Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anestezi Farkındalığı Nedir? Gerçek Mi? Yalanı Mı?

Anestezi farkındalığı nedir? Sorusu özellikle Youtube gibi video paylaşım platformlarında son yıllarda üzerine sıkça videolar yapılmış konulardan biri olarak dikkat çekmektedir. Bu videolarda çoğunlukla konunun korkutucu olan kısmı üzerinde durulsa da esasen bu kısımların ne kadarının gerçek ve ne kadarının yalan olduğu izleyiciler tarafından pek bilinmemektedir. Bu yüzden bu yazıya öncelikle anestezi kavramından başlamak daha doğru olacaktır.

Anestezi altında olmak, ameliyat öncesinde hastaya verilen ilaçlar yardımıyla, hastanın ameliyat süresince yapılan cerrahi müdahaleyi ve acıyı hissetmediği durum için kullanılan tabirdir. Anestezi farkındalığı veya anestezik farkındalık ise, ameliyat süresince hiçbir şey duymaması ve hissetmemesi gereken hastanın o esnada olanları fark etmesi ancak hiçbir tepki verememesi durumudur.

Bu konu üzerine yayınlanmış bazı içeriklerde, dünyanın en korkunç olayı gibi aktarılan anestezik farkındalıkla ilgili gerçek tam olarak nedir? Tüm bu korkutucu iddialar doğru mu, yoksa sadece abartıdan mı ibaret?

Anestezi Farkındalığı Nedir?

Bir cerrahi operasyona veya ameliyata başlarken, hastanın bilincini kapatacak ve ağrı hissini ortadan kaldıracak olan ilaçlar verilir. Bu ilaçların başarısız olduğu durumlarda anestezi farkındalığı denilen durum oluşur. Başka bir deyişle, hasta uyanır ancak vücudu ilacın etkisiyle hâlâ felç durumundadır. Bu yüzden, cerrahi işlemler de dâhil, ameliyat esnasında gerçekleşen olayların farkında olur ve ameliyat sonrasında da bunların büyük kısmını hatırlar. Ancak burada ufak bir fark vardır: Hasta, ameliyat sırasında doktorların seslerini duysa bile her vakada acıyı hissetmeyebilir. Bunun nedeni ise, ameliyattan hemen önce verilen ağrı azaltıcı ilaçların dozunun iyi ayarlanıp ayarlanmamasına bağlıdır. Yani hasta ameliyatta uyansa bile, sadece sesleri duyarak da bu süreci atlatabilir.

Çok nadir olarak ise, hasta anestezi farkındalığını hem sesleri duyarak hem de cerrahi işlemin verdiği acıyı hissederek geçirebilir. Bu tür bir durumda hasta yine anestezi doktoruyla herhangi bir şekilde iletişime geçemez, gözlerini açamaz ve herhangi bir yerini kıpırdatamaz.

Son olarak şunu da eklemek gerekir: Bazı hastalar ameliyattan hemen önce narkoz verilme esnasında hissettikleri şeyleri, ameliyattan sonra anestezi farkındalığı yaşadıkları şeklinde yorumlayabilmektedirler.

Anestezi Farkındalığı Ne Sıklıkta Gerçekleşir?

Anestezik farkındalığı iddia edilenin aksine çok nadir yaşanılan bir durumdur ve süresi ile şiddeti hastandan hastaya değişkenlik gösterir. Anestezi farkındalığını tecrübe edenleri büyük kısmı baskı hissi yaşadıklarını ifade etmektedirler. Kabaca bir rakam vermek gerekirse, genel anesteziyle yapılacak ameliyatların sadece binde birinde kısa süreli anestezi farkındalığı yaşandığı tahmin edilmektedir. Bu nedenle, hastaların şiddetli farkındalık deneyimlerinin olağandışı olduğunu anlamaları da oldukça önemlidir.

Hastaların Anestezi Farkındalığından Dolayı Ameliyattan Korkması Doğru Mu?

Çok düşükte olsa anestezik farkındalık olasılığının olması, ameliyat olması gereken hastalar için kesinlikle bir engel olmamalıdır. Unutmamak gerekir ki günümüz tıbbında ameliyatların varlığı anestezi olmadan mümkün değildir.

Günümüzde anestezi teknoloji, anestezi alanındaki sıkı eğitim ve standartlar ve tıptaki gelişmelerden dolayı geçmişe oranla çok daha güvenlidir. Bununla ilgili 1999 yılında yayımlanmış bir raporda da anestezinin 1980’lerin başında olduğundan yaklaşık 50 kat daha güvenli olduğu belirtilmektedir.

Anestezi Farkındalığını Önlemek Mümkün Mü?

Anestezi farkındalığını önlemek için özellikle son yıllarda çok ciddi bilimsel araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Şu an ABD ve gelişmiş ülkelerin çoğunda ameliyat sırasında hastanın bilinç derinliğini ölçebilen beyin izleme cihazları mevcuttur. Yapılan araştırmalara göre bu cihazlar, anestezistlerin hastanın farkındalık riskini azaltmasına ve ameliyat boyunca hastayı gözlem altında tutmasına önemli katkı sağlamaktadır.

Tıbbi cihazların yanı sıra ameliyat olacak hastaların ameliyattan önce anestezistleriyle iletişim kurmaları da çok önemlidir. Hastanın korkularından anestezi uzmanına bahsetmesi gerekir. Ayrıca hastanın yaşam şekli, alışkanlıkları, alkol ve sigara tüketimi, kullandığı ilaçlar ve varsa alerjileri hakkında anestezi uzmanına önceden bu bilgileri sunması da oldukça önemlidir. Bu sayede ameliyat sırasında oluşabilecek birçok tersliğin de önüne geçilebilmektedir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.