masasına yatan insanlar çoktur. Ameliyata karar verme süreci zor olduğu gibi bakım süreci de zordur. Ameliyat sonrası neler yapılmalı ya da yapılmamalı merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ameliyat Olmak

Ameliyat sonrası spor yapmak

Bazı hastalıkların tedavisi için ameliyat kaçınılmaz bir tedavi yöntemidir. Özellikle ciddi hastalıklara sahip kişilerin gecikmeden tedavi olmaları gerekir. Gelişen teknoloji ve tıp ile birlikte ameliyatlar ile hastalıkların tedavisinde büyük başarı elde edilir. Ameliyat öncesi doktorla iletişim halinde olmak hem ameliyatınızın başarı riskini yükseltir hem de ameliyat stresinizi azaltır. Örneğin;

 • Başka tedavi yöntemi var mı?
 • Ameliyatın başarısızlık riski ne?
 • Ameliyat olmazsam ne gibi sonuçlar oluşur?
 • Bu tarz kaç tane ameliyata girdiniz?
 • Başarı oranınız nedir?
 • Ameliyatın yan etkileri nedir?
 • Ameliyat başarısız olursa ne olacak?
 • Hayati bir riski var mı? gibi sorular ile doktorla aranızda güveni oluşturulur. Doktorunuza ne kadar güvenirseniz ameliyata o kadar rahat girersiniz. Stresli olmak ameliyatın gidiş hattını olumsuz etkileyebilir.

Ameliyat olan hastaların deneyimleri birbirinden farklıdır. Bunda hastalığın tipi, doktor, yapılan müdahale gibi pek çok etmen farklılaşmasına neden olur.

Ameliyata Hazırlık Ve Plan Aşaması

Hastanın, ameliyatta neler yapılacağına dair ön bilgisi olması gerekir. Hastanın kendini ameliyata hazır hissetmesi ameliyat aşamasındaki en önemli süreçtir. Bu dönemde hasta yakınlarının destek olması hastayı sakinleştirir. Alternatif yollar varsa araştırmalı ve başka doktorlara danışarak bilgi almak gerekir. Hasta hakları sebebiyle doktorun hastaya ne gibi cerrahi müdahalede bulunacağı hakkında bilgilendirmesi gerekir.

Ameliyat Öncesi Yapılması Gereken Testler

Ameliyat sonrası spor yapmak

Ameliyat sırasında olumsuz bir durumun oluşmasını engellemek adına bu testlerin yapılması hayati önem taşır.

 • Kan testi: Kanama riski, enfeksiyon, kansızlık, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarına bakılır.
 • İdrar testi: Böbreklere ve enfeksiyona bakar.
 • Akciğer röntgeni: Akciğer ve kalbin çalışmasını inceler.
 • Elektrokardiografi: Kalp fonksiyonuna bakar.
 • Bilgisayarlı tomografi.
 • Ultrason testleri.

Ameliyat öncesi hastanın mide ve bağırsaklarının boş olması gerekir. Aneztezi alındığında kusma belirtisi yaşanabileceği için bu önemli bir adımdır. Vücudun kıllardan arındırılması enfeksiyon riskini azaltacağı için alınmalıdır.

Ameliyatta genellikle narkoz verilir. Bu şekilde hastanın acı duyması engellenir. Ameliyat öncesi kişinin narkoza karşı bir tepkisi olup olmadığını ölçmek için alerji testi yapılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Aşamalar

Ameliyat sonrası spor yapmak

Ameliyat olan hasta ilk önce uyandırma odasına alınır ve narkozun etkisi geçene kadar burada kalır. Ameliyatın cinsine göre ya hastanede kalır ya da evine döner. Hastanın bu dönemde ağrılarını dindirmek için ağrı kesiciler verilir.

Ameliyat sonrası hasta;

 • Bol bol dinlenmeli; kendini yormamalıdır. Ameliyat dikişleri zarar görebilir. 1 ay ev işlerinden uzak durmalı. 2 ay boyunca ağır kaldırmamaya özen göstermeli.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmeli; özellikle vitamin ve mineraller içeren yiyecekler ve zengin lif kaynağı olan gıdaları tüketmesi önerilir.
 • Seks; Cinsel ilişkiye girmek için en az 4 hafta boyunca beklenmesi önerilir.
 • Araba kullanmak; 8 haftaya kadar araba kullanmak ameliyat olan kişiye önerilmez.
 • Banyo: Enfeksiyon riskine karşı birkaç gün banyo yapma durumu ertelenebilir.

Ameliyat Sonrası Spor Yapmak

Ameliyat sonrası spor yapmak

Özellikle spora düşkün kişiler ameliyat sonrası kendini kapana kısılmış hissederler. Sürekli evde durmak hareketli insanlara zor gelir. Ameliyat sonrası vücut çok bitkin ve halsiz olduğu için yenilenmesine zaman vermek gerekir. Ameliyat yaralarının zarar görmemesi için spordan bir süre uzak durmak sizin için daha iyi olacaktır. Ameliyat sonrası ortalama 3 ay boyunca spor yapmak önerilmez. Tabi bu durum ameliyatın cinsine göre değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası tedavi süreci devam ettiği ve en az ameliyat kadar önemli bir süreç olduğu için bu dönemde kişinin kendine dikkat etmesi gerekir. Bazen bu tarz dikkatsizlikler ameliyatı boşuna olmuş durumuna getirebiliyor. Bu yüzden doktorunuza danışmadan spor yapmaya başlamayın. Özellikle ağır sporlardan uzak durun. Kısa yürüyüşler ve hafif egzersizlerle spora başlamak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.