Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ameliyatsız Burun Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Estetik ameliyatları son dönemde oldukça popüler olmaya başladı. Genelikle büyük bir kısmını kadınların oluşturduğu insanlar estetiğe eskisinden çok daha sıcak bakıyor. Burun, dudak, göğüs büyütme ve küçülme ameliyatları en çok rağbet gören estetik ameliyatlardır. Estetik bu kadar ilgi görüce bu sektörde gelişmeler yaşanmaya başladı. Artık ameliyat ağrılarına ve stresine gerek kalmadan görünümünüz isteğiniz gibi olabilir. Bu yazımızda ameliyatsız olarak yapılan burun düzeltme işleminden bahsedeceğiz.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

ameliyatsız burun estetiği

Kemikli burna sahip insanlar genelde bundan hoşnut olmaz ve estetik ameliyat yaptırmaya karar verir. Kemik ve nefes alma problemi yaşayan insanların burun ameliyatı olması gerekir. Ancak böyle bir sorununuz yoksa ameliyat acıları çekmeden sizde rahatsız olduğunuz burnunuzu yaptırabilirsiniz.

Ameliyatsız burun estetiği ile burnunda aşırı değişiklikler istemeyen insanlar için uygundur. Dolgu işlemi ile burun ucu ve kontür işlemleri yapılır. Yani aslında ameliyatsız burun estetiği yüz için kullanılan dolgular ile küçük değişiklikler yapılmasıdır. Bu yüzden yüz dolgusu da denilebilir.

Bu işlem adından da anlaşılacağı gibi ameliyatsızdır. Genel anezteziye ihtiyaç yoktur. Bu düzeltme işlemi kalıcı değildir. Belli bir süre sonra yüzün içerisinde dolgular erir ve görüntü eski haline döner. Dolgu yapılması işleme göre değişir ama ortalama 10-15 dakika arasında sürer. Görüldüğü gibi kısa sürede istediğiniz görüntüyü elde etmek çok kolaydır ve beğenmediğinizde dolgunun süresine göre eski haline dönme artısı da vardır. Burun dolgusunda, ”hyaluronik asit” adı verilen en güvenilir ve yaygın olan tıbbi materyal kullanılır. Bu dolgunun kalıcılığı ve hastanın sağlığı açısından çok önemlidir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

ameliyatsız burun estetiği

Bu yöntemde amaç burnu komple değişime sokmak değil, üzerinde küçük değişiklikler yapmaktır. Ayakta tedavi kuralları uygulanır ve acısız bir işlemdir. Burnun çökük ya da yamuk alanlarına ve burun ucuna dolgu uygulaması yapılarak doldurulur. Dolgu öncesi bölgeye özel soğutucu işlem uygulanır ve acı hissedilmesinin önüne geçilir.

Burun dolgusu, bu konuda uzmanlaşmış bir estetik cerrahi tarafından yapılmalıdır. Bu konuda iyice araştırma yapmadan karar vermeyin. Ucuz yapılan ve işin uzmanı tarafından yapılmayan dolgular ciltte büyük problemlere neden olur.

Kullanılan dolgu türüne, miktarına ve kişinin biyolojik gelişimine göre dolgunun kalıcılık süresi değişir. Ancak ortalama 6-18 ay arasında kalıcılık gösterir. Dolgu insan vücudunda kendiliğinden yok olmaya başlar. Hasta isterse bu işlemi tekrarlayabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılabilir?

 • Radikal değişim istemeyenler,
 • Burun ucu düşük olanlar,
 • Hafif kalkık burun isteyenler,
 • Yan profilden şikayetçi olanlar,
 • Cerrahi müdahale istemeyenler,
 • Rahat nefes almak isteyenler,
 • Cerrahi işlem yapmayı düşünüp denemek isteyenler ameliyatsız burun estetiğini yaptırabilir.

Burun Dolgusu Neleri Değiştirir?

ameliyatsız burun estetiği

 • Burun eğrilerinden tamamen ya da kısmen giderilebilir,
 • Burun ucu kaldırabilir,
 • Asimetrik görünümler giderilebilir,
 • Bir estetik sonucu yaşadığınız olumsuzluklar giderebilir,
 • Burun ve dudağın birleştiği yer belirginleştirilir,
 • Burun sırtı düzleştirilir,
 • Burnun alın ile birleştiği yer düzgünleştirilir.

Ameliyatsız Burun Estetiğinin Artıları Nelerdir?

ameliyatsız burun estetiği

 • Acısız olması en büyük artısıdır. Cerrahi bir müdahale olmadığı için bunun yan etkilerini de taşımaz.
 • Ufak dokunuşlar ile hem daha doğal hem de geri dönüşü olan bir yoldur.
 • Kısa sürede uygulama olanağının olması ameliyatsız burun estetiğini cazip hale getirir.
 • Burun eğriliklerinden kurtulmak mümkündür.
 • Burunda valv eğrisinin düzeltilmesine bağlı olarak nefes almada kolaylıklar sağlamak mümkündür.

Ancak çok ciddi nefes alma güçlüğüne neden olan eğrilikler, konka hipertrofilleri gibi anatomik sorunları burun dolgusu düzeltmez.

Burun Dolgusunun Zararları Nelerdir?

Yüz dolgularında geçerli olan yan etkilerin tamamı burun dolgusunu da kapsar. Görülebilecek yan etkiler; alerjik reaksiyonlar, kanama, enfeksiyon, granülom oluşumu gibi belirtiler gözlenebilir. Bu konuda tecrübeli, bilgili ve güvenilir bir hekim tarafından uygulama yapılması oluşabilecek yan etkileri azaltır.

Ayrıca kalıcı burun dolgusu kullanmakta sakıncalıdır. Geri dönüşü olmayan bir yol olduğu için tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Cilt altında eriyen, bilinen ve marka olan ürünler tercih edilmelidir. 5-10 sene kalıcılık vaadi ile dolgu yapmak isteyenlere kesinlikle inanılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.