Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aniden Gelen Bayılma Hissi Neden Olur?

Durduğunuz yerde birden gözleriniz kararmaya başlıyor ve her an bayılacak gibi hissediyorsanız ve baş dönmesi yaşıyorsanız bunun birçok farklı nedeni olabilir ve asla ihmal edilmeye gelmez. Nöroloji uzmanları, sebepsiz yere ya da belirli bir hastalığın bulunmadığı durumlarda baş dönmesi, bayılma hissinin yaşanmasının ciddi rahatsızlıkların gizli habercisi olabileceğini önemle vurguluyor. Eğer siz de tüm bunları günlük hayatınızda yaşıyorsanız, konuyla ilgili belirtileri ve ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ani Bayılma Hissini Ne Şekilde Yaşıyorsunuz?

Detaylara geçmeden önce kısaca aniden yaşadığınız bayılma hissetme durumunu nasıl yaşadığınıza bir bakalım.

  • Sabahları kalktığınızda uzun süre sabit ayakta kalma durumunda birden göz kararması ve bayılma hissi yaşıyorsanız muhtemelen düşük tansiyona bağlı bir durum söz konusudur. Bildiğiniz gibi gece uykusuna yattığımız zaman biz uykuda olsak bile metabolizmamız çalışmasına devam eder ve gece boyunca tüm işlevlerini gerçekleştirir. Örneğin; uyuyor olsak bile sabaha kadar yediklerimizi sindirir hatta belirli bir oranda kalori harcarız. Böyle olunca da eğer akşam yemeğinizi çok düşük kalorili ya da tansiyonunuzu düşürecek şekilde beslendiyseniz (limon, sarımsak, yoğurt, ayran gibi) sabah kalktığınız zaman tansiyonunuz düşer ve bayılma hissine kapılırsınız. Hatta bazı durumlarda bayılırsınız bile.
  • Güneşin hayatımızdaki yaşam kaynaklarından biri olmasının yanı sıra güneş ışınlarının zararlarını da hepimiz biliyoruz. Fazla güneş ışınları birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi bayılmalara da sebep olur. Güneş ışığına öğlen saatlerinde (12 ile 4 arası) uzun süre maruz kalırsanız ani bayılma durumu yaşayabilirsiniz.
  • Eğer görme sorunlarınız varsa veya yeni ve eskisine göre daha yüksek numaralı bir gözlük edindiyseniz, gözlüğe alışana kadar baş ağrısı, baş dönmesi ve bayılma hissini yaşarsınız. Belirli bir zaman sonra gözleriniz gözlüğünüze alışıp şikayetleriniz geçmez ise tabii ki doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Aniden gelen bayılma hissi bazı kişilerde; asansör, bodrum katları gibi kapalı veya karanlık ortamlarda görülebilir. Bazı kişilerde ise aşırı heyecan, stres, korku, panik hali gibi duygu durumlarında da görülebilir. Günlük yaşantınızda sıklıkla bu hisle karşı karşıyaysanız yine mutlaka bir nöroloji ve psikiyatri uzmanına başvurmanız gerekir. Ayrıca bazı kişilerde kalabalık ortamlara girince de bu hissin yaşandığı bilinir.
  • İğne korkusu olanlar ve kan görünce aniden panikleyen kişiler de bayılma hissine kapılabilir, baş dönmesi, görmesi bulanıklaşabilir.

Ani Bayılma Hissi Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Vertigo: En çok bilinen ve yaygın olarak ayrıca sinsi ve anlaşılması güç olduğu için uzun süre gizli kalan vertigo hastalığında görülür. Tıp biliminde, uzayda yalancı hareket hissi olarak adlandırılan bu durum kişiyi ciddi ölçüde rahatsız eder. Bu gerçek baş dönmesi hissini eğer sık sık yaşıyorsanız ve akabinde bulantı, kusma, terleme ve dengesizlik gibi şikayetleriniz varsa mutlaka bir nöroloji ve KBB birimine başvurun.

Hamilelik: Hamile kadınlarda hormon seviyelerinin hızla değişimine bağlı olarak ve hareket etme yoğunluğuna göre de halsizlik ve bayılma hissi sıklıkla görülür. Tekrar belirtelim ki olağan dışı bir durum ya da sürekli olarak görülen belirtilerde mutlaka doktora başvurmalısınız.

Denge Bozukluğu: Tam anlamıyla aniden baş dönmesi hissini bu durumda yaşamış olursunuz. Diğer durumlarda olduğu gibi bir mide bulantısı, kusma isteği, soğuk terleme durumu söz konusu olmaz. Eğer bu şekilde bir bayılma hissi şikayetiniz varsa hemen hastanelerin dahiliye veya kardiyoloji birimine başvurun.

Kalp Rahatsızlıkları: Ani baş dönmesi hissi, kalbin hızlı bir şekilde çarpması ve göz kararması beklenmedik kalp rahatsızlıklarının belirtilerinden biri olabilir. Ayrıca kulakta çınlama da baş dönmesinin yanında hissedilebilir. Bu gibi bir duruma ilerleyen yaşla birlikte daha sık rastlanıyorsa hemen bir doktora gidilmelidir.

Bunların dışında dengesiz beslenme, panik atak, migren, hipoglisemi, beyin damar hastalıkları, farklı psikolojik ve kronik sebepler da ani bayılma hissine sebep olabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi sık tekrarlanan ve rahatsız edici boyutlarda bir şikayetiniz varsa ya da herhangi bir hastalık geçirdiyseniz, ameliyat olduysanız mutlaka beklemeden doktora başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.