Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anevrizma Ameliyatı

Anevrizma Ameliyatı Nedir?

Anevrizma genel olarak insan vücudunda yer alan damarlarla ilgili ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Yani, insan vücudunda bulunan damarların zayıf bir noktasında balonun ortaya çıkması durumuna verilen isim. İnsan vücudunda yer alan damarların zayıf olması doğuştan ya da daha sonra ortaya çıkabilir. Anevrizma gibi bir sağlık sorunu tedavi edilmediği sürece büyük risk oluşturur. Anevrizma patlayıp, iç kanama sebebiyle ölüme neden olabilir. Bunun için ilk olarak anevrizma ameliyatının yapılması gerekir. Anevrizma tedavisindeki tek yöntem açık ameliyat. Hastada 5 ya da 5,5 cm’ den daha büyük aort damarında anevrizma bulunduğunda ve anevrizma sorununun belirtileri ortaya çıktığı zaman ameliyat uygulanır. Yine anevrizmanın rüptürü gibi bir durumda da cerrahi uygulama yapılır. Cerrahi olarak onarım temel olarak anevrizmalı damar bölümünün yapay bir damarla değiştirilir. Vücuda yerleştirilen yapay damar, aort damarı ebatında bir boru şeklinde teflondan yapılmış bir malzeme. Yapay damar aort damarının normal kısmına dikilir. Açık cerrahi ameliyatında anevrizma standart bir tedavi olarak kabul edilir.

Anevrizma Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Anevrizma ameliyatını olmadan önce, anevrizmanın yeri, büyüklüğü ve yanında yer alan organlarla ilişkisi, ultrasononografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yapılması gerekir. Anevrizma ameliyatı, büyük ve önemli olduğu için, daha önceden birkaç ünite kan ve plazma hazırlanması gerekir. Anevrizma ameliyatına girecek hasta ameliyat öncesinde gece aç kalması lazım.

Anevrizma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anevrizma ameliyatlarında uygulanan açık cerrahi klipleme operasyonu ya da endovasküler tedavisi hastaya uygulanır. Endovasküler, yani kapalı tedavi damarın içerisinden cerrahi bir operasyon yapılır. İki farklı operasyonda kanıtlanmış ve uzun dönemde başarılı sonuçlar elde edilen tedavi yöntemleri.

İlk olarak iki farklı operasyonun hangisinin hastaya uygulanacağını belirlenir. Hangi operasyonun hastaya uygulanacağını belirlerken önemli olan nokta, anevrizmanın hangi yönteme daha yakın olduğunun tespit edilmesidir. Buna ek olarak, aynı zamanda anevrizmanın yeri, boyutu, diğer damarlara olan mesafesi, damarın bu kısımdaki dokularla ilişkisi, damarın akım özellikleri, hastanın genel durumu, hastanın diğer farklı hastalıklara sahip olup, olmamasına göre özellikler de incelenir. Bu operasyonda gelişen ve yaygın bir kanı, anevrizma tedavisinde kapalı operasyonun yapılması daha iyi olur. Genel olarak endovasküler tedavinin tercih edilmediği durumlarda açık cerrahi klipleme operasyonu tercih edilir. Ameliyat gövde ve katındaki anevrizmalar için genel anestezi altında yapılır. Bacakta ve kolarda yapılan anevrizmalar lokal ve bölgesel anestezi ile yapılır.

Anevrizmanın üzerinde yer alan deri ve kas tabakası açılır, anevrizmanın sorunlu olduğu damar bulunur. Çevresinde yakın olan dokulara zarar verilmeden, tedavi edilir. Daha sonra anevrizmanın başlangıç ve sonuna kan akımı geçici bir şekilde kesilir. Pensler konulur ve anevrizma duvarı açılır. İçerisinde yer alan kan ve pıhtı temizlendikten sonra, anevrizmanın yukarında ve aşağısında sağlam damar bölümlerinde suni damar dikilir. Karın ve gövdede yer alan anevrizmalar, dışındaki alanlarda suni damar yerine, bacaktaki yüzeysel toplardamarlardan biri kullanılır. Daha sonra kan akımını kesen pensler bu alandan kaldırılır ve kan dolaşımının tekrar aktif hale gelmesi sağlanır. Dikiş hattı üzerinde kısa bir kanama olabilir, bu kanama kısa bir süre sonra durur. Kanama tamamen durduktan sonra, dokular tekrar kapatılır. Bazı durumlarda anevrizma damar duvarında yer alan bir alanda balonlaşmış ise, sadece o noktada yama yapılır.

Anevrizma Ameliyatında Ortaya Çıkabilecek Durumlar

Anevrizma ameliyatının bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Hastaların büyük bir çoğu yaşlı ve farklı hastalara sahip olduğu için, belirli bir dengede tutulan vücut yapısında ameliyat sonrası sistem bozulabilir. Bazı durumlarda kesi yeri ile ilgili kanama ve enfeksiyon olabilir. Daha büyük komplikasyonlar da ameliyat sonrasında meydana gelen akciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, felç, inme ve kalp krizi oluşabilir. Aynı zamanda damarlarda tıkanma ortaya çıkabilir.

Ameliyat Sonrasında Hastanın Bakımı

Anevrizma

Ameliyat sonrasında hastanede yaklaşık olarak 7 ya da 10 gün daha yatış gerekebilir. Bunun için ilk birkaç gün hastalar yoğun bakımda kalır. Komplikasyon gelişen hastaların hastanede kalma süresi duruma göre uzayabilir. Hasta taburcu olduktan sonra tam olarak iyileşme süreci 1 ya da 2 ay sürebilir. Ameliyat sonrasında hastaların kontrolü yapılması gerekir. Ameliyat sonrasında hastanın yaşam tarzında değişikliklerin yapılması gerekir. Özellikle sigaranın tamamen bırakılması, kolesterol ve yağ içeriği düşük olan besinlerin tüketilmemesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.