Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ANANASIN FAYDALARI NELERDİR?

Tropikal bir meyve olan ananas, inanılmaz tatlı suyu ile canlı bir lezzettir. Amerika’da muzdan sonra en popüler 2. tropikal meyve olarak tüketilmektedir. Asıl sezonu Mart ile Haziran ayları olmasına rağmen, yerel manavlarda tüm yıl boyunca bulabilirsiniz. Ananas merkezi bir çekirdek etrafında meyve tabakasının ardından, çiçek yapraklarına benzer katı yapraklardan meydana gelmektedir. Büyük bir silindirik şekle sahip, pullu yeşil, kahverengi ve sarı kabuklara sahip mavi-yeşil yapraklı ve sarı renkte etli bir tropikal meyvedir. Meyvenin tabanında şeker miktarı daha fazla miktarda bulunmakta ve daha tatlı bir lezzeti barındırmaktadır.

Ananasın sağladığı besin değerleri hakkında bilgi verecek olursak. C vitamini ve manganez bakımından zengin, tropik bir tedavi meyvesidir. Ayrıca diyet lif ve bromelain adlı bir enzimi de barındırmaktadır. İçerisinde bulunan manganez, antioksidan savunması için hayati önem taşımaktadır. Bir diğer faydalarından biri de tiamin ve B vitamini içermesidir. Bu maddeler enerji üretiminde önemli bir role sahiptir. Tüm bu saydığımız besin değerlerine rağmen bir porsiyon ananas sadece 82 kalori içermektedir. Düşük sodyum, sıfır-kolesterol ve sıfır-yağ içermektedir. Ancak 16 gram kadar bir miktar şeker içermektedir.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasa ait genel bir özet geçip bu bilgileri verdikten sonra şimdi de ananasın faydaları, fazla tüketilmesi sırasında oluşabilecek yan etkileri ve son olarak da besin değerleri tablosuna ait bilgileri siz değerli okurlarımız ile paylaşıp, yazımızı noktalayacağız.

1.Serbest Radikaller

G4500077

Serbest radikal olarak isimlendirilmiş bu hücreler zararlı hücrelerdir. Kontrolsüz bir şekilde büyüyerek başta kanser olmak üzere kötü hastalıklara sebep olabilirler. Bu serbest radikaller vücutta serbest halde dolaşmaktadır. Bu durumu önlemenin yolları arasında bol miktarda antioksidan almak gerekir. Alacağınız bol miktardaki antioksidan, bu serbest radikaller ile savaşarak hastalıklardan uzak durmanızı sağlayacaktır. Ananas tüketerek, bu antioksidanları vücudunuza alabilir ve serbest radikaller ile savaşmada vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

2.Soğuk Algınlığı

304621-immune-system

Gribal enfeksiyona dayalı hastalıklar genelde vücut direncinin düşmesi sonucu meydana gelir. Bedeniniz zayıf kalır ve bu tip hastalıklar ile savaşamaz. Bu durumu önlemenin en iyi yolu şüphesiz ki bol miktarda C vitamini almaktan geçer. Bu ihtiyacınızın bir kısmını ananas tüketerek sağlayabilirsiniz. Sonuç itibari ile C vitamini alımı ile hastalıklar ile daha iyi savaşarak, grip ve öksürüğün önüne geçebilirsiniz.

3.Kemikler

ll

Günlük belirli miktarlarda ananas tüketerek manganez ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 73’ünü karşılayabilirsiniz. Manganezin bol miktarda tüketilmesi de kemik sisteminizin daha güçlü bir hale gelmesini sağlayacaktır.

4.Makula Dejenerasyonu

 eyes_02

Yetişkin insanların görme yetisinin azalması, okumada ve tanımlamada bazı sorunlar yaşamasına makula dejenerasyonu denir. Göz sağlığınızı korumak için beta-karotene ihtiyacınız vardır. Beta-karoten ihtiyacınızı da ananas tüketerek sağlayabilirsiniz.

5.Sindirim Sistemi

Be-healthy-at-work

Daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak için ananas tüketimine özen gösteriniz. İçerisinde yer alan bromelain enzimi, C vitamini ve diyet lifi ile birlikte sindirim sisteminizi güçlendirecek ve daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olacaksınız.

6.Hipertansiyon

Risk-Factors-For-Heart-Disease-High-Blood-Pressure-700x395

Yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, kan basıncının kontrolsüz bir şekilde artması sonucu meydana gelir. Hipertansiyon rahatsızlığının önüne geçmek için ise vücudunuzda bulunan potasyum seviyesini arttırmalı ve sodyum seviyesini düşürmelisiniz. Ananas tüketerek bu işlemi sağlayabilirsiniz.

7.Cilt

MODEL RELEASED.

Ananasın cilde olan etkilerini alt paragraflar halinde inceleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Akne tedavisinde ananas önemli bir role sahiptir. İltihaplı ve akneye sahip olan ciltlerde içten ve dıştan bir tedavi olarak ananası önerebiliriz. Bromelain, iltihap önleyici bir enzimdir ve C vitaminin etkilerini arttırmaktadır.

Daha kırışıksız ve genç bir cilde sahip olabilmek için ananas tüketmeniz gerekmektedir. Bu tropikal meyve vücudunuzdaki kolajen sentezini arttırmaktadır. Hızlı miktarlarda üretilen kolajen sentezi de daha sıkı ve esnek bir cilde sahip olmanızı sağlar. İçerisinde bulunan C vitamini ve amino asitler de hasar görmüş cilt hücrelerinizin daha hızlı bir şekilde onarılmasını sağlamaktadır. Ananas suyunu cildinize sürünüz. 10 dakika beklettikten sonra yıkayınız. Böylece göz çevresinde ter ve diğer nedenler ile biriken asidik özelliğe sahip maddelerin etkisinden korunmuş olursunuz.

Ayaklarınızda oluşan çatlaklardan ananas yardımıyla kurtulabilirsiniz. Ananasın doğası gereği kolajen sentezini arttırması ve peeling özelliği ile ayaklarınız için doğal bir fırçalayıcı özellik gösterecektir. Bu da ayaklarınızda oluşan nasırlı ve sert derinin atılmasını, daha düzgün, pürüzsüz ve yumuşak bir ayak yapısına sahip olmanızı sağlayacaktır.

A vitamini eksikliği tırnaklarınızın kurumasını ve kırılganlığını arttırmaktadır. Daha da kötüsü B vitamini eksikliğinde ise tırnaklarınızın kırılmasına ve çatlakların oluşumuna sebebiyet verecektir. Bu durumu önlemek için herhangi bir ilaca ihtiyaç duymayacaksınız. Bol miktarda ananas tüketerek bu vitamin eksikliğinizi tamamlayacak ve daha sağlıklı tırnaklara sahip olacaksınız.

Saç dökülmesini önleyen en önemli unsurlardan biri de C vitaminidir. Ananas tüketerek C vitamini ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilir ve saç dökülmesinin önüne geçmede tıbbi desteğe gerek kurmadan sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Çatlamış dudaklar için doğal bir tedavi olarak ananası kullanabilirsiniz. Ananas, hindistan cevizi yağı ile birlikte tüketildiğinde cilt nemlendirici ve besleyici özelliklere sahip olmaktadır. Çatlak dudaklarınızı nemlendirecek ve bu çatlaklara son verebilmek için bu karışımın tüketilmesine önem göstermeniz gerekmektedir.

Parlak bir cilde sahip olabilmek için, cildinizde bulunan gözeneklerin temizlenmesi gerekmektedir. Bu ihtiyacı sağlamak için sizlere bir karışım önereceğiz. 3 çorba kaşığı ananas suyu, 1 adet yumurta sarısı ve biraz sütü karıştırıp, cildinize sürünüz. Kuru cilt üzerinde birkaç dakika bekletiniz. Son olarak ılık su ile yıkayınız. Daha nemli ve parlak bir cilde sahip olduğunuzun farkına varacaksınız.

Ananasın bu faydalarından bahsettikten sonra, fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsetmeden önce ananası tüketebileceğiniz yöntemlerden bahsetmek istiyorum.

Ananası meyve salatasına ekleyebilir ve o tropikal lezzeti meyve salatanızdan elde edebilirsiniz. Rendelenmiş rezene, kıyılmış ananas ve kaju fıstığını karıştırarak tavuğun yanında harika bir yan ürün elde edebilirsiniz.

Kıyılmış karides, rendelenmiş zencefil, biraz zeytinyağı ve doğranmış ananası karıştırıp marul ile servis ederek bir karides salatası elde edebilirsiniz.

Fazla Ananas Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Ananasın bilinen pek bir yan etkisi olmamasına rağmen, aşırı miktarlarda tüketilmesi belirli hasarlar verebilir. Olgunlaşmamış ananas yemeniz kusmanıza sebep olabilir. Çok miktarda ananas tüketiminde dudaklarınızda, yanaklarınızın iç kısmında ve dilinizde şişme ve hassasiyet meydana gelebilir. Hassasiyet bir sıkıntı teşkil etmez ve birkaç saat içerisinde geçer. Ancak şişme durumunda deri döküntüsü ve kurdeşen meydana gelebilir. Bu durum ananasa alerjiniz olduğu anlamına gelmektedir. Bu yüzden ilk olarak doktorunuza danışınız. Fazla miktarda C vitamini alımında bir sakınca yoktur. Çünkü idrar atımı sırasında fazla miktardaki C vitamini atılır. Ancak atılmadan önce ishal, bulantı, kusma ve kas ağrısına sebep olabilir.

Böylece ananasın faydaları ve fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerine ait bilgiler verdikten sonra, son olarak besin değerlerine ait bir tabloyu sizler ile paylaşıp yazımızı bitireceğiz. Umarız vermiş olduğumuz bilgiler sonucu ananasın önemini bir kez daha anlamış olursunuz.

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 50
 • Toplam yağ: 0,1 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 109 mg
 • Karbonhidrat: 13 g
 • Diyet lifi: 1,4 g
 • Şeker: 10 g
 • Protein: 0,5 g
 • A vitamini: 58 IU
 • C vitamini: 47,8 mg
 • Kalsiyum: 13 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 12 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.