Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ANEMİ NEDEN OLUR?

Bu hastalık, kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliğinde gelişen bir durumdur. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin önemli bir parçasıdır. Eğer çok az seviyede veya anormal kırmızı kan hücrelerine sahipseniz, vücudunuzdaki hücreler yeterince oksijen alamayacaktır.

Anemi en yaygın olarak görülen kan hastalığıdır. Kadınlarda, çocuklarda ve kronik hastalıkları bulunan insanlarda anemi görülme ihtimali yüksektir. Hatta aneminin bazı çeşitleri hamileliği ve bebeği olumsuz yönde etkilemekte ve doğum zamanını değiştirebilmektedir. Doğurganlık zamanlarındaki kadınlar, hamilelik sırasındaki hormonal değişikliklere ve adet döngüsü sırasındaki kan kaybına daha hassastırlar. Ayrıca ilerleyen yaşlardaki yetişkinlerde kötü beslenme ve diğer sağlıksal sorunlardan dolayı anemi riski daha da artışa geçer. Dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Anemi Neden Olur?

Genel olarak bakıldığında 400’den fazla anemi türü bulunmaktadır. Ancak bu farklı anemi türleri 3 ana başlık altında incelenmeye konulmuştur.

1.Kan Kaybı

kan

Kırmızı kan hücreleri, kanama sırasında kaybolmaya uğrayabilir. Tespit edilemeyen bir şekilde ve uzun sürelerde gerçekleşen bu kan kaybı anemiye sebep olan etmenlerdendir. Oluşan bu kronik kanamaların en yaygın şekilde görülen sonuçları aşağıdaki gibidir.

 • Hemoroid, gastirit, ülser, midede iltihap oluşması ve mide kanseri gibi midesel sorunlar,
 • Aspirin veya ibuprofen gibi ülser ve gastrite sebep olan steroid içermeyen ve iltihap edici olmayan ilaçların kullanımı,
 • Kadınlarda menstruasyon döneminde veya doğum esnasında aşırı miktarda kan kaybı gibi sebepler kan kaybı başlığı altında incelenebilen anemi sebepleri arasındadır.

2.Kan Hücresi Üretimi

hamilelikte-anemi

Bir diğer anemi sebebi de kırmızı kan hücrelerinin üretiminde meydana gelen aksamalardır. Bu tip bir anemide çok az sayıda kırmızı kan hücresi üretilir veya üretimi sırasında çıkan hatalardan dolayı bu süreç düzgün bir şekilde işlemez. Bu üretimde meydana gelen aksamaların sebebi ise kırmızı kan hücreleri üretimi için gereken mineral ve vitamin eksikliğidir.

3.Demir Eksikliği

1412047016_kan-hucreleri

Demir vitamininin eksikliğinde de oluşan durumlardan biri kansızlıktır. Kemik iliği, hemoglobin üretebilmek için demire ihtiyaç duyar. Hemoglobin de kırmızı kan hücrelerinin vücut organlarına oksijen taşımasını sağlar. Yeterli miktarda demir alınmaması, kırmızı kan hücreleri için gerekli olan hemoglobinin yeterli miktarlarda üretilmemesi anlamına gelecektir.

4.Vitamin Eksikliği

c-vitamini-eksikligi

Bu durum B12 vitamini ve folatın eksikliğinde oluşur. Bu 2 tipteki vitamin çeşitleri kırmızı kan hücreleri üretiminde gereklidir. Bu yüzden B12 ve folat bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi kan hücrelerinin üretimini kolaylaştıracaktır.

5.Kemik İliği ve Kök Hücreler

kemik-iligi

Bu 2 tipte meydana gelen çeşitli problemler, vücudun yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretimini engelleyebilir. Bazı kök hücreler, kemik iliğinde bulunabilir türdedir ve miktarlarının çok az olması durumunda, bu hücreler diğer çeşitli kanser hücreleri ile yer değiştirmeye başlamaktadır. Sonuç olarak bu durum ile alakalı olarak kırmızı kan hücrelerinin üretimi durmakta ve zararlı durumlar ortaya çıkmaktadır.

Anemi Belirtileri Nelerdir?

Sahip olunan anemi hastalığının ilerleme seviyesine ve hastalığın durumuna göre çok çeşitli belirtiler oluşabilmektedir. Bunlar arasında halsizlik, soluk bir cilt, hızlı ve düzensiz kalp atışları, soğuk eller ve ayaklar, baş ağrısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve hırıltı oluşumu gibi semptomlar tıp dünyasında, anemi işaret olarak görülmektedir.

Ancak bu belirtiler diğer hastalıklar ile de ilişkilendirilir türde belirtilerdir. Bu yüzden diğer hastalıklar ile arasındaki farkı daha net bir şekilde sonuçlandırılacak olan tıbbi destek ve tedavi işlemlerinin yapıldığı, sağlık kuruluşlarına gitmeniz gerekmektedir. Bir doktora görünerek hastalığın ne olduğunu, sebebini, nasıl tedavi edilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ancak belirtiler ortaya çıktıktan hemen sonra bir doktora gitmeniz, erken tanı tedavilerindeki iyileşme oranlarının daha hızlı ve sağlıklı gerçekleşmesinden dolayı tercih edilmesi gereken yöntem olmalıdır.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Sebepsiz bir yere kendinizi yorgun hissetmeye başlamışsanız bir doktor randevusu almanın zamanı gelmiştir. Demir eksikliği veya vitamin eksikliğinde meydana gelen anemi çeşitleri çok daha yaygın bir şekilde meydana gelmektedir. Ayrıca halsizliğin veya yorgunluğun tek sebebi anemi değildir. Bu yüzden herhangi bir zamanda kendinizi yorgun hissetmeniz, anemi olduğunuz anlamına gelmemektedir. Ancak düşük hemoglobin seviyesinden dolayı kan veremiyorsanız bir doktor randevusu alınarak kontrol yapılması sizlerin sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Derhal bir doktora görünerek hastalık teşhisi için muayene olabilirsiniz.

Anemi Risk Faktörleri Nelerdir?

Aneminin pek çok risk faktörü bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Belirli vitaminlerin alınmaması durumunda demir eksikliği meydana gelecektir. Bu durum da kansızlığa sebep olacak olup, bu durumu oluşturan vitamin eksiklikleri ise B12 vitamini ve folattır.
 • Bağırsak düzensizliklerinin olması, ince bağırsaktan besleyici maddelerin alınmasını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca ince bağırsak bölgesinden ameliyat veya cerrahi bir operasyon yapılmak suretiyle yapılan işlemler de anemi riskini arttırmaktadır.
 • Henüz menopoz geçirmemiş olan bayanlarda, demir eksikliğine bağlı kansızlık oluşma ihtimali diğer bayanlara göre daha fazladır. Bunun sebebi adet dönemlerinde meydana gelen büyük miktarlardaki kan kaybıdır.
 • Hamilelik sırasında demir eksikliğinden dolayı meydana gelen anemi riski artmaktadır. Bunun sebebi ise hemoglobin kaynaklarınızdan bebeğinizin de faydalanacak olmasıdır.
 • Aile geçmişinde anemi hastalığına sahip olan kişilerin bulunması, sizlerinde anemi olma riskinizi arttırmaktadır.
 • Belirli enfeksiyonlar, kan hastalıkları, alkoliklik, toksik maddelere maruz kalma ve kırmızı kan hücreleri üretimini durdurarak anemiye sebep olacak ilaçların kullanılması da bu hastalığın risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Anemi Komplikasyonları Nelerdir?

Herhangi bir tehdit oluşturmayan, pek çok sayıdaki anemi komplikasyonu aşağıdaki gibi 3 maddede sıralanacak olursa;

 • Yorgunluk: Anemi hastalığının seviyesi ilerledikçe çok daha yorgun ve gündelik işlemlerinizi yapamaz hale gelirsiniz.
 • Kalp Sorunları: Anemi çok hızlı ve düzensiz kalp atışlarına sebep olmaktadır. Kandaki oksijen eksikliğinden dolayı, hücrelere yeterli oksijen taşınamaz. Bu açığı kapatmak için kalp tarafından daha fazla kan pompalanır. Böyle bir durumun sonucu olarak da kalp atışları hızlanır.
 • Kan Kaybı: Çok fazla kan kaybından dolayı meydana gelen kansızlık, anemi hastalığının ciddileşmesine ve bu durumun devamında baygınlıklara ve ölüme sebep olabilir. Ancak çok nadir olarak gerçekleşen bir durumdur.

Anemi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Anemi teşhisi yapabilmek için sırası ile bir fiziksel teste, kan testine ve kırmızı kan hücrelerinin boyutunu ve şeklini belirleyecek birtakım testler yapılır.

 • Fiziksel Test: Doktorunuz tarafından kalp atışlarınız ve nefes alıp vermenizin dinlendiği testleri içerir.
 • Kan Testi: Bu aşamada kan sayınız tespit edilerek kansızlık yani anemi teşhisi yapılmaya çalışılır. Hemoglobin miktarları sayılarak eksiklik varsa belirlenir. Genel olarak erkeklerde 40-52 yaşları arası, bayanlarda ise 35-47 yaşları arası kansızlık meydana gelmektedir.
 • Kırmızı Kan Hücreleri Testi: Bazı kırmızı kan hücreleriniz alışılmadık şekillere, boyutlara ve renge sahip olabilir. Bu durumun gözlenmesi de hastalığın teşhisini yapma da büyük önem taşımaktadır.

Anemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın sebebi büyük ölçüde demir eksikliğinden kaynaklandığı için tedavi yöntemleri arasında demir takviyesi tercih edilmektedir. Demir içeren tabletlerin alınması vücudunuzdaki demir seviyesini eski haline getirecektir. Ancak bu tabletlerin aç karnına alınması gerekir. Bu şekilde daha iyi absorbe edilme imkanı bulur. Aksi takdirde yemeklerle birlikte alınması durumunda mide bulantılarına sebep olmaktadır. Ayrıca aşağıda verilen besinlerin tüketilmesi demir eksikliğini gidermede yardımcı olacaktır.

 • Kırmızı et,
 • Koyu yeşil, lifli sebzeler,
 • Kurutulmuş meyveler,
 • Demir içerikli gevrekler

Ek olarak C vitamini takviyesi de demirin daha iyi absorbe edilmesine katkı sağlar. Hatta demir içeren tabletler tüketiyorsanız, bunun yanında bir de C vitamini takviyesi yapmanız demirin daha iyi ve verimli bir şekilde emilip, kullanılmasını sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.