Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri Nelerdir? Ne Yapılmalı?

Tansiyon, kalpten pompalanan kanın damar duvarına çarpma basıncının artması veya azalması ile açıklanır. Genellikle tansiyon değeri yetişkin bir bireyde 90 ile 140 arasındaki (veya 9 ile 14) ölçüm normal olarak kabul edilir. Ani tansiyon krizleri daha çok esansiyel hipertansif hastalarda nadir olması beklenen bir durum olmakla birlikte yüksek tansiyon hastalarında %90’a varan sıklıkta görülür. Strese bağlı yüksek tansiyon ve beslenme şekli nedeniyle ani tansiyon yükselmesine daha sık rastlanır.

Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri Nelerdir?

tansiyon ölçümü

Oldukça önemli bir sağlık problemi olan tansiyon yükselmesi, uzun vadede ölümcül sonuçları olan hastalıklardan biridir. Özellikle teşhisi konmayan ve tedavi edilmeyen tansiyon hastalarının hem böbrekleri hem de kalp damar sağlığı durumdan olumsuz yönde etkilenir. Yüksek tansiyon kan basıncı 180/110 mmHg seviyelerine kadar yükselmedikçe zor belirti veren bir hastalıktır. Tansiyonun verdiği belirtiler halk arasında çoğunlukla dikkate alınmaz. Kendini gösteren belirtiler takip edilirse tedaviye başlamanız ve gerekli doktor kontrollerine uymanız beklenir.

Tansiyon yüksekliği sonradan yaşa bağlı gelişebileceği gibi aileden genetik yatkınlık iletimi ile de gelmiş olabilir. Aile tarihçesinde tansiyon hastalığı var ise kişinin doğru zamanlarda kontrollerini yaptırıyor olması bazı olumsuz sonuçların önüne geçebilir. Tansiyon yüksekliği gibi bir probleminiz olmasa bile herhangi bir belirtiye veya ailede hikayesine rastlanır bir durum söz konusu ise zaman zaman ölçüm yaptırmak gerekir.

1. Kalp ağrısı

Yüksek tansiyonu olan kişilerde en sık rastlanan belirtilerden biri de kalp ağrısıdır. Kalp ağrısı nefes darlığı ve bunalma duygusu ile birlikte gelebilir.

2. Baş ağrısı ve baş dönmesi

Aniden yaşanan kısa süreli baş dönmeleri, denge ve koordinasyon kaybı gibi belirtiler yüksek tansiyona işaret ediyor olabilir. Genelde griple veya migrenle ilişkilendirilen baş ağrılarının nedeninin araştırılması gerekir. Tansiyon, beyin ile doğrudan ilişkilidir. Kontrolsüz tansiyon yüksekliği; düşünme, hatırlama ve öğrenme yeteneğini de olumsuz etkiler.

3. Halsizlik

Tansiyon hastalarında görülen belirtilerden biri de halsizliktir. Durgun ve dalgın olan hastanın tansiyonu aniden yükseldiğinde yatma ve uyuma eğilimi gösterebilir. Kan akışında azalma meydana geldiği için hareket kabiliyetinde de yavaşlık oluşabilir.

4. Bacaklarda şişlik

Vücuduna yeterince sıvı almamış olan tansiyon hastasının bacaklarında ödem görülmesi gayet doğaldır. Bacaklarda hatta ellerde dahi su tutulmasının yaşandığı durumlarda tansiyon yüksekliği için ölçüm yaptırmanız gerekebilir.

5. Çift veya bulanık görme

Gözde meydana gelen çift görme, bulanık görme ve kan lekeleri keşfetme gibi durumlar diyabetli ve yüksek tansiyon hastalarında görülür. Yüksek tansiyon kişide görme bozukluğuna dahi neden olabilir. Bu nedenle gözde meydana gelen belirtileri doğru anlamak gerekir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

kalp

Tüm belirtileri taşıyorsanız ve tansiyonum aniden yükselirse ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, öncelikle sakin kalmanız tavsiye edilir. Daha sonra sırası ile önce evde yapılabilecek yöntemler uygulandıktan sonra doktora baş vurarak ilaç tedavisine başlanır. Özellikle yüksek tansiyon nasıl düşürülür diye evham yapanlar için uyulması gereken birkaç basit yöntem bulunur:

  • Sağlıklı yaşam kurallarını benimsemek ve düzenli olarak spor yapmak
  • Düzenli olarak evde kan basıncını izlemek ve not etmek
  • Kan şekerini, kan kolesterol ve idrar albümini seviyelerini kontrol ettirmek
  • Belli aralıklarla göz muayenesi olmak
  • Vücut kitle indeksini hesaplamak ve gerekli ise kilo vermek
  • Ödem atılması için bol sıvı takviyesi yapmak ve düzenli beslenmek
  • Stresten uzak, sakin bir yaşam sürmek

Kısacası tansiyon yükselmesine ne iyi gelir diye düşünmeden evvel sağlıklı bir hayat sürdüğünüzden emin olmanız gerekir. Ani tansiyon yüksekliği durumunda birden bire gelişen baş ağrısı ve burun kanaması gibi sağlık sorunları ile baş ederken dikkatli olmanız gerekir. Egzersiz, su ve doğru beslenme ile kolayca kontrol altına alınabilen tansiyon, özellikle şişman kişiler ve diyabet hastaları için sorun teşkil eder. Sigara ve alkol tüketimi bulunan kişilerde gece tansiyon yükselmesi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Dolaşım sistemini baştan aşağı etkileyen kalbin kanı doğru basınç değerleri arasında iletemiyor olması tansiyona bağlı kalp krizi ve felce dahi neden olabilir. Tüm bunları önlemek adına ideal kilo ve beslenme şekli diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi tansiyon için de önemlidir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Kaynak 5

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.