Anemi hastalığı, halk arasında kansızlık adı ile bilinen hastalıktır. İnsan vücudunun büyük bir bölümü kandan oluşmaktadır. Kan damarlarımızda akan ve tüm organlarımızda, vücudumuzun her yerinde dolaşan sıvıdır. Kansızlık olarak da anılan anemi hastalığının adı geçtiğinde, akla gelen ilk durum, vücutta yeteri kadar kan dolaşmaması sorunu olur. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Kansızlık, yani anemi, kanın miktarı ile ilgili değil, kanın içerisinde bulunan maddeler ile ilgilidir. Kanın içerisinde alyuvarlar ve akyuvarlar bulunmaktadır. Bunlara kısaca kan hücreleri de denilir. Bu kan hücrelerinin ayrı ayrı, çok önemli görevleri bulunmaktadır. Kansızlık denilen hastalık ise, kırmızı kan hücrelerinin yeteri kadar üretilemiyor olmasından kaynaklanmaktadır. Yani anemi hastası bir kişinin kanında, yeterli miktarda kırmızı kan hücresi bulunmamaktadır.

Peki kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin miktarının bu kadar önemli olmasının arkasındaki sebep nedir? Kırmızı kan hücreleri, vücudumuzdaki en önemli görevlerden biri ile sorumludur: oksijen taşımak. Oksijeni, vücudumuzun tamamı, yani organlarımız uzuvlarımız, beynimiz, tüm her şey için bir nevi yakıt görevi görmektedir. Oksijen sayesinde, organlarımız işlevlerine devam etmektedirler. Kırmızı kan hücreleri ise, kan aracılığı ile tüm vücuda bu oksijeni taşırlar. Bu nedenle anemi yani kansızlık hastalığı, kırmızı kan hücrelerinin yerine getirdiği oksijen taşıma işleminin gerektiği gibi yerine getirilememesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle, anemi hastalığı, vücudun geri kalanının işlevini gerektiği gibi yerine getirmesini engellemektedir.

Anemi, yani kansızlık hastalığı, vücuttaki demir eksikliği nedeni ile oluşmaktadır. Demir minerali, vücudumuzda kırmızı kan hücrelerinin üretiminde kullanılmaktadır. Vücutta yeterli miktarda demir minerali olmaması, kansızlığa davetiye çıkarmaktadır. Bunun çözümü ise demir minerali içeren besinler tüketmekten ve gerekli tıbbi yardımı almaktan geçmektedir. Fakat tüm bunları yapmak ve gerekli önemleri alabilmek için, öncelikle hastalığın teşhisinin konulması gerekmektedir. Bunun için ise, kansızlığın yani aneminin ne tür belirtileri olduğunu, anemi hastalığının kişi üzerinde ne tür izler bıraktığını bilmeniz gerekmektedir. Kansızlığın belli başlı özellikleri, hastalığın belirlenmesini kolaylaştırmaktadır. Eğer birazdan sayacağımız maddelerin bir ya da birden fazlası sizde bulunuyor ise, anemiden şüphelenmeye başlayabilirsiniz. İşte aneminin belirtileri!

1.Yorgunluk ve Halsizlik

Anemi hastalığının en belirgin özelliklerinden birisi, kişinin gün içerisinde oldukça yorgun hissetmesine yol açmasıdır. Normal olarak bir kişi, eğer gün boyunca çok yorucu bir iş yapmadı ise, enerjisini harcamamış olması ve günün kalanında rahatlıkla işlerini halledebilmesi gerekir. Fakat bir kişide kansızlık varsa, o kişi gün içerisinde hiçbir şey yapmamış olsa dahi yorgun hissetmeye başlar. Bu belirtiye aynı zamanda halsizlik de eklenmektedir. Yorgun ya da halsiz hissettiğinizde genelde hasta olduğunuzu ve bunlara bir hastalığın neden olduğunu düşünüp yatıp dinlenirsiniz. Eğer bu yorgunluk ve halsizlik durumuna anemi hastalığı sebep oluyor ise, yorgunluğunuz dinlenmekle geçmeyecektir. Bu durum aynı zamanda kişinin çalışma verimliliğinin de düşmesine neden olacaktır. Normalde rahatlıkla yapabileceğiniz işleri ya da eylemleri, bu hastalık nedeni ile olması gerektiği gibi yerine getiremeyebilirsiniz. Aynı zamanda kansızlık, kişide baş dönmesi de yapabilmektedir. Tüm bu belirtiler ayrı ayrı çok bir şey ifade ediyor gibi gözükmeseler bile, birleştirildiğinde anemi gibi tehlikeli bir duruma işaret edebilirler.

2.Soluk Cilt Rengi

4. Cilt sağlığı

Bu belirti, anemi hastalığını anlayabilmek için oldukça basit bir yöntemdir. Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği, kişinin tüm vücudunda dolaşan kan, cildin de soluk gibi gözükmesine neden olacaktır. Bu durum aslında sık sık karşılaşılabilir. Fakat genelde soluk bir cilt rengi direk olarak kansızlığa işaret etmektedir. Cildin doğal ve sağlıklı bir renkte olması kan ile alakalıdır. Aynı zamanda, kansızlığı olan kişilerde, sık sık üşüme gibi bir durum da gözükmektedir. Cildin solgunluğuna dair olan işaret bu belirti ile birleştirilebilir. Kan, tüm vücudumuzda damarlar aracılığı ile dolaşarak, vücut ısısının da korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle anemi hastası olan kişilerin sık sık üşüme nöbetleri geçirmeleri olağandır. Ayrıca bu belirti, direk olarak anemi hastalığına işaret edebileceği için, dikkatli incelenmelidir. Bu sayede hastalığın teşhisi yapılabilir ve buna yönelik tedavi başlatılabilir. Ayrıca aneminin cilt üzerinde bıraktığı bir diğer iz ise, tırnaklardadır. Anemi hastalığı olan kişilerin tırnaklarının şekli kaşık şeklini almaya başlar. Sağlıksızlığa işaret eden bu duruma ek olarak, tırnaklarda çatlamalar meydana gelmeye başlar. Yapısında değişiklik başlayan ve sağlıksız bir hal alan tırnaklar, anemi hastalığının işaretçisidir.

3.Fiziksel Aktivitelerdeki Zayıflık

halsizlik-neden-olur

Anemi hastalığının, kandaki kırmızı kan hücreleri miktarı ile ilgili olduğunu söylemiştik. Vücutta oksijenin organlarımıza taşınması ile görevli olan bu kan hücrelerinin sayısındaki azlık, oksijenin vücuda yeteri kadar dağıtılmayacağı anlamına gelmektedir. Peki bu durum ne tür sonuçlar doğurur? Bu durumun yarattığı sonuçlar, direk olarak anemi hastalığı belirtisi olarak sayılabilir. Öncelikle, yeteri kadar oksijen ile beslenmeyen organların işlevlerinde aksamalar meydana geleceği açıktır. Örneğin kansızlığı olan bir kişi, merdiven çıkma ya da yürüme gibi çok basit eylemler sonucu bile nefes nefese kalacaktır. Çünkü yeterli miktarda oksijen ile beslenmeyen organlar, akciğerlere daha fazla oksijen sinyali verecektir. Fakat akciğerler ne kadar oksijen alsalar da taşıyacak hücre olmadığı için, bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle en basit fiziksel aktivitelerde bile zorlanma başlayacaktır. Bu durum aneminin getirdiği en büyük zararlardan sayılabilir.

4.İştahsızlık

Yapılan araştırmalar, anemi hastası kişilerin iştahsızlık ile de karşılaştığını ortaya koymuştur. Bu durum her ne kadar anemiye direk olarak işaret etmese de, diğer belirtiler ile birlikte gözüktüğü takdirde, anemiden dolayı olduğuna dair kesin bir yargıya varılabilir. Burada sıkıntılı kısım ise, aneminin demir eksikliği nedeni ile meydana gelmesidir. Demir minerali ise gıdalardan elde edebileceğimiz bir mineraldir ve iştahsızlık bu mineralden gerektiği kadar tüketmemize engel olabilmektedir. Bu nedenle iştahsızlık durumu, aklınızda anemi hastalığına dair bir soru işareti bırakıyor ise, direk kontrollerinizi yaptırmalısınız.