Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anjiyo Sonrası Bacakta Ağrı ve Uyuşma Neden Olur?

Kalp ve damar tıkanıklığı yaşayan hastalara tedavi olarak uygulanan başlıca yöntemlerden birisi anjiyodur. Son dönemlerde gelişen tıbbi teknolojik araçlar ve teknikler sayesinde kısa sürede kolay şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür. Operasyon, ortalama olarak 10-15 dakika kadar sürer. Burada önemli olan girilen bölgede kanama olmaması için gerekli önemleri almaktır. Anjiyo kasık bölgesinden yapılacaksa mutlaka hastanın 6 saat süre boyunca gözlem altında tutulması gerekir. Ancak koldan veya bilek bölgesinden giriş yapılıyorsa bir saat kadar müşahede altında tutulması yeterli olur.

Anjiyo Sonrası Oluşan Komplikasyonlar Nelerdir?

koroner arter

Yapılacak koroner anjiyografi sonrası, bazı hasta kitlelerinde birtakım sağlık problemlerinin görülmesi doğaldır. Örneğin; kasıktan giriş yapıldığında uygulanan baskıdan dolayı bacaklara doğru inen morluklar oluşabilir. Ayrıca en sık rastlanılan komplikasyonlardan birisi de bacaklarda görülen uyuşmalardır. Anjiyo tedavisinin ardından toplardamarlarda birtakım değişiklikler gelişir. Bacakların belirli noktalarında hissiyat kaybı yaşatan uyuşmanın görülmesi son derece normal bir durumdur. O nedenle hastanın endişe etmesini gerektirecek bir durum yoktur. Ancak uyuşmalar, operasyondan 15 gün sonrada sık sık kendini gösteriyorsa hastanın mutlaka bir kalp damar cerrahına gitmesi tavsiye edilir.

Anjiyo Sonrası Uyuşma ve Ağrı Neden Görülür?

anjiyo nasıl yapılır

Küçük kalp operasyonu olarak nitelendirilen anjiyoda, diş çekimi esnasında uygulandığı gibi hastanın operasyon yapılacak bölgesine lokal anestezi uygulanır. Ardından atardamarlara, “sheath” veya kateter ismi verilen ince tüpler yerleştirilerek giriş yapılır. Anjiyoda amaç, kalp damarlarındaki darlığı tespit etmektir. O nedenle kalp damarlarına, radyo-opak ismi verilen boyalı bir madde verilir. Uygun dozda radyasyon içeren ve röntgen ışığı altında fark edilebilen madde, kalp damarlarınızın görüntülenmesini sağlar. Kalp ve damar yoluna giriş yapıldığı için  toplar damarların işleyişinde belli bir süre değişim gözlenebilir. Dolayısıyla operasyon sonrası bacak ve kol bölgesinde morarma görülmesi son derece doğaldır. Ayrıca zaman zaman şişme problemleri ile birlikte bacak-kol bölgesinde uyuşma ve ağrılar da ortaya çıkabilir. Tüm bu rahatsızlıklar, tamamıyla toplar damara bağlı gelişen semptomlardır.

Anjiyo Sonrası Görülen Ağrılar ve Uyuşmalar Nasıl Tedavi Edilir?

koroner arter hastalıkları komplikasyonları

Operasyon sonrası hastanın olabildiğince dinlenmesi ve doktorun önerdiği ilaçları zamanında kullanması gerekir. Uyuşma, ağrı, sancı ve kanama gibi birtakım semptomların gelişmesi son derece doğaldır. Endişe edilecek bir durum yoktur. Çünkü operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra görülen şikayetlerinizde yavaş yavaş azalma görülür. Ancak ağrılarınız ve uyuşma problemleriniz geçmiyorsa mutlaka bir kardiyoloji bölümünde bir hekime muayene olmanız önerilir.

Uyuşma veya kanama gibi şikayetleri sıklıkla yaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ilaç kullanımıdır. Doktorunuzun vereceği ilaçlar, uyuşma problemlerinizin azalmasına ve ağrılarınızın dinmesine etki eder. İlaç kullanımı dışında ağrıların ve uyuşmaların en temel tedavisi dinlenmedir. Operasyon sonrası 1 hafta boyunca dinlenilmeye çalışılmalıdır. Ağrılara ek olarak morluklar görülüyorsa bacaklar katlanılmadan düz şekilde tutulmalıdır. Doktorun önerdiği ilaçlar dışında kesinlikle farklı ilaçlara başvurulmamalıdır. Ayrıca tedavi sürecinde aşağıdaki kriterlere de dikkat edilmelidir;

 • Cerrahi uygulamanın ardından mutlaka bol bol su içilmeli,
 • Hasta, operasyondan sonra ilk 24 saat boyunca hastane ortamında kontrol altında tutulmalı,
 • Anjiyo koldan yapıldıysa ilk 8 saatte kol mümkün olduğu kadar hareket ettirilmemeli,
 • Hastaneden sonraki 24 saatte ağır yük kaldırılmamalı ve banyo yapmamaya özen gösterilmeli,
 • Kasıktan giriş yapıldıysa o bölgenin enfeksiyon kapmaması için hijyeni sağlanmalı,
 • Daha yumuşak ve pamuklu kıyafet giyilmeli,
 • Ani hareketlerde kaçınılmalı ve yavaş yavaş ayağa kalkılmalı,
 • Uyku esnasında olabildiğince sırt üstü yatılmaya çalışılmalı,
 • Katı yiyeceklerden uzak durulmalı,
 • Sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan birtakım zararlı alışkanlıkları bırakmalı,
 • Yoğun yağ içeren yiyecekler yerine sebze ağırlık besinler tüketmelidir.

Günümüzde gelişen teknolojik yöntemler sayesinde artık hastaların ağrıları daha az düzeyde görülür. Örneğin; hastada operasyon sonrası herhangi bir semptom yoksa 24 saatin ardından direkt taburcu olabilir. Ancak cerrahi operasyon sonraki ilk 1-2 hafta çok önemlidir. Hastanın kendine dikkat etmesi ve evinde dinlenmesi neticesinde oluşan ağrılar ve uyuşma rahatsızlıkları da daha kolay şekilde yok olacaktır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.