Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anemiye İyi Gelen Yiyecekler

Halk arasında “kansızlık” olarak adlandırılan anemi, kandaki hemoglobinin azalması olarak tanımlanır. Hemoglobin, kandaki kırmızı kan hücrelerine (alyuvar) bulunur ve oksijenin vücutta taşınmasını sağlar. Alyuvarlara kırmızı rengini veren de yine hemoglobindir. En sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan anemi, en fazla demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Folik asit ve B 12 vitamini eksikliği de aneminin sebepleri arasında sayılır. Kadınlarda daha sık rastlanır. Çocuklar, hamile ve emziren kadınlarla, uzun süre ağrı kesici ve aspirin kullanmak zorunda olanlar, risk altındadır. Anemi hafife alınacak basit bir hastalık değildir. Başka önemli hastalıkların bir belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Anemi, başlangıçta belirti veren bir hastalık değildir. İleri safhaya ulaştığında, halsizlik, çarpıntı, dudaklarda ve ağız kenarında çatlaklar, saç dökülmesi, tırnaklarda bozulma gibi belirtileri görülür. Hastalarda toprak yeme gibi tuhaf eğilimler görülebilir. Çocuk anemilerinde, gelişimde gecikme, öğrenmede güçlük görülmektedir. B 12 vitamini eksikliğine bağlı gelişen anemilerde ise, el, ayak ve bacaklarda uyuşma, kilo kaybı, ishal, unutkanlık ve depresyon, önemli belirtilerdir. Yeterli demir alımı sağlamayan diyetler, hemoroid, sindirim sistemi ya da adet dönemlerinde aşırı kanamalar sonucu, aşırı alkol tüketimi, doğum kontrol hapı kullanımı gibi durumlarda da anemiye rastlanır. Demir eksikliği, vücuttaki demir depoları yeterince doluncaya kadar, en az 6 ay; düzenli ilaç ve sağlıklı bir beslenmeyle tedavi edilmelidir.

Anemiye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Sakatat

arnavut ciğeri

Hayvansal gıdalar en zengin demir kaynaklarıdır. Bitkisel besinlerde az miktarda demir vardır ve insan vücudu bunun çok az bir kısmını alabilir. Demir eksikliğine bağlı anemiler özellikle kadınları tehdit eden bir durumdur. Hamilelik, emzirme, adet dönemlerinde kadınlar ciddi miktarda demir tüketirler. Kaybettikleri demiri yerine koymak için özellikle bu dönemlerde beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Sakatatlar güvenilir yerlerden alındıkları taktirde hem hesaplı hem de çok besleyici ürünlerdir. Hijyenik şartlar sağlanmadığı zaman, parazit sorununa sebep olabilecek sakatatlar, demir açısından son derece değerlidir. Ciğer, en çok tercih edilen sakatattır. Protein ve mineraller açısından da zengin bir kaynak olan ciğer, ızgara olarak tercih edilmelidir. Kolesterol sorununuz yoksa ayda 2-3 defa ciğer tüketmeniz çok faydalı olacaktır. Çocuklarınıza da güvenle yedirebilirsiniz.

2- Kırmızı Et

Soya Soslu biberli bonfile

B12 vitamini düzeylerinin düşük olması da anemiye sebep olabilir. B12 vitamini takviyesiyle tedavi edilebilen bu çeşit anemi şikayetlerinde kırmızı et tüketimi önem kazanır. Kana rengini veren hemoglobin, etlerde de renkleri belirler. Kırmızı et, rengi beyaz olan kümes hayvanları ve balıklara oranla daha fazla B12 içerirler. Haftada 3-4 öğün mutlaka kırmızı etli bir menü tüketmek gerekir. Koyu yeşil sebzeleri etle birlikte pişirmek de besin değerlerini artırmanın iyi bir yoludur.

3- Sebze

kofteli-kasarli-turlu-kalorisi---resimli-yemek-tarifleri

Sebzelerde, hayvansal gıdalara nazaran çok az demir vardır. Üstelik vücudumuz bu demirin çok az bir kısmını kullanabilir. Sebze olmadan sağlıklı bir beslenme olamayacağına göre, pişirme yöntemleri ve bazı katkılarla, sebzelerdeki demiri en iyi şekilde değerlendirebiliriz. Örneğin, salatalara bol limon sıkarak, yeşilliklerdeki demirden en iyi şekilde faydalanabiliriz. Çünkü C vitamini, demir emilimini hızlandırır. Sebzeleri hayvansal gıdalarla birlikte pişirmek de demir emilimini artıran bir yöntemdir. Yumurtalı ıspanak buna en güzel örnek. Yoğurt ise, ıspanakla birlikte yendiğinde demir emilimini azaltır. Süt ve süt ürünlerini ara öğünlerde tüketmeye çalışın. Brokoli, biber, Brüksel lahanası, domates, patates gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler C vitamini yönünden zengin sebzelerdendir. Bu sebzeleri de etli pişirmek, besin değerlerini artırır.

4- Meyve

meyveler

Meyveler kansızlığa çare olacak kadar B vitaminleri ya da demir içermezler. Fakat C vitamini içerirler ve C vitamini, demirin vücutta emilimini artırır. Özellikle limon, portakal, greyfurt gibi turunçgiller yüksek C vitamini içerikleriyle kan yapımında görev alırlar. düzenli kullandığınız ilaçlar varsa, greyfurt konusunda biraz dikkatli olmanızda fayda var çünkü greyfurt bazı ilaçların etkisini azaltır. Greyfurt yemeden ya da suyunu içmeden doktorunuza danışmalısınız. Elma, ayva, çilek gibi meyveler salatalarla birlikte de tüketilebilir.

5- Kuru Baklagiller

fasulye-piyazı

Baklagillerde kırmızı ete kıyasla çok az demir vardır ve vücut tarafından daha az emilir. Kuru baklagiller, C vitaminli sebzelerle birlikte tüketilirse biyoyararlılıkları artar. Maydanoz, marul, domates ve limonlu salata kuru baklagillerle birlikte tüketilmelidir. Etle pişirmek de kuru baklagillerin değerini artırır. Mutfağımız kuru baklagil yemekleri yönünden oldukça zengindir, kullanımları konusunda zorluk çekmeyiz. Etli kuru fasulye zengin bir demir kaynağıdır. Kuru fasulye ve nohut gibi zor pişen baklagiller, 1 gece suda bekletilip, haşlama yapmadan ve besin yönünden zengin suyu dökülmeden pişirilmelidir. .

6- Kuru Üzüm

besni-uzum

Sağlıklı bir enerji kaynağı olan kuru üzüm, antioksidan bakımından zengin olan fenoller içerir. Üzümün tazesi, fenoller bakımından daha zengindir ama, her mevsim bulmak mümkün değildir. Tatlı ihtiyacını da karşılayacak bir şeyler aradığınızda, kuru üzüm, kuru kayısı, dut kurusu gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Kuru üzüm, demir bakımından en zengin kurutulmuş meyvelerden biridir. Kuru üzüm yemek, hem demir eksikliğinden kaynaklanan anemi tedavisine yardımcı olur hem de kansızlık belirtisi olan halsizlik ve yorgunluk için enerji desteği sağlar. Kuru meyvelerdeki enerjinin büyük oranda şekerden geldiğini unutmadan, porsiyonları belirlemek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.