Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ananasın Zararları Nelerdir?

Ananasları, salataların içinde, meyve suyu olarak ve garnitürlerin içinde de tüketmekteyiz. Ananas, içermekte olduğu C vitamini ve mineralleri sayesinde oldukça yararlı bir meyvedir. O yüzden doktorlarımız ve sağlık uzmanları kişilerin ananas yemesi için teşvik etmektedir.

Ancak, ananas sandığımız kadar yararlı değildir. Ananas, bazı kişilere oldukça zararlıdır. Ayrıca çok tüketilmesi sonucu da birçok sağlık sorununa da neden olabilmektedir. Ananasın sizlere yapacak olduğu bu kötü etkileri yok etmek için korunmanın yöntemleri de bulunmaktadır.

Bir normal boyuttaki ananas yaklaşık 70-80 kalori arasındadır. Ananası kesmeden önce bir iki gün boyunca oda sıcaklığında bekletmeniz gerekmektedir. Bu en sağlıklı yoludur. Aksi takdirde ise, ananasın zararlarından etkilenebilirsiniz.

Ananasın Zararları Nelerdir?

Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi ananas birçok açıdan kişileri kötü etkileyebilmektedir. Çok tüketilmesi veya kişilerin bağışıklık sistemlerine göre bazı kötü yan etkilere sebebiyet vermektedir. Aşağıda sizlere vermiş olduğumuz zararlarının ve bu kapsamda sizlerde oluşacak olan belirtileri bulabilirsiniz.

1.Alerji

alerji-mevsimi

Ananas tüketimi bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ananas, kişilerde alerjik reaksiyonları oluşturma özelliklerine sahiptir. Ve tetikleyici özellikleri ile kişileri oldukça kötü etkilemektedir. Çoğunlukla ananas reaksiyonları, herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden birkaç saat içinde düzelecektir. Ancak birkaç saat içerisinde düzelmeyen reaksiyonlara sahipseniz vakit kaybetmeden tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Ananas alerjisi sonucunda oluşan belirtiler ise şunlardır; Aşırı hassasiyet, dudaklarda şişme ve boğazda bir karıncalanma hissi.

2.Kan Şekeri Düzeyleri

b6e25d7d6aa4d26f_480x270

Kan şekerini kötü olarak etkilemesi ananasın ciddi yan etkilerinden biridir. Yapılan araştırmalar sonucunda ise, ananasın kan şekeri seviyesini yükseltiği tespit edilmiştir. Bu tabii ki bazı komplikasyonlara da neden olmaktadır.

Ananasın içerisinde doğal şekerler oldukça yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Ve bu nedenle, ananas bizlerin vücudundaki kan şekeri düzeylerini yükseltmektedir. Çoğu meyve karbonhidrat içermektedir ve bu tarz meyveler de kan şekeri düzeylerini artırabilir. ½ ananas içerisinde 15 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Kan şekeri düzeylerinde farklılıkların oluşması sonucunda oluşan belirtiler ise şunlardır; Baş ağrısı, artan susuzluk ve sık idrara çıkma durumlarıdır.

3.Bromelain Tepkileri

bq3I2_1455024194_5807

Bromelain ananas suyunda ve ananasın gövde içinde bulunan bir enzimdir. Yapılan araştırmalar kapsamında bu enzimin, ananası tükettiğimiz zaman vücudumuzda reaksiyonlara sebep olduğu tespit edilmiştir.

Bromelain vücut tarafından bazı antibiyotikleri absorbe edip miktarını artırmak yeteneğine sahiptir. Bromelain kan inceltici özelliği ile, çok tüketildiği zamanlarda kanama riskini artırabilir.

Bromelain tepkileri sonucunda oluşan belirtiler ise şunlardır; Bulantı, ishal ve hazımsızlık sorunlarıdır.

4.İlaç Etkileşimleri

drug-interactions

Ananas yememeniz ile birlikte ilaçların belirli türleri ile etkileşim olabilmektedir. Bu artan yan etkileri ise diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Taze ananas amoksisilin ve tetrasiklin gibi bazı antibiyotikler ile birlikte kullanıldığında bu antibiyotikler, neden olduğu yan etkilerinde bir artışa neden olmaktadır.

İlaç etkileşimleri  sonucunda oluşan belirtiler ise şunlardır; Amoksisilin belirtileri; göğüs ağrısı, burun kanamaları, titreme, ateş ve kimi zaman baş dönmeleri gibi belirtilerdir.

5.Dişlerinizde Meydana Gelen Hasarlar

fft2mm1854446

Ananas, sağlıklı ve lezzetli bir meyve olmasına rağmen, diş duyarsızlaşmalarına veya diş çürümelerine neden olabilir. Ananas gibi yüksek asitli olan bir meyve tüketildiğinde ağızda kimyasal bir süreç başlamaktadır. Bu diş etlerinizin yumuşamasına neden olur ve diş çürüklerine yol açar.

Dişlerinizde meydana gelen hasarların sonucunda oluşan belirtiler ise şunlardır; Diş ağrısı ve sıcak veya soğuk gıdalar sonrasında dişlerinizde oluşan aşırı hassasiyet durumlarıdır.

6.Ağızdan Alerji Sendromu

polen alerjisi tedavisi

Ağız alerji sendromu toz ve polen gibi havadaki parçacıklara karşı gelişen bir alerjidir. Bu alerji türleri özellikle bahar aylarında kişileri daha çok etkilemektedir. Vücudun bağışıklık sistemi polen ya da başka herhangi bir alerjiden yani ananas proteinlerinden dolayı da oluşmaktadır. Kimi kişilerde ortaya çıkmakta olan bu durum kişilerde aynı polen alerjilerinin belirtilerini göstermektedir. Bunun bir sonucu olarak, reaksiyonlar vücudu kötü etkilemektedir.

Ağızdan alerji sendromu sonucunda oluşan belirtiler ise şunlardır; Bir ananas tükettikten sonra bazen dil üzerinde tahriş ya da kaşıntılar meydana gelebilmektedir.

7.Olgunlaşmamış Ananas

Olgunlaşmamış ananas yemek veya bir olgunlaşmamış ananas suyu içmek kimi zamanlar tehlikeli olabilir. Yapılan araştırmalar kapsamında ise olgunlaşmamış ananas yemek kişilerde ishal ve şiddetli kusma gibi sorunlara neden olmaktadır. Olgunlaşmamış ananas yemenin kişiler için oldukça zehirli olduğu bilinmelidir. Bu yüzden bu durumda iseniz, acilen tıbbi bir destek almanız gerekmektedir.

8.Deri Tahrişi

alerji-kasintisi

Bromelain sonucunda dudaklarınızın ve boğazınızın şişmesine neden olabilmektedir. Yazımızın öncesinde sizlere bu belirtilerden bahsetmiştik. Bu reaksiyonlar genellikle hafif ve geçicidir. Ancak bazı insanlarda bu belirtiler uzun süreli olabilmektedir. Çok ananas tüketmek ananasa duyarlı ekstra şişmiş dil, cilt döküntüleri, ürtiker ya da solunum sorunları gibi ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Ve bu belirtiler kimi kişilerde çeşitli alerjilere neden olabilmektedir. Ayrıca oluşan kanama bozuklukları da aynı zamanda cildinizi kötü etkileyerek, cildinizin renginde değişikliklere neden olabilmektedir.

Ananasın Zararlarından Korunmak İçin Neler Yapmamanız Gerekmektedir?

Ananasın zararlarından kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey, ananasın taze ve olgun olmasına dikkat etmenizdir. Ne yazık ki, ananas dışarıdan bakılarak olgunluğu ve tazeliği anlaşılan bir meyve değildir. Bu yüzden ananas alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar ise, yaprakları ve ananasın tabanıdır. Olgun ananasın yapraklarının ortasındaki bir yaprağı çektiğinizde kolaylıkla çıkıyorsa, bu meyveyi gönül rahatlığı ile yiyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Tabanı ise, yumuşak olmalıdır. Ancak, ananasın gözde kısmı tabanı kadar yumuşaksa, bu ananasın bayat olduğu anlamına gelmektedir ve tüketmemeniz gerekmektedir. Ayrıca ananası seçerken, büyük olanları seçmeye özen gösteriniz. Bu gövde kısmının daha fazla olduğu anlamına gelmektedir.

Ananasın zararlarından korunmak için ise, çok fazla tüketmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Günde bir adet ananas tüketmek sizlere zarar vermeyecektir. Ancak bu durumun kişiden kişiye değiştiğini unutmayınız.

Ananasın doğru saklanması ve kesilmesi de sizleri olası zararlarından da koruyabilmektedir. Bunun için ise, ananası soğuk ortamlarda saklayınız. Ancak ananası çok bekletmeden tüketmeniz gerekmektedir.

Ananasın tepesini ve alt kısmını kesmeniz ile birlikte, kabuklarını ayırarak meyve kesme işlemini yapınız.

Limona alerjiniz varsa, ananas kullanımınıza dikkat ediniz. Hamilelik döneminde ananas yenmemeli gibi uyarılar yapılsa da, tıbbi bir anlamda herhangi bir zararın olmadığı da anlaşılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.