Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anjina

Anjina Nedir?

Tıp dilinde anjina pektoris olarak bilinen anjina oksiyen ve yeterli miktarda kan alamayan kalbin görevini yerine getirememesinden kaynaklanan bir ağrıdır. Anjina bir kalp hastalığı değil sadece kalp hastalığından kaynaklanan bir belirtidir. Bu belirti de diğer kalp hastalıklarının çoğunda olduğu gibi kalp damarlarındaki daralmalardan ya da tıkanmalardan meydana gelir. Kalbe giden oksijenin azalması anjinaya yol açar. Bu sebeple kalpte sıkışma, baskı ve ağırlık hissi, daralma ve aşırı ya da hafif göğüs ağrısı şeklinde kendini belli eder.

Anjina kalbinizde bir sorun olduğunun en bilindik göstergelerinden biridir. 3 farklı çeşit anjinadan bahsedebiliriz. Bunlar stabil, anstabil ve prinzmetal anjinası olarak isimlendirilir. Stabil anjina, göğüste meydana gelen ağrıların uzun süre devam etmesidir. Genellikle kalp kasının aşırı oksijen ihtiyacı olduğu, spor ya da aşırı yorulacak işlerle uğraşan kişilerde ve stres sebebiyle meydana gelir. Hastalığın erken dönemlerinde kendini pek hissettirmeyen bir tarafı olsa da ilerlediği zaman anstabil anjinaya dönüşebilir bunun sonucunda da anjina kalp spazmı, kalp krizi hatta kalp yetmezliği gibi ağır sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle herhangi bir belirtide doktora başvurulması ve erken teşhis önemlidir.

Anstabil anjina ise isminden de anlaşıldığı gibi göğüste meydana gelen ağrıların düzensiz bir şekilde kendini göstermesidir. Bu anjina türünde ağrılar stabil anjinaya göre çok daha şiddetli ve uzun süreli olabilir. Kalp kaslarının görevini yerine getiremediği durumlarda kalp kası hücrelerinin yavaş yavaş ölmesi ile birlikte kalp krizi, kalp spazmı ve ritim bozukluğu gibi sonuçlar doğurabilir.

Son olarak prinzmetal anjinada göğüste meydana gelen ağrıların değişiklik gösterdiği anjinadır. Genellikle kalp damarlarının aşırı derecede daralması ve tıkanmasından kaynaklanır. Aynı zamanda kalp kapakçığı rahatsızlığı bulunan kişilerde ve kalp kası kalınlığı artan kişilerde görülme olasılığı fazladır.

Kalp Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Anjina Neden Olur?

Yazının başında da belirtildiği gibi aşırı güç gerektiren spor ya da işler sırasında meydana gelebilir. Bu ağrının şiddeti ve süresi anjinanın türüne göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda ağrı ilerleyerek sol kolda da meydana gelebilir. Belli durumlarda ağrı tamamen ortadan kaybolurken ağrıyı tetikleyen spor ve işlere devam edildiği sürede tekrar kendini gösterebilir. Bunun yanı sıra ağrı haricinde iç daralması, terleme, nefes almada güçlük çekme gibi belirtileri de vardır. Bu tür efor sonucu ortaya çıkan anjina, efor anjinası olarak bilinir. Genellikle yürüyüş ve sporda kendini gösteren anjina ABD’de vitrin hastalığı olarak bilinir.

Anjinanın bir diğer nedeni de soğuk havalardır. Soğuk sebebiyle damarlar büzülerek daralma ve tıkanma anjinayı tetikler bunun sonucunda soğuk anjinası denilen anjina ortaya çıkar. Bunun yanı sıra aşırı stres ve heyecan gerektiren işlerde kalp oksijen ihtiyacının artması ile anjina ortaya çıkma olasılığı artar.

Tüm bunları yanı sıra dinlenirken hatta uyurken bile anjina belirtileri ortaya çıkabilir. Kan basıncına bağlı olarak artar ya da azalır. Son olarak yalancı anjina denilen anjina belirtileri taşıyan göğüs ağrısı, vücuttaki diğer rahatsızlıkların tetiklediği göğüs ağrıları da diğer nedenlerden biridir.

kalp spazmı nedir

Anjinanın Belirtileri Nelerdir?

Anjinanın en bilindik belirtisi göğüs ağrısıdır. Bunun yanı sıra özellikle sol kolda olmak üzere omuz, sırt hatta çeneye yayılan ağrılar da belirtileri arasındadır. Göğüs ağrısı ile birlikte aşırı baskı, sıkışma ve daralma hissi anjinanın diğer belirtilerindendir. Bunlara ek olarak baş dönmesi ve kalpte ritm bozuklukları olarak da hissedilirken özellikle şeker hastalarında görülme olasılığı fazladır. Aynı şekilde kalp kapakçığı rahatsızlığı bulunan kişilerde de anjina belirtileri görülme olasılığı yüksektir.

Anjina Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anjina tanısında erken ve doğru teshis son derece önemlidir. Doktor öncelikle hastanın şikayetlerini dinleyerek hastalığın türünü ve risk durumunu analiz eder ve buna bağlı olarak bazı tetkikler ister. Bu tetkikler EKG, Efor testi, Stres ekokardiyografi, nükleer görüntü, kroner anjiyografi, bilgisayarlı tomografi gibi ileri teknoloji tetkikleridir. Tüm bunların sonucunda doktor hastanın tedavisi için gerekli yöntemi belirler.

Anjiyo tedavisi anjiyonun türüne ve damarlardaki tıkanıklığın ağırlığına bağlı olarak belirlenir. Bu yöntemlerinden ilki ilaç tedavisidir. Trinitrin olarak bilinen ilaç kalbin görevini yerine getirmesine yardım ederek kalbe yeteri kadar kan ve oksijen taşınmasına yardımcı olur. Hastaların sürekli yanında taşıması gereken ilaç olan trinitrin anjina hastaları için önemli tedavilerden biridir. Anjina hastalığının ilerleyen dönemlerinde ilaç tedavisinin faydalı olmadığı durumlarda ise doktorlar cerrahi müdahale önerebilir. Bu müdahale ile görevini yerine getiremeyen kalp içindeki damarlar tedavi edilerek tekrar kan ve oksijen akışını sağlamaktır. Bunun için vineberg yöntemi denen bir yöntem kullanılarak miyokart  meme iç atardamarı ile bağlanır. Aynı zamanda by pass yöntemi ile bacaktan alınan toplar damarın bir kısmı ile kalp ve damarlar arasında yeni bir köprü kurulur.

Sonuç olarak 2 yöntemde de sağlıklı işlemeyen kalp faaliyetleri düzenli hale getirilmeye çalışılır. Bu yöntemlerin yanında doktor hastadan yaşam koşullarını hastalığına göre şekillendirmesini isteyebilir. Bu istekler arasında kişinin sağlıklı beslenmesini, alkol ve sigaradan uzak durmasını  ve aşırı kilolardan uzak durması, stres ve aşırı yorgunluk gerektiren işlerden kaçınarak, kolestrol oranını dengede tutan hastalığına uygun diyetler uygulaması, tansiyon ve şeker hastalığına karşı dikkatli olması yer alabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.