Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ananas Enzimleri İle Kanser Tedavisi

Son yıllarda sağlık bilimlerinin geldiği noktada, özellikle de “çağımızın vebası” olarak nitelendirilen kanser söz konusu olduğunda son derece başarılı uygulamalar, ilaçlar ve tedaviler görüyoruz. Tıp alanında yapılan her araştırma, her yeni buluş, bizi doğaya biraz daha yaklaştırıyor. Çarenin doğada olduğunu hatta doğanın ta kendisi olduğunu her geçen gün yeniden idrak ediyoruz. Zaten kronik hastalıkların bu denli yaygınlaşmasının en önemli sebebi de doğadan, doğal olandan giderek uzaklaşmamız. Yüzyıllardır geleneksel olarak ilaç niyetine kullanılan pek çok bitkisel ürün, modern tıpta kullanılan ilaçlar için de hem esin kaynağı hem etken madde oluyor çoğu zaman. Bu yazımızda da işte böyle bir bitkiden; ananastan ve ananas enzimleri ile kanser tedavisinden söz edeceğiz.

Enzim Nedir?

Vücudumuz birbirine bağlı pek çok kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi sayesinde çalışır. Bu reaksiyonlar sayesinde vücudumuzun yapı taşları ve çalışması için ihtiyacı olan enerji ortaya çıkar. Canlılarda yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan bu kimyasal reaksiyonların meydana gelmesi ve gerektiği kadar hızlı gerçekleşmesi için bir katalizöre ihtiyaç vardır. İşte enzimler vücudumuzda bu hayati görevi üstlenen, yapısı çoğunlukla proteinden oluşan organik moleküllerdir. Hücre içinde üretilirler ve kimyasal tepkimelerde hücre içinde gerçekleşir. Hangi hücrede hangi enzimin üretileceğinin bilgisi ise genlerde saklıdır. Hücrede enzim üretimi olmazsa, hücre ölür, yeteri kadar üretilmezse bazı metabolik hastalıklar ortaya çıkar. Bütün bu reaksiyonlar, canlının metabolizmasını oluşturur. Her bir reaksiyon, vücudumuzun ihtiyacı olan farklı bir maddeyi ve enerjiyi ortaya çıkarır. Örneğin, sindirim sistemine giren yiyecekler burada parçalanarak vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini ve enerjiyi sağlar ve bu parçalanmayı sağlayan, enzimlerdir. Solunum yoluyla vücuda giren gazlar da yine enzimler sayesinde sentezlenir. Tepkimelere girerek onları hızlandıran enzimler, yapısal olarak bir değişikliğe uğramazlar. Enzimler olmasaydı, vücudumuzda hiçbir reaksiyon gerçekleşmez ya da çok yavaş gerçekleşirdi.

Ananasın Faydaları

Anavatanı Güney Amerika olan ananas, 1500’lü yıllardan itibaren tüm dünyaya yayılmaya başlamış, bugün artık herkes tarafından bilinen ve severek tüketilen bir meyvedir. Meyve, meyve suyu, meyve salatası, kurusu, yoğurt ya da sütle birlikte, daha çok tatlı pozisyonunda kullanımı yaygın olmakla birlikte bazı özgün yemeklerde ve salatalarda da kullanımı giderek artmaktadır. Tropikal bir meyve olmasına rağmen hemen her markette kolaylıkla bulabileceğimiz bu lezzetli meyve, tadıyla bize keyif vermesinin yanı sıra çok daha önemli işlevlere sahip vücudumuz için. Her bitkisel ürün için duymaya alışık olduğumuz “şifa deposu” tanımı, ananasta tam da anlamını buluyor aslında. Hayati öneme sahip besin ögelerinden A, C, D, B6, B12 vitaminleriyle birlikte kalsiyum, magnezyum, demir mineralleri, yüksek su oranı ve lif içeriğiyle sağlığımıza sayısız faydalar sunar. Bütün bunların yanı sıra, yazımızın da konusunu oluşturan enzimleri içermesi sebebiyle modern tıp biliminin, ilaç sektörünün ve yeni tedavi yöntemlerinin gelişmesinde de çok önemli bir yere sahiptir. Bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, kalp ve damar sağlığı, kemik, diş, göz ve deri sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin yanında ve belki de insan sağlığına en önemli katkıyı kanser araştırmaları, kanserden korunma ve kanser hastalığının tedavisinde sağlar.

Ananas Enzimlerinin Kanser Tedavisindeki Rolü

Ananasın bitkisinin kanser tedavisinde etkili olmasının sebebi, sapında ve meyvesinde bulunan çok sayıda vitamin ve minarellerin ama en çok da Bromelain adlı enzimin varlığıdır. Bu enzim proteolitiktir yani proteinleri parçalar. Gerçekten de ananas tüm dünyada bilinen en güçlü bromelain kaynağıdır. Anavatanı Güney Amerika’da, özellikle de Hawai’de geleneksel tıbbın çok önemli bir parçasını oluşturan ananas, dünya genelinde de modern tıpta pek çok hastalığa ait belirtilerin ortadan kaldırılmasında kullanılır. Ananastan elde edilen bu değerli enzimin, kanser tedavisinde hangi yönlerden fayda sağladığından bahsedelim.

1. Sindirim Sistemi İçin Ananas Enzimi

Bromelain, protein sentezi yapan bir enzimdir. Böylece en başta, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yaparak kendini gösterir. Hazmı kolaylaştırır ve gıdalardan en üst seviyede faydalanmamızı sağlar. Ananas, içeriğindeki bromelain enzimine ek olarak bir de zengin lifli yapısıyla sindirim sistemini ilgilendiren mide ve kolon gibi kanser türlerinde de etkilidir.

2. İltihap Önleyici Olarak Ananas Enzimi

Son yıllarda giderek artan bromelain enzimiyle ilgili çalışmalar, bu enzimin antienflamatuar yani iltihap önleyici ve giderici özelliği olduğunu da ortaya koymuştur. Ananas enzimi takviyesi, antibiyotik tedavisiyle birlikte uygulandığında, çok daha yüksek oranda iyileşme sağladığı görülmüştür.

3. Kan Sulandırıcı Etkisiyle Ananas Enzimi

Ananas enzimi bromelain, kan inceltici olarak kullanılmasıyla, kalp-damar hastalıkları üzerinde de son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Kanı incelttiği gibi sümük ve balgam sıvıları üzerinde de inceltici etkisi vardır. Böylece üst solunum yolları enfeksiyonlarında rahatlama sağlar.

4. Ağrı Kesici Olarak Ananas Enzimi

Bromelain enzimi içeren ananas meyvesi ve saplarının Güney Amerika kıtasında geleneksel olarak ağrı kesici olarak kullanılması, modern tıbbı ananasın bu özelliği üzerinde de çalışmaya yönlendirmiştir. Böylece her çeşit kanser hastalığına bağlı olarak meydana gelen ağrıların azaltılmasında iyi bir yardımcıdır.

5. Akciğer Kanseri Tedavisinde Ananas Enzimi

Bromelain enzimi ve kanser ilişkisi üzerine yapılan çalışmalar özellikle akciğer kanseri üzerinde yoğunlaşmıştır. Yakın bir zaman öncesinde başlayan bir diğer çalışma ise bromelain enziminin, ender rastlanan bir kanser türü olan ve yine akciğerleri tutan malign peritoneal mezotelyoma (akciğer zarı kanseri) üzerindeki etkisiyle ilgilidir. Bu çalışmaların sonucunda bromelain enzimi ilave edilen tedavilerde, kanserli hücrelerin yok olma oranının daha yüksek olduğu ve araştırmaların derinleştirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

6. Şişlik ve Ödem Önleyici Özelliğiyle Ananas Enzimi

Kanser tedavilerinde hastaların en önemli şikayetleri arasında özellikle ameliyat ya da kemoterapi sırasında ortaya çıkan komplikasyonlardır. Bu komplikasyonların en sık rastlananı da vücudun değişik yerlerinde görülen ödemler ve şişmelerdir. Bromelain enzimi proteinleri parçalayarak bu şişmeleri önleyecek elemanların sisteme rahatça girebilmelerini sağlar. İltihap önleyici ve su boşaltıcı etkisiyle de iyileşme sürecinde hastaların bu şikayetlerini ortadan kaldırır. Taze olarak ananas tüketilirse hastada iştah açıcı bir etki de yapar ve bu da iyileşme sürecini kısaltan bir etkidir.

7. Bağışıklık Sistemi İçin Ananas Enzimi

Ananasta bulunan Bromelain enzimi, zengin vitamin içeriğiyle immün sistem için de çok önemli bir katalizördür. Besinlerdeki proteini parçalayarak vitamin ve minerallerin gerektiği kadar ve kısa zamanda açığa çıkmalarını sağlar. Güçlü bir bağışıklık sistemi kanser oluşumunu engellediği gibi, kanser tedavisi sırasında da komplikasyonların ortaya çıkmasını ve kanserin diğer organlara yayılımını engeller.

Günümüzde kanser hastalığıyla ilgili çalışmalar, araştırmalar, deneyler ve bunlara bağlı olarak geliştirilen yeni yaklaşımlar, tedavi yöntemleri ve ilaçlar sayesinde, hastalığın tedavisinde oldukça büyük bir ilerleme sağlanmıştır. Kanser tedavisinde artık kişiye özel uygulamalar söz konusudur. Kanser hücrelerinin her insanda zaten mevcut olduğu, kiminde hayatın sonuna kadar hastalık yapmadan yaşadığı, kiminde ise bir sebeple aktif hale gelerek hastalık yaptığı görüşü, bilim insanları arasında giderek daha çok kabul görmeye başlamıştır. Pek çok kronik ve metabolik hastalıkta olduğu gibi doğru beslenme alışkanlıkları ve hareketli bir yaşam biçimi, kanser hastalığından korunmak için de çok önemlidir. Kanser tedavisinde ananas enzimlerinden faydalanmak için en doğrusu meyveyi taze tüketmektir. Bu mümkün değilse, piyasada farklı firmalar tarafından üretilen ananas tabletlerinden istifade edilebilir. Ananasın bilinen zararı yoktur. Fakat kan sulandırıcı ve sindirimi hızlandırıcı etkisi göz ardı edilmemelidir. Bu etkileriyle adet kanamalarını artırabilir ya da ishale sebep olabilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç tedavisi alan hastaların ananas tüketirken kontrollü davranmalarında fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.